Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Obratlovci povrch těla

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Obratlovci povrch těla"— Transkript prezentace:

1 Obratlovci povrch těla

2 Povrch těla obratlovců
Povrch těla chrání živočichy před okolním prostředím! Povrch těla obratlovců tvoří kůže, ze které často vyrůstají různé kožní útvary: srst peří šupiny Zbarvení kůže, srsti nebo peří má pro živočichy v přírodě různý význam: maskování výstražné zbarvení námluvy

3

4 Třída: Ryby Pokožka ryb je pokryta slizem, aby se snížil odpor vody při pohybu. Většina ryb má na těle kostěné šupiny, které vyrůstají ze škáry a chrání kůži před poraněním.

5 Třída: Obojživelníci Kůže obojživelníků vlhká a bez šupin, obsahuje četné slizové a někdy i jedové žlázy. Pro obojživelníky je životně důležité kožní dýchání, protože mají nedokonalé plíce!

6 Třída: Plazi Kůže některých plazů je chráněna šupinami, které vyrůstají z pokožky! Šupinatí plazi se v průběhu života svlékají!

7 Třída: Ptáci Věděli jste, že: díky peří si ptáci udrží stálou tělesnou teplotu a mohou tak být aktivní v kteroukoliv denní dobu! Peří rozdělujeme na prachové a obrysové. Výměnu peří u ptáků nazýváme pelichání.

8 Stavba ptačího pera Mikroskopický snímek ptačího pera Zvetšení 200x

9 Třída: Savci Kůže a srst hraje hlavní roli v udržení tělesného tepla u většiny savců! Kůže má tři vrstvy: Pokožka Škára podkožní vazivo Srst savců tvoří: svrchní ochranný chlup neboli pesík podsada (chrání před nadměrným chladem v zimě a teplem v létě). Výměnu srsti nazýváme línání (zpravidla 2x ročně).

10 Stavba kůže: 1. pokožka, 2. škára, 3. podkožní vazivo

11

12 Zvířata bez srsti se označují jako “nahá” (například některé speciálně vyšlechtěné rasy psů a koček).

13


Stáhnout ppt "Obratlovci povrch těla"

Podobné prezentace


Reklamy Google