Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: prosinec 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: prosinec 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: prosinec 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Přírodopis Tématický okruh: Zoologie Téma: Chobotnatci Anotace: Prezentace slouží žákům jako osnova probíraného učiva. Obsahuje základní údaje k tématu – obecná charakteristika chobotnatců, stručné popsané dva zástupce – slon indický, slon africký. Text – psaný černě, slouží i jako zápis do sešitu, červeně psaný text je brán na doplnění jako zajímavosti o této skupině savců. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petra Majerčáková. Tvorba materiálu je financována z ESF a státního rozpočtu ČR.

2 CHOBOTNATCI

3 Chobotnatci = sloni Znaky: Chobot – vznikl prodloužením a srůstem nosu a horního pysku čich, hmat, uchopení předmětů – potrava, voda ( ale pozor, sloni chobotem nepijí, vodu nasají a pak si ji vstřikují do tlamy )

4 Kly prodloužené řezáky horní čelisti, u kořene duté, dorůstají http://www.youtube.com/watch?v=g-Zj4_A6ITE sloupovité nohy silní kůže bez srsti býložravci žijí ve stádech dožívají se 60 až 70 let

5 Slon indický kriticky ohrožený využívá se na práci v pralesích a na plantážích na chobotu má 1 prstík samice nemají kly Slon indický dorůstá do výšky 2-4 metry a váží 3-5 tun. Jeho ocas dosahuje délky 1 m až 1,5 m.

6 Sloni žijí průměrně 60 let v přírodě a 80 let v zajetí. Denně zkonzumují potravu o hmotnosti 10% svého těla, u dospělých je to 170-230 kilogramů. Potřebují denně 80- 200 litrů vody a další využijí ke koupání.

7 Samci Samci jsou většinou samotáři a v době říje bojují o samice. Mladší samci mohou vytvářet menší skupinky. Samci pohlavně dospívají v patnácti letech a poté se každý rok dostávají do říje zvané "musth". V tomto období je hladina testosteronu 60krát vyšší než normálně a slon je extrémně agresivní. Ze spánkových potních žláz vylučuje sekret obsahující feromony. Samice Samice žijí v malých skupinách. Mají matriarchální společnost, skupina je vedena nejstarší samicí. Dospívají v 9-15 roku života. Březost trvá 18-22 měsíců a rodí jedno nebo výjimečně dvě mláďata. Mládě je zcela vyvinuté v 19. měsíci, ale zůstává v děloze aby vyrostlo a matka jej mohla krmit. Po narození mládě váží kolem 100 kg a je kojeno 2-3 roky. Samice zůstává ve stádě, ale dospělí samci jsou odháněni pryč.

8 Slon africký větší než indický Výška v kohoutku: 3-4 m Délka těla: 7-9 m (samice 6,5-8,5m) Hmotnost: 6-7 tun (samice 4 tuny) Délka života: 65-90 let delší kly – rostou celý život. Největší kly, jaké byly u slona zjištěny, měřily přes 3 metry a vážily přes 100 kg. žijí ve stádech - deset až dvanáct samic a jejich mláďata. Skupinu vede dominantní samice, která je spřízněná se všemi členy stáda. Tyto rodinné skupiny se někdy dočasně shromažďují do stád o několika stech kusech. žijí v rezervacích na chobotu mají 2 prstíky

9 Stádo slonů dovede překonávat značné vzdálenosti, ale drží se při tom v blízkosti vody, protože každý slon potřebuje denně pít až 130-190 litrů vody a rád se koupe. Když je voda dost hluboká, ponoří se až na dno a dýchá jen chobotem, který slouží jako periskop. Při koupání na své tělo chobotem nastříká bahno z břehu a chrání se tak nejen před obtížným hmyzem, ale i proti přehřátí organismu v horkých dnech. Sloni jsou býložravá zvířata. Jejich jídelníček závisí přímo na tom, kde se zrovna jedinec nachází. Všichni ale musí denně spořádat až 225 kg potravy. Takto velké množství potravy musí požírat 15 až 18 hodin denně. Z toho jim zbudou jen přibližně 4 hodiny denně na spánek. Potrava navíc není v těle dobře zpracovávaná a zužitkuje se jen z 35-40%, takže slon vyprodukuje denně až 180 kg trusu a 40-60 litrů moči.

10 Zdroje: Přírodopis III pro 8.ročník základní školy – RNDr, Ing. L.J.Dobroruka, RNDr. B. Vacková, CSc., RNDr. R. Králová, Mgr. P. Bartoš, Scientia 1999, ISBN 80-7183-167-0 Přírodopis 8, učebnice – Ivana Vaněčková, Jana Skýbová, Drahuše Markvartová, Tomáš Hejda, nakladatelství Fraus 2006, ISBN 80- 7238-428-7 http://www.youtube.com/watch?v=g- Zj4_A6ITE – video k 8.12.2012 http://www.youtube.com/watch?v=g- Zj4_A6ITE


Stáhnout ppt "Autor výukového materiálu: Petra Majerčáková Datum vytvoření výukového materiálu: prosinec 2012 Ročník, pro který je výukový materiál určen: VIII Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google