Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova"— Transkript prezentace:

1 Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova
VY_32_INOVACE_12_12_M Téma Kruh a kružnice Anotace Kruh, kružnice Autor Mgr. Martina Mašterová Jazyk čeština Očekávaný výstup Žák si upevňuje poznatky o kruhu a kružnici Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova Kruh, kružnice, poloměr, průměr Druh učebního materiálu Prezentace Power Point Druh interaktivity Vzdělávání žáků prostřednictvím digitálních technologií. Cílová skupina Žák Stupeň a typ vzdělávání 1. stupeň , 2. období Typická věková skupina let Celková velikost 120 kB

2 KRUH A KRUŽNICE VY_32_INOVACE_12_12_M

3 KRUH A v r t C E s S u s < r, t < r, u = r B v > r D
Nechť je v rovině dáno: bod S úsečka AS délky r (r > 0) Zvolíme si různé body roviny a porovnáváme jejich vzdálenost od bodu S s úsečkou AS délky r. v r t C E s S u s < r, t < r, u = r v > r B D Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je menší než r nebo se rovná r, se nazývá kruh.

4 KRUŽNICE A C s = r, t = r, u = r r v = r t v E S u s D B
Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je rovna r, se nazývá kružnice.

5 PAMATUJ SI! Kružnici k se středem S a poloměrem r = 3 cm budeme zkráceně zapisovat: K (S, r = 3 cm) r S

6 Ukázka: Na obrázku je dána úsečka AB, kružnice k (A, r = 2 cm) a kružnice m (B, r = 1 cm). B m C Kružnice k a m mají jeden společný bod – bod C. Řekneme, že obě kružnice se dotýkají v bodě C. (Bod C náleží kružnici k i kružnici m.) Změř velikost úsečky AB a porovnej ji se součtem délek poloměrů obou kružnic. A k

7 OZNAČENÍ A NÁZVY

8 KRUŽNICE KRUH M M k k r r d B d B S S A A K N k (S, r) K (S, r)
S - střed kružnice r - poloměr kružnice |AB| = d - průměr kružnice; d = 2.r k (S, r) = kružnice k se středem v bodě S a poloměrem r S - střed kruhu r - poloměr kruhu |AB| = d - průměr kruhu; d = 2.r M, N - body kruhu, N vnitřní bod K (S, r) = kruh K se středem v bodě S a poloměrem r Kružnice k(S, r) ohraničuje kruh K(S, r).

9 Příklady 1. Sestrojte kružnici k (S; r = 2,5 cm). Vyznačte dva poloměry kružnice SM, SN tak, aby |MSN| = 30°. 2. Sestrojte kruh K (S; r = 20 mm) a zvolte v něm průměr AB. Sestrojte průměr kruhu CD kolmý k AB. 3. Je dán kruh K (S; r) a dva jeho vnitřní body U, V. Sestrojte obrazy bodů U, V ve středové souměrnosti se středem S.


Stáhnout ppt "Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova"

Podobné prezentace


Reklamy Google