Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

19.1 Kružnice, kruh (průsečíky) - konstrukční úlohy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "19.1 Kružnice, kruh (průsečíky) - konstrukční úlohy"— Transkript prezentace:

1 19.1 Kružnice, kruh (průsečíky) - konstrukční úlohy
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.1 Kružnice, kruh (průsečíky) - konstrukční úlohy Co společného mají tyto obrázky??? Autor: Mgr. Blanka Průšová

2 že narýsujeme kružnici, která ho určuje.
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.2 Co již víme? Vím, co je kružnice a jak ji narýsuji. Vím, co je kruh a jak ho narýsuji. kružnice kruh Kruh je částí roviny. Je ohraničen kružnicí. Rýsujeme ho tak, že narýsujeme kružnici, která ho určuje. Kružnice je částí roviny, má svůj střed a poloměr a rýsujeme ji pomocí kružítka.

3 19.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy?
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.3 Jaké si řekneme nové termíny a názvy? Co je to průsečík? Průsečík je místo, kde se protínají přímky, úsečky nebo kružnice. Je to bod. Říkáme, že kružnice k a m se protínají v bodech M a N. Říkáme, že kružnice k a m mají dva společné body. Body M a N se nazývají průsečíky kružnic k a m.

4 Oblouk kružnice je část kružnice. Napoví ti obrázek.
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.4 Co si řekneme nového? Co je oblouk kružnice? Oblouk kružnice je část kružnice. Napoví ti obrázek. Body A a B ležící na kružnici ji dělí na dvě části, které se nazývají oblouky kružnice. Znalosti o rýsování oblouků kružnic a jejich průsečíků můžeme využít : 1. při rýsování osy úsečky 2. při rýsování osy úhlu 3. při konstrukci trojúhelníka 4. při rýsování obrazců z kružnic, atd.

5 Elektronická učebnice - I
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace 19.5 Procvičení a příklady 1. Pokus se od ruky nakreslit tři kruhy a tři kružnice. 4. Narýsuj úsečku AB o délce 6 cm. Narýsuj kružnici k se středem A a poloměrem 4 cm a kružnici l se středem B a průměrem 8 cm. Mají-li kružnice k a l průsečíky, popiš je a řekni, kolik jich je. 2. Nakresli co nejvíce bodů, které mají od daného bodu S vzdálenost 4 cm. Kde leží všechny tyto body? 3. Určíš správně, které body náleží kruhu určenému kružnicí m, které kružnici m a které kruhu i kružnici? NEZAPOMEŇ rady k rýsování kružítkem! Kružítko držíme za držátko nad kloubem. Tuha musí být dobře ořezaná se špičkou směrem k hrotu. 3. Obě ramena kružítka mají stejnou délku.

6 19.6 Něco navíc pro šikovné 2. Zkusíš narýsovat terč?
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.6 Něco navíc pro šikovné 2. Zkusíš narýsovat terč? Pomůžou ti kružnice, které mají střed ve stejném bodě, mění se jen velikost poloměru. 1. Narýsuj pomocí kružítka: květiny, sněhuláka, panáčka, housenku,…… 3. Narýsuj úsečku AB o délce 60 mm. Vymysli, jak musí být velké poloměry kružnic k se středem v bodě A a l se středem v bodě B, aby kružnice k a l : a) měly právě dva průsečíky b) neměly žádný průsečík !!! Poloměry obou kružnic musí mít stejnou velikost. Co nastane, bude-li poloměr každé kružnice 3cm?

7 19.7 Right angle kružnice průsečík kružítko kruh circle compasses
Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.7 Right angle kružnice průsečík kružítko kruh circle compasses circle intersection

8 19.8 Test znalostí Kružnice kruhu: a) náleží b) nenáleží
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace 19.8 Test znalostí Kružnice kruhu: a) náleží b) nenáleží c) náleží jen někdy d) sousedí 3. Kruh je určen: a) středem b) přímkou c) úsečkou d) středem a kružnicí Kružnice je určena: a) středem a přímkou b) úsečkou c) středem a poloměrem d) kruhem 4. Místo, kde se dvě kružnice protínají, se nazývá: a) protínák b) střed c) průsečík d) osa kružnice Správné odpovědi: a c d Test na známku

9 Elektronická učebnice - I
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika Elektronická učebnice - Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2, příspěvková organizace 19.9 Použité zdroje, citace BLAŽKOVÁ,R., VAŇUROVÁ,M., Matematika pro 4.ročník základních škol 2.díl 3.vyd. Všeň: Alter, ISBN Obrázky z databáze Klipart

10 19.10 Anotace Autor Mgr. Blanka Průšová Období 07 – 12/2012 Ročník
Elektronická učebnice - I. stupeň Základní škola Děčín VI, Na Stráni 879/2 – příspěvková organizace Matematika 19.10 Anotace Autor Mgr. Blanka Průšová Období 07 – 12/2012 Ročník 4. ročník Klíčová slova Kruh, kružnice, průsečíky. Anotace Prezentace popisující konstrukční úlohy s kruhem a kružnicí.


Stáhnout ppt "19.1 Kružnice, kruh (průsečíky) - konstrukční úlohy"

Podobné prezentace


Reklamy Google