Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Strojírenství Kontrola a měření Měření tvarů a vzájemné polohy (ST39)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Strojírenství Kontrola a měření Měření tvarů a vzájemné polohy (ST39)"— Transkript prezentace:

1 Strojírenství Kontrola a měření Měření tvarů a vzájemné polohy (ST39)
Měření polohy a směru Ing. Petra Janíčková

2 MĚŘENÍ VZÁJEMNÉ POLOHY

3 ZÁKLADNÍ POJMY Úchylky polohy se měří obvyklými měřícími prostředky.
Nejčastější způsoby měření: Na příměrné desce pomocí číselníkových úchylkoměrů Pomocí koncových měrek, měřících trnů, výškoměru Na souřadnicových měřících strojích Na speciálních strojích pro měření tvaru a polohy

4 GEOMETRICKÉ ÚCHYLKY POLOHY
Všechny tolerance polohy jsou vztažné tolerance, protože poloha tolerované části se vždy vztahuje k nějaké vztažné části nebo ose. Vztažná část bývá označena písmenem, ke kterému je připojena odkazovou čarou a plným trojúhelníkem. tolerance umístění tolerance soustřednosti a souososti tolerance symetrie

5 MĚŘENÍ SOUOSOSTI Je-li hodnota tolerance označena značkou průměru, je toleranční prostor omezen válcem o průměru rovném hodnotě tolerance souososti a jeho osa se shoduje se základní osou.

6 MĚŘENÍ SOUSTŘEDNOSTI Toleranční pole, v němž může ležet střed tolerovaného prvku, je kruhové o průměru rovném předepsané toleranci soustřednosti. Střed kruhu je při tom ve středu základního prvku.

7 MĚŘENÍ TOLERANCE UMÍSTĚNÍ
Osa tolerovaného prvku musí ležet uvnitř válcového tolerančního pole o průměru rovném toleranci umístění.

8 MĚŘENÍ SOUMĚRNOSTI Rovina souměrnosti musí ležet v tolerančním poli omezeném dvěma rovinami souměrně umístěnými vzhledem k rovině souměrnosti základnou prvku A a vzdálenými od sebe o předepsanou toleranci t/2.

9 MĚŘENÍ SMĚRU

10 GEOMETRICKÉ ÚCHYLKY SMĚRU
Tolerance směru jsou rozhodující pro funkčnost strojů, např. rovnoběžnost vodících ploch nebo kolmost osy vřetena ke stolu je rozhodující pro funkci vertikální frézky. Tolerance rovnoběžnosti Tolerance kolmosti Tolerance sklonu

11 MĚŘENÍ TOLERANCE ROVNOBĚŽNOSTI
Toleranční prostor je omezen dvěma rovnoběžnými rovinami vzdálenými od sebe o hodnotu tolerance rovnoběžnosti a rovnoběžnými se základní rovinou.

12 MĚŘENÍ TOLERANCE KOLMOSTI
Toleranční prostor je vymezený dvěma rovnoběžnými rovinami vzdálenými od sebe o hodnotu tolerance kolmosti a kolmými k základní vztažné ose.

13 MĚŘENÍ TOLERANCE SKLONU
Tolerovaná rovina musí ležet mezi dvěma rovinami vzdálenými od sebe o hodnotu tolerance sklonu a skloněnými rovinami o předepsaný úhel k základní rovině.

14 Seznam použitých zdrojů
BUMBÁLEK, Leoš. Kontrola a měření pro SPŠ strojní. 1. Vydání. Praha: Informatorium, spol. s r.o., s. ISBN DILLINGER, Josef. Moderní strojírenství pro školu i praxi. 1. Vydání. Praha: Europa Sobotáles cz. s.r.o., s. ISBN NENÁHLO, Čeněk. Měření vybraných geometrických veličin. Praha: Česká metrologická společnost, s.


Stáhnout ppt "Strojírenství Kontrola a měření Měření tvarů a vzájemné polohy (ST39)"

Podobné prezentace


Reklamy Google