Prezentace na téma: "Tenis – hra 21. století Kryštof Jirků, březen 2011."— Transkript prezentace:

1 Tenis – hra 21. století Kryštof Jirků, březen 2011

2 Historie tenisu Paume – 1592, inspirace pro tenis
Walter Wingfield – patent 19. století První Wimbledon již 2 roky poté Vyvíjí se z něj další sporty (squash, plážový tenis

3 Pravidla Míčová hra pro 2 nebo 4 hráče
Tenisová raketa, míček, tenisový kurt a síť Počítání: 0,15,30,40, game Při stavu 40:40 se hraje „shoda“ a hráč, který výměnu vyhraje, získává „výhodu“. Pokud hráč s „výhodou“ vyhraje další výměnu, získává game, pokud prohraje, je znovu „shoda“ Cílem hráče je dostat míček na soupeřovu polovinu použitím své rakety. Míček nesmí spadnout mimo hřiště, v takovém případě se hlásí „out“ a výměnu vítězí druhý hráč. Pokud míč spadne na jedné polovině více než dvakrát, vyhrává hráč který ho zahrál na tuto polovinu. Pokud hráč trefí síť, výměnu vítězí protihráč. Pokud dvakrát po sobě zkazí podání, bod získává protihráč. Podání musí spadnout do protivníkova pole pro podání a musí „jít křížem“, to znamená že pokud podáváme zprava musí jít do levého pole pro podání a nesmí spadnout na straně podávajícího. Pokud zavadí o síť a spadne na stranu přijímajícího, je nařízen nový míč. Pokud spadne na stranu podávajícího, je to špatné podání. Když hráč získá 6 gamů, získal jeden set. Hraje se na 2 vítězné sety, na grandslamových turnajích na 3.

4 Potřeby pro tenis Raketa – rovná, vyplněná strunami, které se navzájem proplétají. Dlouhá kolem cm. Míček je velký asi jako velká mandarinka, potažený žlutou chlupatou látkou. Tréninkové míče mají i jiné barvy, záleží na tvrdosti míče. Používají se i míče molitanové. Tenisový kurt (také dvorec) – obdélníkový, 23m dlouhý a 11 široký. Na krajích je rozšířen, toto rozšíření se používá pro čtyřhru. Existují čtyři hlavní povrchy kurtu: 1) Antuka (nejpoužívanější, střední odskok míče, červená, French Open se hraje na antuce), 2) Tráva (málo používaná, jelikož je náročná úprava, malý odskok, Wimbledon), 3) Umělý povrch – například beton (US Open, Australian Open, největší odskok míče, tvrdý povrch)

5 Slavní hráči dneška i historie
Čeští slavní hráči: Ivan Lendl (nejúspěšnější tenista české historie, hraje nyní jen exhebice, vyhrál 2x Australian Open, 3x US Open a 2x French Open, ale nikdy se mu nepodařilo zvítězit na Wimbledonu, čímž by se zapsal na trvalo do historie tenisu. Má Americké občanství, ale žije v ČR, několik let světová 1.), Jan Kodeš (vyhrál French Open a Wimbledon a také v roce 1980 Davis cup, nejslavnější turnaj světa, kde se hraje za svou zemi. Nikdy nehrál Australian Open), Martina Navrátilová – (Bezpochyby nejslavnější česká tenistka, o které se říkalo že je to nejelpší tenistka historie. Vyhrála 57 grandslamů, podařilo se jí vyhrát všechy 4 grandslamy v řadě v jeden rok. Vyhrála přes 350 turnajů, nejvíce v historii, Americké občanství, emigrovala). Jiří Novák – (7 turnajů v singlu a 14 ve čtyhře, šest let byl nejvýše postavený český tenista v žebříčku (5. místo). Do července 2010 byl jediný, kdo porazil Rafaela Nadala v Davis cupu a to bylo v roce 2004, kdy jsme ale i přesto prohráli). Tomáš Berdych – (Nejlepší český tenista současnosti, byl ve finále French Openu kde podlehl Rafaelu Nadalovi, poslední dobou nemá formu).

6 Zahraniční hráči Roger Federer - nejúspěšnější tenista všech dob, vyhrál 5x turnaj mistrů, 237 týdnů první, spolu s Wawrinkou vyhrál čtyřhru na LOH Peking Rafael Nadal - nyní 1, Golden Slam, antukový hráč, vydělal si již kolem dolarů, LOH Peking Andy Murray - Britský tenista, narozen ve Skotsku Novak Djokovic - tenisová 3, Srbský tenista, vyhrál davis cup a 2x australian open,

7 Turnaje Grandslamy: Australian Open – turnaj hraný v austrálii, tvrdý umělý povrch, v lednu v Melbourne French Open – Rolland Garos, květen – červen v Paříži, největší antukový turnaj na světě, nejnáročnější turnaj na světě. Wimbledon – oficiálně The lawn tennis championships upon the lawns of the All England Club Wimbledon, nejslavnější a nejstarší tenisový turnaj, hraje se v červnu/červenci, první ročník již roku Hraje se jako jeden z mála turnajů na skutečné trávě a hodně se lpí na tradicích – hráči musí být v bílém a šatny a vybavení jsou stále ještě původní. US Open – Flashing Maddows, srpen – září, USA v New Yorku na tvrdém povrchu.

8 Zdroje Obrázky v historii tenisu: Staré rakety = druhá fotka je ze stránky V pravidlech je obrázek z wikipedie a údery z ww.sportovniweb.cz V potřebách je raketa z , míčky z wikipedie a kurt z wikipedie Ivan lendl ze stranek a Martina Navrátilová z wikipedie Djokovic i Federer z wikipedie, raketa z Andy Murray z Nadal z Turnaje značka US Openu je tenis.info.cz, federer z camelka.blog.cz, Roland Garos z Australian Open ze

Stáhnout ppt "Tenis – hra 21. století Kryštof Jirků, březen 2011."