Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383"— Transkript prezentace:

1 Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383
Řeč přímá a nepřímá Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_600_5TR_CJ Autor: Mgr. Leona Szabó Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383

2 METODICKÝ LIST VÝUKOVÉHO MATERIÁLU
CZ.1.07/1.4.00/ – EU Peníze školám METODICKÝ LIST VÝUKOVÉHO MATERIÁLU Název vzdělávacího materiálu Řeč přímá a nepřímá Číslo vzdělávacího materiálu VY_32_INOVACE_600_5TR_CJ Číslo šablony III/2 Autor Leona Szabó, Mgr. Ročník 5. dle zařazení v ŠVP Vyučovaný předmět dle ŠVP Český jazyk Téma Očekávaný výstup Žák v textu pozná řeč přímou a nepřímou, správně umístí ve větě uvozovky, pozná větu uvozovací Anotace (způsob použití) Inovovaný výukový materiál slouží k seznámení žáků s řečí přímou a nepřímou Datum vytvoření Prosinec 2012 Druh výukového materiálu Prezentace v PowerPointu Klíčová slova Přímá řeč, věta uvozovací, uvozovky, řeč nepřímá Rozvíjené klíčové kompetence Kompetence k učení a k řešení problémů Použitá literatura a zdroje Vlastní

3 Řeč přímá a nepřímá Přímá řeč zaznamenává doslova řeč mluvčího. Věta uvozovací uvádí, kdo řeč pronesl. Může být před řečí přímou, za ní, anebo je do ní vložena. Někdy se uvozovací věta vypouští, je-li mluvčí známý z textu. Přímá řeč je obvykle na začátku a na konci ohraničena uvozovkami. Stojí-li uvozovací věta před přímou řečí, odděluje se od ní dvojtečkou. Stojí-li za přímou řečí, odděluje se čárkou. Vykřičník nebo otazník za přímou řečí nahrazuje tuto čárku. Je-li uvozovací věta do přímé řeči vložena, je od jejích částí oddělena čárkami.

4 Řeč přímá a nepřímá Změň řeč nepřímou v řeč přímou.
Kohoutek prosil slepičku, aby mu přinesla vodu. Sestra mi prozradila, že mi už koupila vánoční dárek. Pan učitel se nás zeptal, kdo objevil Ameriku. Eda vyzvídal, kam se schovávají hvězdy ve dne. Ptal jsem se, jak kouzelník dokázal zmizet. Michal řekl, že se jednou stane potápěčem. Uznal jsem, že Katka měla pravdu. Chtěl jsem, aby mi Tomáš už vrátil půjčenou koloběžku.

5 Řeč přímá a nepřímá Doplň vynechané čárky, dvojtečky a uvozovky.
Dobrý den pozdravil David paní učitelku. My máme hlad říkaly děti. Vrátil ses domů radoval se Pepík, když uviděl Mikeše. Lékařka mi vysvětlila Je to úpal ze sluníčka. Zuzana zašeptala Chce se mi spát. Děvčata zavolala maminka pojďte se rychle schovat. Kolik budu platit? zeptala se Martina. Dvacet sedm korun odpověděla paní prodavačka.

6 Úkoly – shrnutí 1. Co je to řeč přímá a řeč nepřímá. 2. Jak se ve větě odlišuje přímá řeč? 3. Co je to věta uvozovací? 4. Která interpunkční znaménka se v přímé řeči používají? 5. Vyprávěj kousek pohádky O neposlušných kůzlátkách a používej přímou řeč.

7 Řeč přímá a nepřímá Změň řeč nepřímou v řeč přímou.
Kohoutek prosil slepičku: „Přines mi vodu.“ Sestra mi prozradila: „Už jsem ti koupila vánoční dárek.“ Pan učitel se nás zeptal: „Kdo objevil Ameriku?“ „Kam se schovávají hvězdy ve dne,“ vyzvídal Eda. Ptal jsem se: „Jak kouzelník dokázal zmizet?“ Michal řekl: „Jednou se stanu potápěčem.“ „Katko, měla jsi pravdu,“ uznal jsem. „Tomáši, vrátil bys mi už tu koloběžku?,“ řekl jsem.

8 Řeč přímá a nepřímá Doplň vynechané čárky, dvojtečky a uvozovky.
„Dobrý den,“ pozdravil David paní učitelku. „My máme hlad,“ říkaly děti. „Vrátil ses domů,“ radoval se Pepík, když uviděl Mikeše. Lékařka mi vysvětlila: „Je to úpal ze sluníčka.“ Zuzana zašeptala: „Chce se mi spát.“ „Děvčata,“ zavolala maminka, „pojďte se rychle schovat.“ „Kolik budu platit?“, zeptala se Martina. „Dvacet sedm korun,“ odpověděla paní prodavačka.


Stáhnout ppt "Základní škola Karviná – Nové Město tř. Družby 1383"

Podobné prezentace


Reklamy Google