Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Chorvatsko Vlajka a znak.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Chorvatsko Vlajka a znak."— Transkript prezentace:

1 Chorvatsko Vlajka a znak

2 Poloha státu a jeho sousedé
Chorvatsko (starší název Charvátsko, chorvatsky Hrvatska) je nástupnický stát bývalé Jugoslávie, který se geograficky nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Jeho sousedy jsou Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Hlavním městem je Záhřeb.

3 Politický sytém Chorvatsko je republikou v čele s prezidentem. Výkonnou moc zastávají prezident (volen na 5 let), předseda vlády, Rada ministrů (vláda); zákonodárnou moc: jednokomorový parlament (Sabor – poslanců, 4leté volební období).

4 Obyvatelstvo Podle sčítání lidu z roku 2001 v Chorvatsku žije obyvatel, z nichž je žen a mužů. Průměrný věk je 39,3 (muži 37,5, ženy 41,0). Průměrná délka života je 75 let, gramotných je 98.5% obyvatel.

5 Podnebí V Chorvatsku se díky jeho poloze setkáme s několika typy podnebí. V přímořské oblasti je podnebí středomořské s mnoha slunečnými dny, léto je zde horké a suché a zima mírná a vlhká. Ve vnitrozemí převládá podnebí kontinentální. Podnebí je tu velice příznivě ovlivňováno Středozemním mořem. Pro letní období je typická jasná obloha nebo kupovitá oblačnost, která ale jen málokdy souvisle pokrývá oblohu. Na jaře a na podzim je časté střídání pěkného počasí s náhlými prudkými bouřemi. Zimy jsou mírné s častými dešti. Na ostrovech jsou jak léta, tak i zimy mírnější. Jadran patří mezi nejslanější moře na světě.

6 Průmysl V Karlovci je nejvýznamnějším podnikem Karlovačko Pivo d.d., které je součástí pivovaru Heineken, Pivo se prodává v celé bývalé Jugoslávii, patří mezi nejoblíbenější piva v Chorvatsku. Dále je zde zastoupen průmysl strojní, textilní, kožedělný a dřevozpracující.

7 Turistická místa Vlastně celé Jadranské pobřeží s četnými ostrovy je velmi lákavé - města Rijeka, Split, Zadar, Makarska a další, dále ve vnitrozemí Plitvická jezera - soustava jezer ve vápencové krajině. Chorvatsko je pro Čechy jedna z nejnavštěvovanějších zemí.

8 Chorvatsko

9 Národný park Plitvické Jazerá

10 Národný park Plitvické Jazerá

11 Národný park Plitvické Jazerá

12 Národný park Plitvické Jazerá

13 Národný park Plitvické Jazerá

14 Národný park Plitvické Jazerá

15 Národný park Plitvické Jazerá

16 Národný park Plitvické Jazerá

17 Národní park Paklenica

18 Národní park Paklenica

19 Národní park Paklenica

20 Národní park Paklenica

21 Národní park Risnjak

22 Národní park Risnjak

23 Národní park Risnjak

24 Národní park Severní Velebit

25 Velibitský průliv

26 před Makarskou riviérou

27 Tučepi - Chorvatsko

28 Tučepi - přístaviště po západu slunce

29 Primoštejn

30 Počty obyvatel V roce 2001: Chorvati 89,63 % Srbové 4,54 %
Bosňáci /Muslimové/ 0,47 % Italové 0,44 % Maďaři 0,37 % Slovinci 0,30 % Albánci 0,34 % Češi 0,24 %

31 Dějiny Chorvatska V dobách před naším letopočtem žily v dnešním Chorvatsku illyrské kmeny, které se později stáhly na území dnešní Albánie. Během století př. n. l. vytvořili Římané na Balkáně rozsáhlou provincii nazývanou Illyricum, která zahrnula také toto území. Od 7.století se zde začali usazovat Slované, kteří později vytvořili jednotný chorvatský stát. Prvním chorvatským králem byl Tomislav I. z dynastie Trpimírovců.

32 Významná města Split (hlavní)
Hvar (hlavní město stejnojmenného ostrova) Trogir Solin Omiš Drniš Makarska

33 Rijeka-Kostel Kapucínů

34 Rijeka - Guvernérský palác

35 Rijeka-centrum města

36 Rijeka - městská věž

37 Rijeka - přístav

38 Rijeka - pevnost Trsat

39 Ekonomické ukazatele Složení ekonomiky: zemědělství: 7,2%,
průmysl: 31,7%, služby: 61,2%

40 Chorvatsko a Evropská Unie
Chorvatsko se velmi dobře zotavuje z války, ve které spolu v 90. letech bojovali Srbové a Chorvati a požádalo v roce o členství v EU. Členskou zemí EU by se mělo stát pravděpodobně v polovině roku 2010.

41 Chorvatská měna Chorvatským platidlem je Kuna (KN). V novodobé historii se do oběhu dostala v červnu 1994, kdy nahradila chorvatský dinár. Jedna kuna se dělí na 100 lipa. Chorvatská měna je stabilní. Přesto se Chorvatsko i nadále potýká s mnoha ekonomickými problémy. Je zde velká nezaměstnanost, která dosahuje hranice 12%.

42 dííííííííky za pozornost

43 Filip Šneider – 5. A


Stáhnout ppt "Chorvatsko Vlajka a znak."

Podobné prezentace


Reklamy Google