Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA."— Transkript prezentace:

1 DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

2 Kdo rozpoutal válku... Adolf Hitler

3 Začátek války (1939-1945) Německo USA Itálie V. Británie
EVROPA Německo USA Itálie V. Británie Maďarsko Bojovali proti SSSR..... Rumunsko (a dalších 47 států) Bulharsko Slovensko

4 Začátek války Druhá světová válka začala napadením západní části Polska Německem 1.září 1939) Na východní část po dvou týdnech zaútočil Sovětský svaz. Po čtyřech týdnech bylo Polsko poraženo. Německo a SSSR si území rozdělily.

5 Po porážce Polska vyhlásily Německu válku V. Británie a Francie
Po porážce Polska vyhlásily Německu válku V. Británie a Francie. Přímý útok proti němu nezahájily, protože se necítily dost silné. Proto zahájily prozatím jen námořní blokádu Německa. Bránily dovozu i vývozu zboží.

6 Blesková válka v Evropě
Na jaře 1940 začalo Německo bleskové tažení Evropou Během tří měsíců obsadilo: Dánsko Norsko Následovala okupace: Lucemburska Belgie Nizozemska V červnu 1940 byla obsazena Francie. Při útoku na Francii se na stranu Německa připojila Itálie, a tak vstoupila do války.

7 Letecká bitva o Británii
Dalším cílem Německa byla V. Británie. V květnu 1940 se stal britským premiérem WINSTON CHURCHILL . Ten neměl v plánu Německu ustupovat nebo nabízet mír! Srpen 1940 – říjen (květen 1941) Ponorková válka

8 OBSAZENÍ BALKÁNU Na jaře 1941 zaútočilo Německo na Balkán a obsadilo Jugoslávii a Řecko včetně ostrova Kréta. Zajistilo si tak zázemí pro útok na SSSR. V polovině roku ovládlo Německo téměř celou Evropu.

9 PŘEPADENÍ SSSR Bez vyhlášení války vtrhla 22.června 1941 německá armáda a její spojenci na území SSSR. Tím byla porušena dohoda o neútočení, kterou podepsalo Německo a SSSR před útokem na Polsko. V krátké době fašistická vojska obsadila značnou část Pobaltí, Ukrajiny a Běloruska.

10 Němci a jejich spojenci byli zastaveni až u Moskvy a Leningradu
Němci a jejich spojenci byli zastaveni až u Moskvy a Leningradu. Plán bleskové války na východě se tak zhroutil. Stalin vyhlásil --- Velkou vlasteneckou válku

11 Protifašistická koalice
Začátkem roku 1942 se vytvořila tzv. protifašistická (protihitlerovská) koalice. Prvními členy byly: V. Británie, USA, SSSR Postupně se ke koalici přidaly další státy i československá exilová vláda v Londýně. (Vláda ustavená v Londýně za protektorátu, složená z politiků žijících v exilu.)

12 Bitva u Stalingradu V létě1942 Němci soustředili svou armádu na jihu SSSR. Chtěli získat naftová ložiska u Kaspického moře a na Kavkaze. Na podzim dorazili Němci ke Stalingradu. Tam byly německé jednotky obklíčeny sovětskými vojsky. Boje po 70 dnech skončily vítězstvím Rudé armády. Čtvrtmilionová německá armáda vedená generálem Paulusem se začátkem roku vzdala. Po bitvě u Stalingradu nastal ve válce obrat Rusové postupovali směrem na západ a osvobozovali svá území.

13 Poslední pokus zastavit SSSR
V létě 1943 nedaleko města KURSK se v největší tankové bitvě střetlo na obou stranách na 3 tisíce tanků tisíc německých vojáků podlehlo dvojnásobné přesile Rudé armády. Po této porážce byla německá armáda nucena ustupovat!

14 BOJE V AFRICE O rozšíření vlivu ve světe se snažila také Itálie. V roce 1940 zahájila vojenské akce v Africe Nejprve obsadila britské kolonie v severovýchodní Africe, nato se pokusila dobýt Egypt. Mussolini požádal Hitlera o pomoc. Ten poslal do Afriky vojenské jednotky. Po vylodění amerických vojáků v Alžírsku a Maroku v roce 1942 byla německo–italská vojska poražena a v roce vyhnána z Afriky.

15 BOJE V ASII A TICHOMOŘÍ 7. prosince 1941 japonská letadla přepadla bez vyhlášení války americkou vojenskou základnu v přístavu Pearl Harbor. Následujícího dne vstoupily USA do války proti Japonsku. Následovala je i Velká Británie.

16 Japonsko připravovalo také invazi do Austrálie
Japonsko připravovalo také invazi do Austrálie. Ale v cestě jim stály USA .Postup Japonců se zpočátku podobal bleskové válce v Evropě. Do půl roku ovládli celou jihovýchodní Asii a mnoho ostrovů v Tichomoří. V polovině roku 1942 zahájili Američané protiútok. V bitvách u ostrovů Midway a Guadalcanal zastavili postup Japonců. Američané postupně osvobozovali území okupovaná Japonskem. Válka v Asii pokračovala až do podzimu 1945.

17 Spojenci osvobozují Evropu
1943 vylodění britsko-amerických vojsk v jižní Itálii – postupují na sever. V Itálii došlo ke státnímu převratu a ta se přidává na stranu Spojenců. 6. června 1944 se Spojenci vylodili na pobřeží Francie – otevření druhé – západní fronty: Spojenci osvobozují Francii, Belgii, Nizozemsko, postupují k hranicím s Německem

18 Konec války v Evropě Německo se ocitlo v sevření dvou front: západní a východní 7. května podepsalo Německo ve francouzské Remeši bezpodmínečnou kapitulaci 8. května 1945 válka v Evropě skončila

19 Úplný konec války Na jaře 1945 se Spojenci soustředili na porážku Japonska 6. a 9. srpna 1945 svrhli Američané na japonská města Hirošimu a Nagasaki atomové bomby Japonsko kapitulovalo 2. září 1945 Do války se zapojilo 61 států a 110 milionů vojáků. Zahynulo 50 – 60 milionů lidí


Stáhnout ppt "DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA."

Podobné prezentace


Reklamy Google