Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

D ATOVÉ MODELY Ing. Jiří Šilhán. D ATABÁZOVÉ SYSTÉMY Patří vedle textových editorů a tabulkových kalkulátorů k nejrozšířenějším představitelům programového.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "D ATOVÉ MODELY Ing. Jiří Šilhán. D ATABÁZOVÉ SYSTÉMY Patří vedle textových editorů a tabulkových kalkulátorů k nejrozšířenějším představitelům programového."— Transkript prezentace:

1 D ATOVÉ MODELY Ing. Jiří Šilhán

2 D ATABÁZOVÉ SYSTÉMY Patří vedle textových editorů a tabulkových kalkulátorů k nejrozšířenějším představitelům programového vybavení osobních počítačů.

3 souborově orientované síťové „klasické“ síťové hierarchické relační normalizované „klasické“ relační s objekty (objektově relační) NFNF objektově orientované

4 P OROVNÁNÍ AGENDOVÉHO A DATABÁZOVÉHO ZPRACOVÁNÍ – VÝBOJ PŘÍSTUPŮ KE ZPRACOVÁNÍ DAT NA PC Pro vymezení jednotlivých přístupů ke zpracování dat jsou důležité tyto dva aspekty: míra vzájemné integrovanosti organizace dat a stupeň nezávislosti programů od způsobů jejich uložení Z tohoto pohledu pak lze přístupy ke zpracování dat rozdělit na následující vývojové skupiny: a) konvenční přístupy 1. agendové zpracování dat 2. integrované zpracování dat b) databázové přístupy 3. databázové zpracování dat 4. objektové zpracování dat

5 A GENDOVÉ ZPRACOVÁNÍ DAT Prvním pokusem řešit problematiku hromadných dat na počítači bylo tzv. souborové (agendové) zpracování. Agenda: řešením samostatná a oddělená, rozsahem malá úloha, každá agenda má své vlastní soubory, čímž dochází k vícenásobnému ukládání značného počtu stejných dat.

6 Problémy: a) Minimální míra integrovanosti agend, b) silná závislost programů na struktuře a uložení dat, c) redundantní data, d) těžko udržitelná integrita dat (data mají odpovídat měnícím se objektům reálného světa) e) nízká bezpečnost f) obtížná uživatelská flexibilita g) obtížná flexibilita datové základny (musíš přepsat program) h) neexistence transakcí (pracuje se přímo s fyzickými soubory). Předností je rychlost zpracování. soubor - popisuje všechny vlastnosti všech objektů záznam - popisuje vlastnosti jediného objektu položka záznamu - popisuje jedinou vlastnost jediného objektu Zpracování takovýchto agend -úlohy: -vyhledávání požadovaných dat (dotazy) (seeking) -aktualizace (updating) evidovaných dat

7 A GENDOVÉ ZPRACOVÁNÍ

8 D ATABÁZOVÉ ZPRACOVÁNÍ DAT Jeho princip spočívá v tom, že jednotlivé aplikační programy provozované v daném podniku pracují s jedním datovým zdrojem, s tzv. bází dat. Ta, je-li správně navržena, zamezuje existenci zbytečně opakujících se ( redundantních ) dat. DB zpracování: a) programy jsou odděleny od dat, b) přístup k datům je možný jen prostřednictvím DB systému, nikoliv přímo, c) dotazy nejsou pevné, d) umožněn přístup více uživatelům současně a je zajištěna ochrana dat proti zneužití.

9 D ATABÁZOVÉ ZPRACOVÁNÍ DAT

10 B ÁZE DAT ( DATABÁZE ) představuje jakousi množinu dat vztahující se k určité problematice. Ve většině případů jde o množinu souborů logicky spolu souvisejících. Výrazným rysem počítačových databází je jejich strukturovanost a uspořádanost. Proto databáze je vlastně jakýsi uspořádaný seznam dat (informací) sloužící k co nejjednoduššímu a nejrychlejšímu vyhledávání informací podle určitého klíče, například vyhledávání telefonního čísla podle příjmení účastníka nebo výpůjčního čísla knihy podle zadaného autora nebo názvu knihy. Báze dat spolu s prostředky pro její řízení a udržování představuje dohromady tzv. databázový systém.


Stáhnout ppt "D ATOVÉ MODELY Ing. Jiří Šilhán. D ATABÁZOVÉ SYSTÉMY Patří vedle textových editorů a tabulkových kalkulátorů k nejrozšířenějším představitelům programového."

Podobné prezentace


Reklamy Google