Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROZVOD ELEKTRICKÉ ENERGIE

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROZVOD ELEKTRICKÉ ENERGIE"— Transkript prezentace:

1 ROZVOD ELEKTRICKÉ ENERGIE

2 Části přenosové soustavy
Elektrárna – třífázové napětí 6kV, 12kV Transformátory – napětí se navyšuje na 110kV – 440kV Vysoké napětí snižuje ztráty elektrické energie ve vedení (vvn) Vedení dálkového přenosu Rozvodny – 22kV (vn) Transformační stanice – získává se trojfázové napětí 3x400V/230V (nn) Spotřebitelé 220V/380V

3 Napěťové stupně Malé napětí, značka mn, do 50 V
Nízké napětí, značka nn, 50 V až 1000 V Vysoké napětí, vn, V až 52 kV Velmi vysoké napětí, vvn 52 kV až 300 kV Zvláště vysoké napětí, zvn kV až 800 kV Ultra vysoké napětí, uvn více než 800 kV

4 Přenosová soustava v Česku
Přenosovou soustavu v Česku provozuje státní společnost ČEPS, a. s. Síť tvoří vedení vvn 400 kV, 220 kV, vybraná vedení 110 kV a třicet transformačních stanic. Mezinárodně je síť šestnácti vedeními propojena se sítěmi dalších členů UCTE (evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav). V roce 2006 se přenášený výkon pohyboval od 4,9 GW do 11,4 GW (rekordní hodnota v zimní špičce)

5 Požadavky na přenos energie
Cílem přenosu je udržení „kvality“ dodávané energie (dodržení frekvence a napětí) a samozřejmě nepřerušená dodávka. V celé síti je nutné zajistit rovnováhu mezi okamžitou výrobou a spotřebou.

6 Jaké napětí je na výstupu z elektrárny ?
Otázky ke zkoušení Jaké napětí je na výstupu z elektrárny ? Jaká je hodnota napětí přenosové soustavy transformované transformátory ? Jaký je význam transformace napětí na vysokou hodnotu ? Jaká je hodnota napětí v rozvodnách vn ? Jaká je hodnota napětí a značka pro malé napětí ? Jaká je hodnota napětí a značka pro nízké napětí ? Jaká je hodnota napětí a značka pro vysoké napětí ? Jaká je hodnota napětí a značka pro velmi vysoké napětí ? Jaká je hodnota napětí a značka pro zvláště velmi vysoké napětí ? Jaká je hodnota napětí a značka pro ultra velmi vysoké napětí ? Popiš co tvoří síť vvn. Jaké jsou požadavky na přenos energie ?


Stáhnout ppt "ROZVOD ELEKTRICKÉ ENERGIE"

Podobné prezentace


Reklamy Google