Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLOŽENÍ LÁTEK Chemie 8. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLOŽENÍ LÁTEK Chemie 8. ročník"— Transkript prezentace:

1 SLOŽENÍ LÁTEK Chemie 8. ročník
VY_32_INOVACE_07.1/08 ZÁKLADNÍ ŠKOLA JABLONEC NAD NISOU, 5. KVĚTNA 76, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE SLOŽENÍ LÁTEK Chemie 8. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Alena Šáfrová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 SLOŽENÍ LÁTEK

3 Složení látek Látky jsou složeny z částic.
Částice stejné látky jsou stejné. Částice různých látek mají různou velikost a tvar.

4 Částice látek v pevném skupenství
Částice těsně u sebe. Působí vzájemné přitažlivé síly. Obtížně stlačitelné. Látka si udržuje tvar i objem.

5 Částice látek v kapalném skupenství
Částice blízko u sebe, proto působí přitažlivé síly. Nestlačitelné. Látky mají stálý objem, tvar zaujímají podle nádoby.

6 Částice látek v plynném skupenství
Částice daleko od sebe, volně pohyblivé. Přitažlivé síly působí jen při náhodných srážkách. Dobře stlačitelné. Látka nemá stálý objem ani tvar.

7 Difuze Difuze je samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice jiné látky.

8 Brownův pohyb Brownův pohyb je náhodný neustálý neuspořádaný pohyb částic látky.

9 Změny skupenství Změna skupenství je fyzikální změna jednoho skupenství v druhé. Ke změně dochází v důsledku změn energie částic – zahřátím nebo ochlazením.

10 Změny skupenství Tání Přechod z pevného do kapalného skupenství, způsobený zahřátím kapaliny. Tuhnutí Přechod z kapalného skupenství do pevného, způsobený ochlazením kapaliny.

11 Změny skupenství Vypařování
Přechod látky z kapalného skupenství do plynného, způsoben únikem molekul z jejího povrchu za každé teploty. Kapalnění (kondenzace) Přechod plynné látky do skupenství kapalného, způsobený ochlazováním. (rosa, mlha)

12 Změny skupenství Sublimace
Přeměna skupenství pevného na plynné, způsobená zahřátím. Desublimace Přeměna skupenství plynného na pevné, způsobený ochlazením. (sněhové vločky, jinovatka)

13 Použité zdroje: BENEŠ, Pavel a kol.Základy praktické chemie pro 8. ročník základní školy. Praha:Fortuna,2003. ISBN Wikipedie, Internetová encyklopedie [online]. Praha, 2002 [cit ]. Dostupné z WWW: < Snímek 2:Gymnázium Františka Palackého Va: [online] [cit ]. Gymnázium Františka Palackého Va:. Dostupné z WWW: < Snímek 4:Učebnice chemie pro 8. ročník ZŠ: [online] [cit ]. Skupenství:. Dostupné z WWW: < Snímek 5:Učebnice chemie pro 8. ročník ZŠ: [online] [cit ]. Skupenství:. Dostupné z WWW: < Snímek 6:Učebnice chemie pro 8. ročník ZŠ: [online] [cit ]. Skupenství:. Dostupné z WWW: < Snímek 7:Experimenty: [online] [cit ]. Experimenty:. Dostupné z WWW: < Snímek 8:Tecnología Hecha Palabra: [online] [cit ]. El movimiento browniano:. Dostupné z WWW: < Snímek 9:Učebnice chemie pro 8. ročník ZŠ: [online] [cit ]. Změny skupenství látek:. Dostupné z WWW: <


Stáhnout ppt "SLOŽENÍ LÁTEK Chemie 8. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google