Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

J.R.R Tolkien Pán Prstenu : Společenstvo prstenu

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "J.R.R Tolkien Pán Prstenu : Společenstvo prstenu"— Transkript prezentace:

1 J.R.R Tolkien Pán Prstenu : Společenstvo prstenu

2 J.R.R Tolkien „Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený.“ (J.R.R Tolkien) Tolkien v roce 1916

3 John Ronald Reuel Tolkien
anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor; význačný jazykovědec a znalec staré angličtiny a staré severštiny 28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria byl povolán do armády za první sv. války syn Christopher John Reuel – editor otcových posmrtně vydaných děl, autor map pro Pána prstenů

4 Dílo - Rád vymýšlel fantastické příběhy pro pobavení svých dětí. Každé Vánoce pro ně psal dopisy typickým třaslavým písmem vánočního dědečka. - Nikdy neočekával, že jeho vymyšlené příběhy budou zajímat více než jen úzkou skupinu lidí. Na naléhání bývalého studenta publikoval knihu Hobit (The Hobbit, 1937), kterou původně napsal jen pro své děti. Úspěch ho podnítil k vytvoření jeho nejznámějšího díla, kterým se stal výpravný román Pán prstenů (The Lord of the Rings, 1954–55). Vyšel ve třech svazcích, a proto bývá nepřesně označován jako trilogie – Tolkien chtěl Pána prstenů vydat jako jediný román, ale po válce bylo obtížné sehnat papír (kniha by měla přes tisíc stran), proto byl nucen přistoupit na návrh vydavatele a vydávat román postupně.

5 Pán prstenu : Společenstvo prstenu

6 Příběh Začíná seznámením se životem hobitů. Volně navazuje na knihu Hobit. Příběh otevřen oslavou Bilbových 111. narozenin. Bilbo se rozhodne opustit Kraj a přenechat všechen svůj majetek Frodovi Pytlíkovi, zanechá i svůj Prsten, který kdysi vlastnil Sauron -Temný pán Mordou. Frodo se od moudrého kouzelníka Gandalfa dozví, že Prsten přináší záhubu, je rozhodnut ho donést do Roklinky, kde by o něj mělo být lépe postaráno. Vezme si na pomoc svého přítele Sama a vyrazí na cestu. Cestou se k nim přidají ještě jejich kamarádi Pipin a Smíšek. Hobiti jsou pronásledováni Černými jezdci. V hospodě U Skákavého Poníka najdou Aragorna, který jim pomůže dostat se do Roklinky. .

7 Příběh V Roklince se utvoří Společenstvo prstenu.
V čele s Frodem jako nositelem Prstenu je Společenstvo tvořeno devíti členy - Aragornem, dále Boromirem (dalším ze zástupců rasy lidí), Legolasem (zástupcem vznešených elfů), Gandalfem (moudrým kouzelníkem), Gimlim (zástupcem trpaslíků) a samozřejmě Frodem a jeho přáteli. Společenstvo musí putovat přes temné doly v Morii, kde se Gandalf po boji s Balrogem propadne do stínu. Další kroky vedou do Lothlórienu, kde se Společenstvo setká s krásnou Paní lesa Galadriel. A po řece Anduině putují dále k zemi Mordor, kde má všechna snaha o zničení Prstenu skončit. V boji, který se rozpoutá na břehu Anduiny, jsou zajmuti Smíšek s Pipinem a Boromir umírá. Frodo se Samem odcházejí do Mordoru.

8 Společenstvo prstenŮ Epický román žánru hrdinská fantasy.
Tolkien napsal své smyšlené příběhy včetně Pána prstenů jako mytologii pro Anglii. Rozdělení do tří svazků včetně jejich pojmenování (Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále) prosadil vydavatel z obchodních důvodů. Popisuje světový konflikt dobra se zlem. Množství epizod a vedlejších linií. Rozsáhlé popisy. Básně, písně.

9 Recepce „Společenstvo prstenu je prvním dílem epické fantastické trilogie Pán prstenů, která volně navazuje na fantasy román Hobit a patří mezi nejznámější fantasy příběhy. Je označována za zakladatelské dílo tohoto žánru. Je to typický příběh dobra se zlem, který reprezentuje Jeden prsten – právě ten, který si z výpravy za dobrodružstvím přinesl Bilbo Pytlík v Hobitovi. Od počátků věků patřil hrozivému Temnému pánovi, který ho teď chce zpět, aby posílil jeho moc a on mohl ovládnout svět. My můžeme sledovat Bilbova synovce Froda a jeho přátele na nebezpečné výpravě za zničením Jednoho prstenu a s napětím sledovat jejich úsilí porazit Temného pána v konečném boji dobra se zlem. Jednotlivé díly nesou názvy: Společenstvo prstenu (1), Dvě věže (2) a Návrat krále (3). Všechny tři knihy se staly námětem pro filmovou tvorbu, přesto má jejich přečtení svoje kouzlo – ponechává konstrukci světa Středozemě plně v moci čtenáře – jediným omezením je jeho vlastní fantasie.“ redakce ČTESYRÁD

10 Rudé právo 1970 Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu - zemí oplývajících mlékem a strdím - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají, a jediné, co je trápí, je "hrozba" z východu. "Síly dobra" zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce, a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy."

11 Filmové zpracování: „Pán prstenů“ ( ) r.: Peter Jackson

12 Ukázka Trailer k filmu : Knižní ukázka: „Dobrá, dobrá, Mistře Elronde,“ řekl najednou Bilbo. „Nemusíte nic říkat. Je úplně jasné, kam míříte. Hloupý hobit Bilbo to celé začal a Bilbo by s tím měl taky skoncovat, anebo se sebou samým. Bylo tu moc příjemně a napsal jsem kus knihy. Jestli to chcete vědět, zrovna píšu závěr. Myslel jsem, že tam dám: A od té doby žil šťastně až do konce života, je to dobrý závěr a nevadí, že už ho použili jiní. Teď ho budu muset změnit: nevypadá to, že se splní; a koneckonců vidím, že přijdou ještě nějaké další kapitoly, pokud budu živ, abych je napsal. Je to hrozná otrava. Kdy mám vyrazit?“ Boromir překvapeně pohlédl na Bilba, ale smích mu zmrzl na rtech, když viděl, že všichni ostatní hledí na starého hobita s vážnou úctou. Jen Glóin se usmál, jeho úsměv však vyplynul ze starých vzpomínek.

13 Odkazy Redakce redakce ČTESYRÁD (online) dostupné na Autor : Calwen Pevnost (online) 2010 dostupné na Autor: neznámy seminarky (online) 2010 dostupné na Obrázek , Hraj-hry.cz (onlíne) 2010 dostupné na J.R.R Tolkien Pán prstenu vydavatel Mladá fronta


Stáhnout ppt "J.R.R Tolkien Pán Prstenu : Společenstvo prstenu"

Podobné prezentace


Reklamy Google