Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROJEKT EU - PENÍZE ŠKOLÁM Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3313 Název projektuModerní škola Šablona III/2Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROJEKT EU - PENÍZE ŠKOLÁM Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3313 Název projektuModerní škola Šablona III/2Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1

2 PROJEKT EU - PENÍZE ŠKOLÁM Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3313 Název projektuModerní škola Šablona III/2Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

3 Název: 1. světová válka Autor: Mgr. Dita Dudová Anotace: Tato výkladová prezentace vede žáky k zamyšlení nad skutečnými příčinami a záminkou vypuknutí 1. světové války a vytvářením mocenských bloků. Rozsah: 30 minut Pro prezentaci DUMu je nutný následující software: Power Point Klíčová slova: Trojspolek, Dohoda, atentát, František Ferdinand d´Este Ročník: 9. Vzdělávací materiál vytvořen: 4. 10. 2012 Ověření ve výuce Třída: IX. Datum: 5. 10. 2012 Vyučující: Mgr. Dita Dudová

4 1914 – 1918 Příčina a záminka války

5 nespokojenost rozdělení světa nespokojenost rozdělení světa nespokojení Xspokojení Německo Velká Británie Itálie Francie Rakousko – Uhersko Rusko TrojspolekDohoda Trojspolek Dohoda

6 Trojspolek Trojdohoda

7 28. června 1914 28. června 1914 sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este Františka Ferdinanda d´Este

8

9 Tak nám zabili Ferdinanda…. Která kniha začíná těmito slovy?

10 28.7. 1914 Rakousko Uhersko Rakousko Uhersko vyhlašuje válku Srbsku mobilizaceRuska Německo varuje „stav válečného ohrožení“ 1.8. Německo vyhlašuje válku Rusku 3.8. Německo vyhlašuje válku Francii 4. 8. Velká Británie Německu 6. 8. Rakousko – Uhersko Rusku 12. 8. Francie Rakousku – Uhersku 12. 8. Velká Británie Rakousku - Uhersku

11 "Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny. Kromě tohoto zaměstnání byl stižen revmatismem a mazal si právě kolena opodeldokem. "Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk, nepřestávaje si masírovat kolena, "já znám dva Ferdinandy. Jednoho, ten je sluhou u drogisty Průši a vypil mu tam jednou omylem láhev nějakého mazání na vlasy, a potom znám ještě Ferdinanda Kokošku, co sbírá ty psí hovínka. Vobou není žádná škoda." "Ale, milostpane, pana arcivévodu Ferdinanda, toho z Konopiště, toho tlustýho, nábožnýho:" "Ježíšmarjá," vykřikl Švejk, "to je dobrý. A kde se mu to, panu arcivévodovi, stalo?" "Práskli ho v Sarajevu, milostpane, z revolveru, vědí. Jel tam s tou svou arcikněžnou v automobilu." "Tak se podívejme, paní Müllerová, v automobilu. Jó, takovej pán si to může dovolit, a ani si nepomyslí, jak taková jízda automobilem může nešt'astné skončit. "

12 Mým národům! Bylo mým nejvroucnějším přáním, abych léta, která z Boží milosti jsou Mi ještě dopřána, mohl zasvětiti dílům míru a uchránil Svoje národy před těžkými obětmi a břemeny války. Pletichy protivníka plného nenávisti nutí Mne, abych na obranu cti Svého mocnářství, na ochranu jeho vážnosti a moci k zabezpečení jeho državy po dlouhých letech míru chopil se meče. Řada vražedných útoků, s rozmyslem připravované a provedené spiknutí, jehož hrozný zdar Mne a Moje věrné národy v srdce zasáhl, jest daleko viditelnou krvavou stopou oněch tajných pletich, které ze Srbska byly zahájeny a řízeny.Tomuto nesnesitelnému řádění musí se učiniti přítrž, ustavičná vyzývavost Srbska musí se ukončiti, má-li čest a vážnost Mého mocnářství zůstati neporušena a jeho státní, hospodářský a vojenský rozvoj býti ušetřen stálých záchvěvů. V této vážné chvíli Jsem si plně vědom celého dosahu svého rozhodnutí a své zodpovědnosti před Všemohoucím.Vše Jsem prozkoumal a uvážil.S klidným svědomím nastupuji cestu, kterou Mi povinnost vykazuje.Spoléhám na Svoje národy, kteří ve všech bouřích vždy v jednotě a věrnosti kolem Mého trůnu se seřadili a pro čest, velikost a moc vlasti k nejtěžším obětem vždy byli ochotni.Spoléhám na statečnou, obětavým nadšením naplněnou brannou moc Rakousko-Uherska.A důvěřuji ve Všemohoucího, že Mým zbraním dopřeje vítězství. František Josef v. r.

13 FLUTEFLUTE & USER:BIBI SAINT-POL. http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. CARL PIETZNER. http://cs.wikipedia.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. BETTMANN/CORBIS. http://cs.wikipedia.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. ONI LUKOS. http://cs.wikipedia.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. AUTOR NEUVEDEN. http://commons.wikimedia.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. HAŠEK, Jaroslav. http://cs.wikisource.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. LADA, Josef. http://users.ox.ac.uk [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:. FRANTIŠEK JOSEF I.. http://cs.wikisource.org [online]. [cit. 3.10.2012]. Dostupný na WWW:.


Stáhnout ppt "PROJEKT EU - PENÍZE ŠKOLÁM Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3313 Název projektuModerní škola Šablona III/2Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google