Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RUČNÍ ŠITÍ Mgr. Marie Ondroušková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RUČNÍ ŠITÍ Mgr. Marie Ondroušková."— Transkript prezentace:

1 RUČNÍ ŠITÍ Mgr. Marie Ondroušková

2 Spojovací proces Je způsob spojování oděvních dílů a součástí v jeden celek – výrobek Spojení může být provedeno: ručním šitím strojovým šitím lepením svařováním nýtováním

3 Základní pojmy Šití je tradiční pojem pro spojování dvou nebo více textilních materiálů k sobě. Steh je základní prvek šití. Souvislou řadou stehů materiál spojíme nebo zdobíme a vzniká tak šev. Šev je souvislá řada stehů. Švová záložka je šířka oděvního materiálu,kterou přidáváme navíc k okraji a která umožňuje sešití dílů. Šít můžeme ručně nebo na stroji. První šicí stroj byl vynalezen v roce 1829, ale skutečný rozvoj šicích strojů nastal až v polovině 19. století.

4 Ruční šití Ruční šití je nejstarší způsob spojení dvou nebo více textilií k sobě. Nástrojem šití je jehla Spojovacím materiálem jsou nitě, bavlnky, řemínky atd.

5 Pomůcky šicí jehla, špendlíky, náprstek, nůžky (vhodné jsou zoubkové, které okraj textilie začistí a ozdobí), malé nůžky na stříhání nití, krejčovská křída nebo tužka, šicí nit, stehovka. bavlněná tkanina bez vzoru, ale pokud možno ne bílá.

6 Šijeme krok za krokem Délka návleku je asi 50–60 cm.
Jehlu při navlékání držte palcem a ukazováčkem zpravidla pravé ruky. Po navlečení nitě utvořte na delší straně návleku uzlík. Nit otočte kolem ukazováčku, palcem ji shrňte, utáhněte a uzlík je hotový. Při šití držte jehlu v polovině její délky palcem a ukazováčkem pravé (levé) ruky. Textilní materiál držte druhou rukou. Do oděvní textilie jehlu vpichujte prostředníkem, který je chráněný náprstkem (obr. č.1). Seďte vzpřímeně, můžete dát nohu přes nohu, textilní materiál je vzdálen od očí asi 30 cm a levá ruka pohodlně opřena o překříženou nohu. Špendlíky ani jehly nedávejte do úst a při odložení je zapíchněte do kousku látky nebo jehelníčku. Při práci s nůžkami a dalšími ostrými předměty dávejte pozor a dodržujte příkazy o bezpečnosti práce, protože hrozí nebezpečí poranění.

7 Držení jehly

8 Druhy stehů Pomocné stehy: přední, značkovací Spojovací stehy:
zadní, perličkový, zapošívací, křížkový Obšívací stehy: obnitkovací, smyčkový Ozdobné stehy: křížkový, smyčkový, řetízkový, stonkový

9 Pomocné stehy - přední steh
Steh se používá na stehování. Šijeme zprava do leva, délka stehu je asi 5 mm. Stehy by měly mít přibližně stejnou délku.

10 Pomocné stehy - značkovací steh
Steh se používá k označení a přenesení důležitých míst na druhý střihový díl. Šije se jako přední steh, ale nechává se smyčka na povrchu materiálu. Návlek je dvojitý a po ušití se díly rozevřou a stehy se mezi nimi rozstřihnou.

11 Spojovací stehy - zadní steh
Steh se používá nejčastěji a nahrazuje strojové šití, protože je pevný, ale i pružný. Tvoříme jej tak, že se po vypíchnutí vracíme o délku stehu zpět a vypíchneme před tímto stehem. Délka stehu z vrchní strany je asi 3 mm.

12 Spojovací stehy - perličkový steh
Steh se používá nejčastěji při ručním všívání uzávěru. Tvoříme jej jako zadní steh, ale délka vpichu za výpichem je 1mm.

13 Spojovací stehy - zapošívací steh
Steh se používá k pevnému zapošití okrajů. Jehla jemně zachycuje nitku materiálu, který spojujeme s druhým materiálem.

14 Obšívací stehy - obnitkovací steh
Steh se používá k začištění švových záložek. Jehla se vpichuje přes okraj materiálu z rubu do líce. Směr šití je libovolný.

15 Obšívací stehy - smyčkový steh
Steh se používá k začištění švových záložek,ručnímu vyšívání dírek nebo vyšívání. Steh tvoříme obdobně jako u stehu obnitkovacího s tím rozdílem, že nit obtočíme kolem vypíchnuté jehly. Směr je libovolný.

16 Ozdobné stehy - křížkový steh
Steh se používá k začištění okrajů materiálu a současného spojení s druhým materiálem, nebo k ozdobným účelům. Šijeme zleva doprava a střídavě vpichujeme nahoru a dolů do tvaru křížku.

17 Ozdobné stehy - řetízkový steh
Steh se používá k vyšívání. Tvoříme jej zachycením kličky předchozího stehu a vpichujeme vedle místa výpichu.

18 Ozdobné stehy - stonkový steh
Steh se používá k vyšívání. Jehlu vpichujeme obdobně jako u zadního stehu, ale stehy klademe těsně vedle sebe. Šijeme zleva doprava.

19 Přišívání koncové záložky skrytým zapošívacím stehem
Někdy potřebujeme upravit koncovou záložku u kalhot nebo sukně skrytým zapošívacím stehem. Tento steh má tu výhodu, že se neproznačuje na lícové straně výrobku. Šijeme 2 – 5 mm od kraje. Zapichujeme do záložky a za 1 nitku z rubu dílu. Stehy jsou delší a volnější, aby se neproznačovaly z lícní strany.

20 Přišívání knoflíku Knoflík na zapínání přišíváme s krčkem.
Knoflík ozdobný bez krčku. Postup: výška krčku je závislá na tloušťce zapínaného materiálu šijeme dvojitou nití vpichujeme tak, aby rozteč vpichu nebyla větší než rozteč dírek nit neutahujeme, ale necháváme potřebnou výšku vzniklou výšku pevně obtočíme zapošijeme pod krček a nit odstřihneme.

21 Přišívání spínátka Spínátka se skládají ze dvou částí s otvory po obvodě. Postup: šijeme zapošívacím stehem, který směřuje kolmo k okraji spínátka (stehy na povrchu materiálu nesmí být vidět) steh, kterým přecházíme k dalšímu otvoru vedeme pod spínátkem závěrem pevně uzašijeme. Druhou část spínátka přišíváme stejně

22 Přišívání zavěšovacích poutek
Materiál na poutko: dutinka, prýmek, tkanice, stužka. Postup: délka zavěšovacího poutka je dvojnásobná a 5 mm na švovou záložku. přehneme tak, že jeden okraj přesahuje o 5 mm ten přehneme přes druhý (zažehlíme) poutko přišijeme po třech stranách zapošívacím stehem a zapošijeme

23 Vzorník stehů

24 Vzorník – materiál a pomůcky
pevnější jednobarevná tkanina tmavší barvy (vyžehlená), rozměr – 15 x 25cm, stehovka, šicí nit, knoflík s dírkami, spínátko (patentka). Pomůcky: nůžky, jehla, špendlíky, náprstek, krejčovská křída nebo měkká tužka, pravítko.

25 Pracovní postup - rozměry
Ustřihnout obdélník o velikosti 15 x25 cm Tužkou (krejčovskou tužkou) rozměřit podle nákresu: vrchní okraj – 4 cm spodní okraj – 5 cm boční okraje – 1,5 cm linky – asi 1,2 cm

26 Pracovní postup – použité stehy
- přední steh - značkovací steh - zadní steh - perličkový steh - křížkový (krokvičkový steh) - řetízkový steh - stonkový steh - obnitkovací steh (levý okraj) - křížkový steh spojovací (pravý okraj - rub) - zapošívací steh (horní okraj -rub) - skrytý zapošívací steh (dolní okraj – rub) - smykovací steh (dolní okraj)

27 Další úkoly Přišít zavěšovací poutko na dolní okraj vzorníku
Přišít spínátko Přišít knoflík s krčkem

28 Vzorník líc rub

29 Použitá a doporučená literatura
Kalábová, M., Zdeňková, H.: Odívání I pro střední školy, Fortuna, Praha 1992. Velíková, E.: Oděvní technologie I, Informatorium, Praha 2000. Teršl, S.: Abeceda textilu a odívání, NORIS, Praha 1994. Bruhová, I.: Rodinná výchova, Fortuna 1992.

30 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "RUČNÍ ŠITÍ Mgr. Marie Ondroušková."

Podobné prezentace


Reklamy Google