Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Barbora Doležalová Základní škola Kolín III., Masarykova 412 Dostupné na www.7zskolin.czwww.7zskolin.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Barbora Doležalová Základní škola Kolín III., Masarykova 412 Dostupné na www.7zskolin.czwww.7zskolin.cz."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Barbora Doležalová Základní škola Kolín III., Masarykova 412 Dostupné na www.7zskolin.czwww.7zskolin.cz Spolufinancované z ESF, akce EU peníze školám 1.4 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Přívlastek (atribut) závisí na podstatném jménu, blíže ho určuje, rozvíjí Ptáme se na něj: JAKÝ?, KTERÝ?, ČÍ? je vyjádřen –přídavným jménem (letní zahrada) –zájmenem (moje řeč) –číslovkou (tři přání, čtvrté patro) –podstatným jménem –v pádě prostém (krásy vlasti) –v pádě předložkovém (atleti z Jamajky) –infinitivem (touha vyniknout) –příslovcem (místo nahoře)

3 Přívlastek shodný shoduje se s podstatným jménem v rodě, čísle, pádě (skloňuje se spolu s ním) vyjádřen většinou přídavným jménem, zájmenem, číslovkou (modrá stuha, ta stuha, dvě stuhy) většinou stojí před podstatným jménem (čisté ruce) ? V jakých případech stojí ZA podstatným jm.? → v odborné terminologii –kost stehenní, jodid draselný, žralok bílý → při zdůraznění –Mám ráda polévku teplou.

4 Přívlastek neshodný neshoduje se s podstatným jménem v pádě, čísle, rodě při skloňování podst. jména zůstává v témž tvaru stojí většinou za podstatným jménem (výlet na hrad) je vyjádřen nejčastěji podstatným jménem nebo přivlastň. zájmenem jeho, jejich (zkouška z češtiny, jeho chyba)

5 Rozdělení podle počtu přívlastků u podstatného jména: HOLÝ – není rozvitý žádným větným členem mladé dívky ROZVITÝ – základem je rozvíjené přídavné jméno pomalu ubíhající cesta

6 NĚKOLIKANÁSOBNÝ – přídavná jména, jejichž pořadí lze měnit – jsou oddělena čárkou nebo spojkou souřadicí! bílá, červená a modrá barva POSTUPNĚ ROZVÍJEJÍCÍ – řídící podstatné jméno se rozvíjí nejdřív jedním přívlastkem, pak celé spojení dalším výrazem atd. – neoddělují se čárkou! nejpopulárnější žijící český spisovatel

7 Rozdělení podle významového vztahu k řídícímu podstatnému jménu VOLNÝ – vyjadřuje NEPODSTATNOU doplňující vlastnost – lze ho vypustit beze změny smyslu z věty – odděluje se čárkou (uprostřed věty čárkami z obou stran) – bývá rozvitý, stojí za řídícím podstatným jménem – jeho základem je PŘÍDAVNÉ JMÉNO Strom, stojící na kraji zahrady, se nakláněl k sousedovi přes plot. !!! – někdy se za volný přívlastek považuje PŘÍSTAVEK – je rozvitý, stojí za podstatným jménem, ale jeho základem je PODSTATNÉ JMÉNO! » Bedřich Smetana, rodák z Litomyšle, napsal symfonickou báseň Má vlast.

8 TĚSNÝ – vyjadřuje vlastnost PODSTATNOU (nelze ji vypustit beze změny smyslu věty – neodděluje se čárkou – může být rozvitý, stojí před řídícím podst.jménem nebo za ním Turisté přijíždějící do Chorvatska se setkávají s drzým chováním personálu restaurací.

9 Procvičování Najděte všechny přívlastky ve větách: – Na kostelní věži zvon právě odbíjel poledne. – Ranní rosa nás zábla do bosých nohou. – Srdečné pozdravy z Říma zasílá Bára. – Piju vždy jen rozpustnou kávu s cukrem. – Vezmi si svoje léky včas. – Koupil jsem si nové kolo s rámem z duralu. – Budeme si hrát na zakletou princeznu?

10 Řešení: – Na kostelní věži zvon právě odbíjel poledne. – Ranní rosa nás zábla do bosých nohou. – Srdečné pozdravy z Říma zasílá Bára. – Piju vždy jen rozpustnou kávu s cukrem. – Vezmi si svoje léky včas. – Koupil jsem si nové kolo s rámem z duralu. – Budeme si hrát na slepou bábu?

11 Rozhodněte, který přívlastek je shodný a který neshodný: Malá mořská víla, červené víno, slunéčko sedmitečné, světová ekonomika, televizní program, bouda pro psa, šaty z hedvábí, nábytek z masivu, liščí ocas, koláč od babičky, telefonní budka, jídlo z lednice, hon na lišku, třetí princ, prostor vlevo, touha vítězit.

12 Řešení: Malá mořská víla, červené víno, slunéčko sedmitečné, světová ekonomika, televizní program, bouda pro psa, šaty z hedvábí, nábytek z masivu, liščí ocas, koláč od babičky, telefonní budka, jídlo z lednice, hon na lišku, třetí princ, prostor vlevo, touha vítězit. červeně – přívlastek shodný modře – přívlastek neshodný

13 Přívlastek shodný změňte na přívlastek neshodný a naopak: Mám rád švestkové knedlíky. Mám rád knedlíky se švestkami. Nosí ráda plátěnou sukni. Nosí ráda sukni z plátna. Nafouknul jsem sáček z papíru. Nafouknul jsem papírový sáček. Upekla jsem makový závin. Upekla jsem závin s mákem. Cesta lesem se klikatila. Lesní cesta se klikatila.

14 Použité zdroje: SOCHROVÁ, Marie. Český jazyk v kostce. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 1996, 104 s. ISBN 80-720-0041-1.

15 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Barbora Doležalová Základní škola Kolín III., Masarykova 412 Dostupné na www.7zskolin.czwww.7zskolin.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google