Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Kryšpín. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Kryšpín. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Kryšpín. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace. Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám, registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809. Směrnicový tvar rovnice přímky 2 příklady 8. prosince 2012VY_32_INOVACE_110318_Smernicovy_tvar_rovnice_primky_2_priklady_DUM

2 Příklad 1 Je dána směrnicová rovnice (směrnicový tvar) přímky p. Napište (určete): 1)souřadnice jednoho bodu, kterým přímka prochází; 2)souřadnice průsečíku přímky s osou y; 3)hodnotu směrnice přímky.

3 Příklad 1 - řešení Je dána směrnicová rovnice (směrnicový tvar) přímky p. Napište (určete): 1)souřadnice jednoho bodu, kterým přímka prochází; 2)souřadnice průsečíku přímky s osou y 3)hodnotu směrnice přímky

4 Příklad 1 - řešení Je dána směrnicová rovnice (směrnicový tvar) přímky p. Napište (určete): 1)souřadnice jednoho bodu, kterým přímka prochází; 2)souřadnice průsečíku přímky s osou y 3)hodnotu směrnice přímky

5 Příklad 1 - řešení 3) Směrnice přímky p má hodnotu 2. Je dána směrnicová rovnice (směrnicový tvar) přímky p. Napište (určete): 1)souřadnice jednoho bodu, kterým přímka prochází; 2)souřadnice průsečíku přímky s osou y 3)hodnotu směrnice přímky

6 Příklad 2

7 Příklad 2 - řešení Srovnávací metoda řešení soustavy.

8 Příklad 3 Je dán směrnicový tvar rovnice přímky w. Určete souřadnice tří libovolných bodů, kterými daná přímka prochází (body na přímce leží).

9 Příklad 3 - řešení Je dán směrnicový tvar rovnice přímky w. Určete souřadnice tří libovolných bodů, kterými daná přímka prochází (body na přímce leží).

10 Příklad 4

11 Příklad 4 - řešení Souřadnice každého bodu, který leží na dané přímce, musí vyhovovat rovnici přímky. Dosadíme souřadnice vyšetřovaných bodů do rovnice přímky.

12 Příklad 5

13 Příklad 5 - řešení Každému bodu, který leží na dané přímce musí odpovídat právě jedna uspořádaná dvojice reálných čísel. Dosadíme souřadnice vyšetřovaného bodu do rovnice přímky a řešíme lineární rovnici o jedné neznámé.

14 Příklad 6 Určete průsečíky přímky r se souřadnicovými osami.

15 Příklad 6 - řešení Určete průsečíky přímky r se souřadnicovými osami.

16 Příklad 7 Načrtněte přímku z, která je dána směrnicovou rovnicí:

17 Příklad 7 - řešení Načrtněte přímku z, která je dána směrnicovou rovnicí:

18 Příklad 7 - řešení

19

20

21

22

23 Příklad 8 Napište směrnicový tvar rovnice přímky p, která je zobrazena na obrázku.

24 Příklad 8 - řešení Napište směrnicový tvar rovnice přímky p, která je zobrazena na obrázku. Pro sestavení směrnicové rovnice (tvaru) přímky p potřebujeme určit směrnici přímky a bod, kterými přímka p prochází. Ideální je určení průsečíku přímky s osou y. Směrnici přímky a souřadnice bodu přímky dosadíme do předpisu směrnicové rovnice přímky. Kliknutím na obrázek spustíte řešení úlohy číslo 8.

25 CITACE ZDROJŮ Všechny objekty byly vytvořeny v programu GeoNext verze 1.74 http://www.geonext.de Automatické tvary byly vytvořeny v programu MS PowerPoint 2010.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jan Kryšpín. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google