Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Jan Janeček.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Jan Janeček."— Transkript prezentace:

1 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Jan Janeček

2 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO

3 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Praha Historické centrum (1992)
Jednotlivé části hlavního města Čech, Malá Strana, Hradčany, Staré a Nové Město, byly budovány od 10. století. Kromě Pražského Hradu s katedrálou sv. Víta nebo Karlova mostu zde bylo postaveno množství kostelů a paláců, které dohromady tvoří velkolepý celek architektonického, uměleckého i duchovního bohatství.

4 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Český Krumlov Historické centrum (1992)
Město budované v meandru řeky Vltavy kolem původně gotického hradu od 13. století. Přes postupně získané stopy dalších období zůstalo spolu s komplexem hradu a zámku příkladem původně středověkého města střední Evropy s nedotčeným architektonickým bohatstvím více než pěti století.

5 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Telč (1992) Historické centrum
Město bylo na starších základech vystavěno po velkém požáru na konci 14. století; největšího rozmachu doznala za pánů z Hradce. Řada renesančních a barokních měšťanských domů je dodnes sevřena obranným systémem rybníků. Gotický hrad byl přestavěn v renesančním stylu na konci 16. století.

6 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Žďár nad Sázavou
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře (1994) Poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému byl postaven na začátku 20. let 18. století. Je vrcholným dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky. Je postaven ve tvaru pěticípé hvězdy a obklopen hřbitovem a ambitem.

7 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Kutná Hora
Historické centrum, Chrám sv. Barbory, Katedrála Panny Marie v Sedlci (1995) Od 14. století významné královské město rozvíjející se především díky dolům na stříbro. Pozdně gotický chrám sv. Barbory a katedrála Panny Marie v Sedlci, přestavěná v duchu barokní gotiky na začátku 18. století, tvoří jen část středověké urbanistické struktury s velkým bohatstvím historických měšťanských domů.

8 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Lednice-Valtice Lednicko - Valtický areál (1996)
Knížata z Liechtensteinu proměnila svá panství mezi 17. a 20. stoletím v jeden velký park, kde se barokní a novogotická architektura zámků setkává s drobnými stavbami v romantickém duchu a s krajinou upravenou podle principů anglického krajinářství.

9 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Holašovice Vesnická rezervace (1998)
Holašovice jsou výjimečně dobře zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice. Na zachovaném středověkém půdorysu se tu dochovalo množství kvalitních venkovských staveb z 18. a 19. století ve stylu známém jako “jihočeské selské baroko”.

10 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Kroměříž Zahrady a zámek (1998)
Zámek přestavěný po požárech v 18. století představuje výjimečně zachovaný příklad středoevropského barokního sídla vysoké šlechty a s ním souvisejících zahrad: Podzámecká zahrada v přírodně krajinářské úpravě a pozdně renesanční libosad Květná zahrada.

11 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Litomyšl Zámek a zámecký areál (1999)
Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku, vycházejícího z italských podnětů. Přes úpravy interiérů především na konci 18. století si zachoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochována řada hospodářských budov a zahrada.

12 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Olomouc Sloup Nejsvětější Trojice (2000)
Pamětní sloup, vztyčený v prvních letech 18. století, je výjimečným příkladem druhu památky velmi typického pro střední Evropu. Dosahuje výšky 35 m a je v charakteristickém stylu, známém jako “olomoucké baroko”, vyzdoben množstvím soch vynikajícího moravského umělce Ondřeje Zahnera.

13 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Brno Vila Tugendhat (2002)
Vila Tugendhat, postavená v letech 1928 – 1930 v Brně, představuje jedno z nejvýznamnějších funkcionalistických děl evropské periody architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Použití ocelového skelete bez nosných zdí umožnilo architektovi vytvořit nový, neformální koncept otevřeného variabilního prostoru, spojeného s přírodním prostředím.

14 ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Třebíč
Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa (2003) Soubor židovské čtvrti a baziliky je unikátním příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku až do 20. století.

15 Nashledanou v České republice
ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Nashledanou v České republice


Stáhnout ppt "ČESKÉ DĚDICTVÍ UNESCO Jan Janeček."

Podobné prezentace


Reklamy Google