NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ LYŽAŘI - KLASICI

Podobné prezentace

Prezentace na téma: "NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ LYŽAŘI - KLASICI"— Transkript prezentace:

1 NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ LYŽAŘI - KLASICI

2 HISTORIE Od prvopočátku se v klasickém lyžování významně prosazovali závodníci ze Skandinávie Zajímavostí však je, že na vůbec 1. MS v klasickém lyžování v závodě na 18 km v roce 1925 získali všechna 3 první místa Čechoslováci. Zvítězil Otakar Německý Stejné to bylo i v závodě na 50 km, kde vyhrál František Donth

3 HISTORIE II. V nedávné minulosti lze označit za světové klasiky hlavně závodníky ze Švédska a Norska Byli to hlavně několikanásobní mistři světa a olympijští vítězové Gunde Svan, Thomas Wassberg a Torgny Mogren ze Švédska, Bjoern Daehlie, Thomas Alsgaard nebo Anders Aukland z Norska Mezi ně se dokázal prosadit i Fin Mika Myllylä

4 HISTORIE III. Mezi ženami mají nadvládu lyžařky bývalého Sovětského svazu a později Ruska, za největší postavy ženského běžeckého lyžování nedávné minulosti lze označit Galinu Kulakovovou, Larisu Lazutinovou nebo Jelenu Vjalbeovou Nadvládu ruských běžkyň narušily Italky Manuela di Centaová a Stefania Belmondová nebo Finka Virpi Kuitunenová Všechny tyto závodnice jsou vítězkami závodů MS, OH a světového poháru

5 SOUČASNOST Fenoménem posledních let v běžeckém lyžování se stal všestranný běžec Petter Northug z Norska, vítěz závodů MS, OH a světových pohárů Tento závodník je jedním z mála, který umí vyhrát jak sprint, tak i 50 km a je mu jedno, zda se jede klasicky nebo volnou technikou

6 SOUČASNOST II. Druhým podobně fenomenálním závodníkem je Švýcar Dario Cologna (koloňa) Cologna i přes své mládí (27 let) je v současném světě klasického lyžování považován za nejkomplexnějšího lyžaře-klasika na světě Svůj um předvedl na MS 2013 ve Val di Fiemme (ITA), kde vyhrál skiatlon

7 SOUČASNOST III. Současnému světovému klasickému lyžování vévodí Norka Marit Bjoergenová Velmi dobře jí sekundují Polka Justyna Kowalczyková a Norky Therese Johaugová a Kristin Steiraová Celkově lze však říci, že jak v mužském tak ženském klasickém lyžování je světová špička velmi vyrovnaná a široká