Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Šmídová, Křečková, Medková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Šmídová, Křečková, Medková"— Transkript prezentace:

1 Šmídová, Křečková, Medková
Jetřichovice 9.B Rouče, Sáviová, Šmídová, Křečková, Medková

2 Jetřichovice jsou obec v okrese Děčín. Ke dni 3. 7
Jetřichovice jsou obec v okrese Děčín. Ke dni zde žilo 417 obyvatel.

3 Historie První zmínky o obci se objevují na konci 14. století v souvislosti s blízkým skalním hradem Falkenštejnem. Písemné prameny z 16. a 17. století dokládají, že v blízkosti obce byly pily, v nichž se zpracovávalo dřevo z okolních lesů. Tyto lesy sloužily i jako honitební revír a pro získávání pryskyřice, kolomazi, kalafuny a pryskyřičného oleje ve smolných pecích. Dnešní obec Jetřichovice vznikla spojením čtyř na sobě původně nezávislých vsí, jež patřily do jedné farnosti. Tyto obce patřily čtyřem různým rodům – Michalicům, Berkům z Dubé, Kinským a Vartenberkům. Obec byla r vydrancována při pruském vpádu vojáky a vojenskými zběhy. Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na místě, kde původně stávala starší kaple z roku R byla ke kostelu přistavěna věž. Zařízení kostela pochází většinou z 19. století, nejzajímavějším dílem je barokní socha Panny Marie. Kostel byl renovován v letech 1992–1993. Po 2. světové válce kostel chátral, v letech 1992–1993 byl renovován a r znovu vysvěcen. Roku 1889 byla v Jetřichovicích otevřena škola, v níž se dodnes vyučuje. Do konce 2. světové války fungovalo v okolí Jetřichovic několik mlýnů (dodnes se zachovalo torso Dolského mlýna), od r je doložen lis na olej. Dnešní areál školy v přírodě dříve sloužil jako továrna na nitě. Do r tvořili většinu obyvatelstva lidé německé národnosti. Po odsunu se počet obyvatel některých oblastí v okolí snížil až na jednu desetinu a zanikla část obce Zadní Jetřichovice.

4

5

6 Jetřichovická škola

7 Kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel sv. Jana Nepomuckého

8

9 Bývalá dětská ozdravovna
Bývalá dětská ozdravovna

10

11 Mariina skála Mariina skála, neboli též Mariina vyhlídka představuje jednu z nejhezčích skalních vyhlídek v Národním parku České Švýcarsko. Jedná se o pískovcový skalní výběžek nad obcí Jetřichovice, tyčící se v nadmořské výšce 428 m. Na vrcholu skály je pro turisty vybudován dřevěný altánek, odkud se nabízí impozantní panoramatické výhledy na rozlehlé lesy, skály a kopce Českého Švýcarska. Krásný pohled se otevírá například na nejvyšší horu národního parku Růžovský vrch, kopce Studenec, Strážiště, nebo na Vilemíninu stěnu.

12

13

14

15 Vilémínina stěna Vilemína stěna je  nejsevernější stěna (439 m) ze tří masivů Jetřichovických skal, asi 1, 5 kilometru na severovýchod od obce Jetřichovice. Původní název Černá stěna byl v 19. století změněn na počest Vilemíny z rodu Kinských, kterým tehdy panství patřilo. Byl tu postaven altán v podobě poustevny, který však vlivem času zchátral. Z Vilemíny stěny je hezký výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.

16 Pohled na Mariininu vyhlídku z Vilémíniny stěny…

17 Vyhlídka na Vilémínině stěně…

18 Rudolfův kámen Rudolfův kámen neboli Ostroh je vynikajícím výhledovým bodem v pískovcové hradbě Jetřichovických skal, leží v blízkosti Tokáně. Rudolfův kámen dostal název podle knížete Rudolfa Kinského, který skálu poprvé navštívil roku 1824 a později zde nechal vybudovat útulek se 170 schody. V roce 1992 zde bylo instalováno nové schodiště a o rok později i zcela nový útulek. Skálu tvoří proželezněný pískovec, železité inkrustace zde vytvářejí pokličky, roury a jiné pozoruhodné tvary. Nadmořská výška: 484 m

19


Stáhnout ppt "Šmídová, Křečková, Medková"

Podobné prezentace


Reklamy Google