Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P4_1.10 Tematická oblast: Hardware, software a informační sítě PC SÍTĚ PODLE ROZLEHLOSTI Typ: DUM - kombinovaný Předmět:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P4_1.10 Tematická oblast: Hardware, software a informační sítě PC SÍTĚ PODLE ROZLEHLOSTI Typ: DUM - kombinovaný Předmět:"— Transkript prezentace:

1 Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P4_1.10 Tematická oblast: Hardware, software a informační sítě PC SÍTĚ PODLE ROZLEHLOSTI Typ: DUM - kombinovaný Předmět: ICT, ICTS Ročník: 3., 6. r. (6leté), 1., 4. r. (4leté) Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/34.0296 Zpracovatel: Mgr. René Brauner Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření: prosinec 2012

2 Metodický list -Popsat rozdíly mezi typy sítí dle rozlehlosti -Srovnat lokální a rozsáhlé sítě -Vysvětlit pojem personální sítě PAN -Zadané úkoly splnit teoreticky (odpovědět na otázky) i prakticky (hledat na internetu)

3 Anotace Materiál je určen pro 1. ročník čtyřletého studia, 3. ročník šestiletého studia a semináře maturitních ročníků. Slouží k seznámení s dělením pc sítí. Učivo je prověřeno otázkami a úkoly. Inovace spočívá ve využití interaktivního prostředí. Klíčová slova: rozlehlost sítě LAN WAN

4 PC sítě podle rozlehlosti – LAN, WAN, MAN, PAN

5 PC sítě Počítačová síť je souhrnné označení pro technické prostředky, které realizují spojení a výměnu informací mezi počítači. V poslední době jsou všechny sítě postupně spojovány do globální celosvětové sítě Internet, která používá sadu protokolů TCP/IP. Podle rozlehlosti sítí a zároveň podle účelu sítí rozdělujeme sítě na čtyři základní skupiny: LANWANPANMAN

6 LAN Local Area Network (též LAN, lokální síť, místní síť) označuje počítačovou síť, která pokrývá malé geografické území (např. domácnosti, malé firmy). Přenosové rychlosti jsou vysoké, řádově Gb/s. Nejrozšířenějšími technologiemi v dnešních LAN sítích jsou Ethernet a Wi-Fi.

7 WAN Wide Area Network (WAN) je v informatice počítačová síť, která pokrývá rozlehlé geografické území (například síť, která překračuje hranice města, regionu nebo státu). Největším a nejznámějším příkladem sítě WAN je síť Internet. Sítě WAN jsou využívány pro spojení lokálních sítí (LAN) nebo dalších typů sítí, takže uživatelé z jednoho místa mohou komunikovat s uživateli a počítači na místě jiném. Spousta WAN je budována pro jednotlivé společnosti a jsou soukromé.

8 WAN vs. LAN Počítačové sítě se nejčastěji rozdělují na lokální a rozlehlé, neboli na sítě LAN a WAN. Někdy je příslušnost určité konkrétní sítě do jedné z těchto dvou kategorií zcela jednoznačná, zatímco jindy to může být dosti nejasné a závislé na subjektivním názoru. Jaké vůbec jsou charakteristické rysy obou těchto kategorií? LANWAN kvůli čemu se zřizují spíše pro potřeby sdílení spíše pro potřeby komunikace přenosová rychlostvyššínižší topologie sítě systematická (pravidelná) nesystematická (nepravidelná) vlastnictví přenosové infrastruktury vlastní provozovatel provozovatel si pronajímá charakter uzlů „menší", převažují pracovní stanice „větší", převažují servery dostupnost uzlů „občas" (podle potřeb uživatelů) trvale přenosové zpoždění malévelké spolehlivost přenosových cest vyššínižší

9 MAN Metropolitní síť, zkráceně MAN (Metropolitan Area Network) je rozlehlá počítačová síť, obvykle zasazená do města. Metropolitní síť je technicky několik menších podsítí pospojovaných navzájem. Propojení se provádí většinou přes Wi-Fi nebo lze použít optické vlákno. Metropolitní síť je optimalizována pro větší zeměpisnou oblast než je LAN, v rozsahu od několika bloků budov až po celá města. Metropolitní síť je obvykle využívána jednotlivci a organizacemi.

10 PAN PAN je zkratka z anglického Personal Area Network, což je volně přeloženo osobní síť. PAN je počítačová síť tvořená komunikujícími zařízeními jako mobilní telefon, PDA nebo laptop, které jsou v blízkosti jedné osoby. Dosah takové osobní sítě je většinou jen několik metrů. Používá se ke komunikaci mezi samotnými zařízeními nebo k připojení k okolním sítím nebo k Internetu.

11 Otázky a úkoly: Vysvětlete, proč vznikly pc sítě. Jaká je historie propojování počítačů? Pokuste se stanovit hranici mezi LAN a WAN. Proč je tento úkol obtížný? Setkali jste se se sítí typu MAN? Zjistěte na internetu, jaká zařízení lze pro osobní potřebu užít v síti PAN.

12 Zdroje WIKIPEDIA, Wikipedia. Wide Area Network [online]. [cit. 28.2.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/WANhttp://cs.wikipedia.org/wiki/WAN PETERKA, Jiří. Wan [online]. [cit. 28.2.2013]. Dostupný na WWW: http://earchiv.cz/ http://earchiv.cz/


Stáhnout ppt "Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P4_1.10 Tematická oblast: Hardware, software a informační sítě PC SÍTĚ PODLE ROZLEHLOSTI Typ: DUM - kombinovaný Předmět:"

Podobné prezentace


Reklamy Google