Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo v digitálním archivu školy

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo v digitálním archivu školy"— Transkript prezentace:

1 Číslo v digitálním archivu školy
VY_32_INOVACE_D8_09 Sada DUM Dějepis 8 Předmět Dějepis Název materiálu Marie Terezie a doba osvícenství Anotace Prezentace uvádí osvícenské reformy Marie Terezie a Josefa II. Srovnává dobu pobělohorskou a dobu osvícenství. Autor Petra Sojková Jazyk Český jazyk Datum vytvoření Očekávaný výstup Žáci získají poznatky o době osvícenství a reformách Marie Terezie a Josefa II. Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělání – lehké mentální postižení Klíčová slova Marie Terezie, Josef II., reforma Druh učebního materiálu Prezentace Cílová skupina Žák na 2. stupni speciální školy Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/

2 MARIE TEREZIE Doba osvícenství

3 DOBA POBĚLOHORSKÁ DOBA OSVÍCENSTVÍ
Doba vlády rozumu Z člověka nevolníka se stává poddaný= může se stěhovat, ženit a vdávat, dávat děti do učení bez povolení vrchnosti Vládne Marie Terezie, po ní její syn Josef II. Provedou mnoho reforem, které lidem zlepšují život Doba po bitvě na Bílé Hoře Císař tvrdě zasáhne proti Čechům-> Člověk se stal nevolníkem= bez povolení vrchnosti se nesmí stěhovat, ženit či vdávat, dávat děti do učení Katolická víra je jedinou povolenou vírou => kdo není katolík musí odejít ze země nebo přestoupit na katolickou víru Který kněz Jednoty bratrské se zabýval ve vyhnanství reformou školství?

4 MARIE TEREZIE „Pragmatické sankce“ Osvícenská panovnice
Provedla mnoho reforem Měla celkem 16 dětí Dcery výhodně provdala Na trůn usedla na základě „Pragmatické sankce“ na trůn může usednou nejstarší potomek bez rozdílu pohlaví! Kdo mohl usednout na trůn již od dob Zlaté buly sicilské z roku 1212?

5 REFORMY 1781 patent o zrušení nevolnictví
Z nevolníka se stal poddaný, lidé se mohli stěhovat, ženit a vdávat bez povolení vrchnosti. Zůstala povinnost robotovat! 1781 listina o náboženské svobodě Bylo povoleno i jiné vyznání než katolické, nekatolíci již nebyly pronásledováni ani vyháněni. Povinná školní docházka Všechny děti (kluci a dívky) chodili od 6 do 12 let do školy. Učili se TRIVIUM= čtení, psaní, počítání. Měnová reforma Zavedení nových jednotných mincí ZLAŤÁKY, TOLARY, KREJCARY.

6 Reforma školství Zavedena povinná docházka od 5 do 12 let
Pro chlapce i dívky, ALE dívky nesměly na střední a vysoké školy V době sklizně a senoseče měli vesnické děti úlevy od školy Učilo se TRIVIUM- školy triviální Hlavním předmětem bylo náboženství Fyzické tresty byly povoleny

7 JOSEF II. O Josefu II. se vypráví mnoho pověstí.
Do příští hodiny najdi a přečti pověst o císaři Josefu II.

8 Prameny: http://imgs.idnes.cz/tec_aktuality/A050112_BRZ_MARKA_N.JPG


Stáhnout ppt "Číslo v digitálním archivu školy"

Podobné prezentace


Reklamy Google