Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jeruzalémský chrám.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jeruzalémský chrám."— Transkript prezentace:

1 Jeruzalémský chrám

2 Jeruzalémský chrám Stánek úmluvy
místo duchovního spojení mezi Bohem a člověkem; znamení Boží přítomnosti uprostřed vyvoleného lidu [Ex 25, 8. Ez 37,27] tato přítomnost byla zdůrazněna zvláště deskami Zákona nebo deskami svědectví. Proto stánek úmluvy je nazýván také »stánkem svědectví« [Nu 9,15; 18,2]

3 Jeruzalémský chrám Po nastěhování do Palestiny měli Izraelci jen svatyně. V Sílo, Sichem v Mageddo v Bételu, Dan, Bersabé, Hebronu, Betlému, Gabaonu Jak vypadaly tyto svatyně, nelze vůbec zjistit. V některých případech šlo o přizpůsobení předizraelských svatyní bohoslužbě Hospodinově. Tyto svatyně způsobovaly nejednotnost kultu i národa. Proto záhy vzniká touha po chrámu.

4 Jeruzalémský chrám Chrám Šalomounův.
David - [1Pa 21, 15−25; 22,1], připravil potřebný materiál [1Kr 5,3−5; 8, 17; 1Pa 22; 28,11−29,9], ale chrám vystavěl teprve Šalomoun.

5 Jeruzalémský chrám Šalomounův chrám (rekonstrukce). 1. Podélný řez. A.Předsíň. B.Svatyně. C.Svatyně svatých. D.Kněžské komůrky. E.Sloupy Jachin a Boaz. 2. Průčelí.

6 Jeruzalémský chrám

7 Jeruzalémský chrám

8 Jeruzalémský chrám

9 Jeruzalémský chrám

10 Jeruzalémský chrám Dostavěn byl v 10. století př. Kristem a stál na pahorku Chrámové hory téměř 400 let. Roku 586 př. Kristem byl vypálen vojskem babylonského krále Nebukadnezara II. při dobytí Jeruzaléma, po kterém následovalo babylonské zajetí.

11 Jeruzalémský chrám Druhý chrám
Druhý chrám byl zbudován navrátilci z babylonského zajetí zhruba sedmdesát let po zničení prvního Chrámu. Umožnil to edikt nového pána Babylonie, perského krále Kýra II.

12 Jeruzalémský chrám

13 Jeruzalémský chrám V druhém Chrámu již chyběla Archa úmluvy (ve svatyni tak zůstal jen kámen, na kterém schrána stála), nádoba s manou (která byla uchovávána z putování Izraele do Kanaánu) a Áronova hůl. Z prvního chrámu tak zůstala zachována jen menora.

14 Jeruzalémský chrám Chrám, který byl zbudován navrátilci z Babylónu byl však jednoduchý a prostý. Herodes Veliký jej proto roku 19 před Kristem nechal přestavět a proměnil jej v honosnou stavbu.

15 Jeruzalémský chrám Druhý Chrám stál do 10. srpna 70, kdy byl vypálen římským vojskem vedeným Titem.

16 Jeruzalémský chrám

17 Jeruzalémský chrám… …již nikdy nebyl obnoven

18 KONEC…?


Stáhnout ppt "Jeruzalémský chrám."

Podobné prezentace


Reklamy Google