Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

The Beatles Beatles Členové skupiny Historie skupiny Diskografie

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "The Beatles Beatles Členové skupiny Historie skupiny Diskografie"— Transkript prezentace:

1 The Beatles Beatles Členové skupiny Historie skupiny Diskografie
Konec The Beatles Beatles Členové skupiny Historie skupiny Diskografie Filmografie Obrázky

2 Hlavní stránka Beatles The Beatles byli anglická hudební skupina z Liverpoolu. Jsou považováni za jednu z nejslavnějších poprockových skupin všech dob, výrazně ovlivnila umění a především hudbu 60. let.

3 Členové skupiny John Lennon Paul McCartney George Harrison Ringo Starr
Hlavní stránka Členové skupiny John Lennon Paul McCartney George Harrison Ringo Starr Brian Epstein (manažer) George Martin (producent)

4 Historie skupiny Zpět Další
Historie skupiny The Beatles začala v roce 1956, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu seznámí John Lennon a Paul McCartney a začínají spolu hrát v hudební skupině Quarrymen. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Oba dva prozatím hrají na kytaru. V roce 1958 přivádí McCartney kytaristu George Harrisona, jehož velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly. Bubeníkem zůstává původní člen Quarrymen Colin Hanton, který kvůli problémům s alkoholem brzy skupinu opouští. Na podzim 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. Protože ve skupině nebyl žádný bubeník, je ke spolupráci přizván Tommy Moore. Ten ovšem u skupiny dlouho nevydrží a na pozvání George Harrisona přichází Pete Best. Rovněž se přidává Johnův spolužák, výtvarník Stuart Sutcliffe, který hraje na basovou kytaru. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovává na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostává angažmá v německém Hamburku, v podniku Kaiser Keller. Od skupiny odchází Stuart Sutcliffe (o dva roky později umírá na mozkový nádor) a McCartney po něm přebírá basovou kytaru. Beatles se vracejí do rodného Liverpoolu a 21. března 1960 mají první vystoupení v místním Cavern Clubu (česky jeskyně).

5 Zpět Další Historie skupiny Na jaře roku 1961 Beatles opět odjíždějí do Hamburku do podniku Top Ten Club, kde je objevuje zástupce společnosti Polydor a Beatles nahrávají první desku My Bonnie jako doprovod zpěvákovi Tony Sheridanovi. Na podzim téhož roku si jich v Cavern Clubu všímá Brian Epstein, začne jim dělat manažera a domluví jim několik zájezdů. V létě roku 1962 Beatles potřetí a naposledy odjíždějí do Hamburku a působí ve Star Clubu. V září se vracejí zpět do Anglie, loučí se s Petem Bestem a na post bubeníka přichází Ringo Starr (narozený jako Richard Starkey), nejstarší hráč se zkušeností z několika dalších skupin. V říjnu 1962 vydává skupina u společnosti EMI první SP singl s názvem Love Me Do (na druhé straně píseň P.S. I Love You), který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády. První album, nazvané rovněž Please Please Me (1963), znamenalo začátek beatlemánie ve Velké Británii. Beatles také hrají naposledy v Cavern Clubu a začínají koncertovat po celé Evropě a posléze i celém světě. Během let 1963 a 1964 odehráli přes 200 velkých koncertů. V roce 1964 následovalo úspěšné turné po Spojených státech, vystoupení v The Ed Sullivan Show a natočení prvního filmu: A Hard Day's Night (česky Perný den) i stejnojmenné album. Díky úspěchu Beatles se v americkém žebříčku hitparád začaly prosazovat i další britské rockové skupiny jako např. Rolling Stones, Gerry and The Peacemakers nebo Dave Clark Five.

6 Historie skupiny Zpět Další
26. října 1965 jsou Beatles vyznamenáni Řádem britského impéria a natáčí další film Help! (česky Pomoc!). Vystoupení na Shea Stadium v roce 1965, při druhém americkém turné, zaznamenalo rekordní počet 55 tisíc diváků. Hudebně se Beatles začínají odklánět od líbivých, ale bezduchých textů o lásce a začínají experimentovat se zvuky různých nástrojů (např. indický strunný nástroj sitar ve skladbě Norwegian Wood i hraním se smyčcovým kvartetem (píseň Yesterday), dokonce i s celým orchestrem. Špičku populární hudby v té době zdaleka nereprezentovali jen Beatles. V USA se prosazují skupiny jako např. Beach Boys, Byrds, Buffalo Springfield, Mamas & Papas, Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane, ve Velké Británii začínají žebříčky ovládat „syrovější“ Rolling Stones nebo „bluesovější“ Yardbirds (či jejich následovníci Cream). Beatles mají na tyto kapely vliv svými novátorskými přístupy k technice nahrávání a zároveň se nechávají sami ovlivňovat. 4. března 1966 pronese John Lennon při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutá se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. V témže roce Beatles přestávají koncertovat, 1. května 1966 mají poslední vystoupení ve Wembley ve Velké Británii, v srpnu mají poslední oficiální koncert v Candlestick Park, San Francisco, USA. Na konci srpna 1967 umírá manažer Brian Epstein na předávkování barbituráty. V tom samém roce vychází, dle kritiků jedno z nejlepších alb v historii Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, které je poznamenáno hudebními studiovými experimenty.

7 Zpět Další Historie skupiny V roce 1967 Beatles točí další film Magical Mystery Tour i stejnojmenné album poznamenané halucinogenními prožitky z užívání drog. I přes první vážné rozmíšky mezi jednotlivými členy skupina natáčí v roce 1968 pozoruhodné The Beatles(nazývané také White Album podle jeho bílého přebalu). Ringo Starr během nahrávání alba krátkodobě opouští skupinu. Téhož roku zakládají Beatles firmu Apple Corps (česky jablko) - vlastní gramofonovou značku, obchod, filmovou společnost atd. Vzniká další film, tentokrát kreslený, Yellow Submarine. Rok 1969 je pro skupinu kritický a definitivně vede k jejímu rozpadu. John Lennon začíná na nahrávání vodit kontroverzní japonskou umělkyni a svou druhou ženu Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon s ní natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgines a začíná se zabývat vlastními „nebeatlovskými“ hudebními projekty (zakládá skupinu Plastic Ono Band) a protesty proti válce ve Vietnamu. Beatles jako skupina spolu naposledy veřejně koncertují na střeše svého nahrávacího studia 30. ledna 1969 a vzniká poslední film i LP Let It Be. Během jejího natáčení hrozí odchodem ze skupiny George Harrison.

8 Zpět Hlavní stránka Historie skupiny V létě 1969 skupina natáčí poslední studiové album Abbey Road. Dosud nevydané snímky Let It Be jsou předány hudebnímu producentovi Philu Spectorovi k finálnímu zpracování. John Lennon se v té době věnuje pouze Plastic Ono Band a svým mírovým aktivitám a o další hudební výboje Beatles již nemá zájem. Nakonec je to ale v dubnu 1970 Paul McCartney, kdo ze skupiny odchází a veřejnost se tak poprvé dozví o definitivním rozchodu Beatles. Paul McCartney podává k Nejvyššímu soudu 31. prosince 1970 žádost o oficiální ukončení partnerství Beatles. Všichni členové skupiny se vydávají na sólovou dráhu. V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996).

9 Filmografie A Hard Day's Night, černobílý celovečerní film
Hlavní stránka Filmografie A Hard Day's Night, černobílý celovečerní film Scénář: Alun Owen Kamera: Gilbert Taylor Režie: Richard Lester Dále hrají: John Junkin, Norman Rossington, Wilfred Brambell, Victor Spinetti Help!, barevný celovečerní film Scénář: Marc Behm Dále hrají: Eleanor Bron, Leo McKern, Roy Kinnear, Victor Spinetti Yellow Submarine, barevný kreslený film Scénář: Lee Minoff, Al Brodax Výtvarník: Heinz Edelmann Režie: George Dunning Magical Mystery Tour, barevný televizní film Námět, scénář, režie: The Beatles Let It Be, barevný hraný dokument Kamera: Tony Richards Režie: Michael Lindsay-Hogg

10 Diskografie Please Please Me (Parlophone, 26. dubna 1963)
Hlavní stránka Diskografie Please Please Me (Parlophone, 26. dubna 1963) With The Beatles (Parlophone, 22. listopadu 1963) A Hard Day's Night (Parlophone, 10. června 1964) Beatles For Sale (Parlophone, 4. prosince 1964) Help! (Parlophone, 6. srpna 1965) Rubber Soul (Parlophone, 3. prosince 1965) Revolver (Parlophone, 5. srpna 1966) Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Parlophone, 1. června 1967) Magical Mystery Tour (Parlophone, 19. listopadu 1967) The Beatles (The White Album; Apple / Parlophone, 22. listopadu 1968) Yellow Submarine (Apple / Parlophone, 17. ledna 1969) Abbey Road (Apple / Parlophone, 26. září 1969) Let It Be (Apple / Parlophone, 6. listopadu 1970)

11 Zpět John Lennon Základní údaje Biografie Diskografie mimo Beatles

12 John Lennon – základní údaje
Zpět John Lennon – základní údaje John Winston Lennon (*9. října 1940 Liverpool, +8. prosince 1980 New York) byl britský zpěvák a skladatel. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. Významným způsobem ovlivnil vývoj rockové hudby 20. století.

13 John Lennon - Biografie
Zpět Další John Lennon - Biografie John Lennon neměl lehké dětství, otec (Alfred Lennon, lodní steward) rodinu opustil velmi brzy po jeho narození, matka (Julia Lennonová) malého Johna svěřila na výchovu své sestře (Mary Elizabeth „Mimi“ Smithové) a tragicky zemřela, když mu bylo osmnáct let. Johna Lennona tato událost poznamenala na celý život. Měl dvě nevlastní sestry. Od sedmi let výmýšlel básničky a kratičké příběhy, které doprovázel vlastními kresbami, byl náruživým čtenářem. V roce 1952 nastupuje John Lennon na gymnázium Quarry Bank, začíná hrát na kytaru a později s kamarádem Petem Shottonem zakládá první skifflovou skupinu The Quarrymen. Historie skupiny The Beatles začala v roce 1956, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámí s Paulem McCartneym a přivede ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.

14 John Lennon - biografie
Zpět Další John Lennon - biografie Johna Lennona studium moc nebavilo a tak přestoupil na uměleckou školu College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem, kterého přivedl do skupiny, tu posléze přejmenoval na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 definitivně na The Beatles. 23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon. V březnu roku 1964 vydává Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stává bestsellerem. O rok později vydává další knihu A Spaniard in the Works. John Lennon byl celý život rebel, 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutala se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. Rok 1966 je důležitý i pro jeho osobní život - 9. listopadu potkává svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvádí s manželkou Cynthií a 20. března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono žení. Rok 1969 je pro Beatles kritický. John Lennon začíná na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon se vrhá na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgines, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musí prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko zakládají skupinu Plastic Ono Band a začínají se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádají mírové happeningy, nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádaly mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance.

15 John Lennon - biografie
Zpět John Lennon - biografie V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi stěhují natrvalo do USA a zabydlují se v domě Dakota House v New Yorku. Lennon vydává album Imagine. Ve Spojených státech má John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog. V roce 1976 získává Lennon „zelenou kartu“. 9. října 1975 přivádí Yoko Ono na svět jediné společné dítě, Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dává pauzu a uzavírá se před okolním světem, věnuje se pouze dítěti. V srpnu 1980 začíná po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vzniknou dvě alba - Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984). Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou svého New Yorkského bytu ho zastřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Při převozu do nemocnice zemřel. Po jeho smrti se vyrojilo spoustu teorií o fingované vraždě a Lennonovi, který žije někde v tichomoří na zapadlém ostrově. Lennonova vdova, Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes. Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.

16 John Lennon – diskografie mimo Beatles
Zpět John Lennon – diskografie mimo Beatles Unfinished Music No.1: Two Virgins (1968) Unfinished Music No.2: Life with the Lions (1969) Wedding Album (1969) Plastic Ono Band (1970) Imagine (1971) Sometime In New York City (1972) Mind Games (1973) Walls and Bridges (1974) Rock'n'Roll (1975) Double Fantasy (1980) Milk and Honey (1984)

17 Zpět Paul McCartney Základní údaje Biografie Diskografie mimo Beatles

18 Paul McCartney – základní údaje
Zpět Paul McCartney – základní údaje James Paul McCartney (* 18. června 1942 Liverpool) je britský hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles.

19 Paul McCartney - Biografie
Zpět Další Paul McCartney - Biografie Paul Mccartney se narodil irským rodičům (James McCartney a Mary Patricia Molinová). Společně s bratrem Michaelem (snažil se hudebně prosadit pod pseudonymem Mike McGear, ale nepříliš úspěšně) byli vychovávání v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let. V dětství mu otec koupil první kytaru a jelikož dříve sám hrál na trubku a klavír v jazzové kapele, dával Paulovi první lekce hudby sám. Na gymnáziu v Quarry Bank poznal George Harrisona a začali se spolu učit na kytaru. Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu Paul seznámil s Johnem Lennonem, který ho přivedl do skupiny Quarrymen jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Veškerý volný čas trávili spolu a hráli na kytary. Paul ve škole prospíval velmi dobře, mluví německy i španělsky, ale dal přednost muzice a tak místo učení začal vystupovat se skupinou po Britániiu a místo dalšího studia začal pracovat jako pomocník strojvedoucího na lokomotivě a stáčet drát v továrně. Na podzim roku 1958 se skupina Quarrymen přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostala angažmá v neměckém Hamburku. Díky odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá McCartney. Paul působil ve skupině The Beatles do jejího rozpadu v roce Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina, se stal nepsaným vůdcem kapely. Mezi jeho nejlepší a nejznámější písně této éry patří Eleanor Rigby (1966), Can't Buy Me Love (1964), Let It Be (1970) a především Hey Jude (1968) a Yesterday (1965).

20 Paul McCartney - Biografie
Zpět Další Paul McCartney - Biografie V roce 1967 začal Paul (stejně jako ostatní členové skupiny) užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydává do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul natáčí undergroundové filmy a experimentuje s elektronickou muzikou. Výsledkem je např. film Magical Mystery Tour plný psychedelických obrazců a výjevů, v kterém vystupovali členové The Beatles. Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dne 12. března 1969 se spolu vzali, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. Společně s Lindou měli tři děti - Mary Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), byli každý den spolu. V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že skupinu Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové si zakládají své vlastní hudební skupiny a jejich cesty se rozcházejí. Paul naučil manželku Lindu hrát na klávesy a angažoval jí ve své nové skupině The Wings, založené v roce První společnou prací byla píseň Another Day. Ačkoliv hudební kritici Lindu kritizovali za její zpěv i hraní, The Wings získali mnoho cen Grammy a v 70. letech byli velmi úspěšní. V roce 1972 vyráží skupina na první turné po Velké Británii a o rok později i po Evropě. V roce 1973 vydávají The Wings, patrně své nejlepší album Band On The Run. Paul je mistrem lyrických a lehce senimentálních melodií. McCartney vydal nespočet alb, ať samostatně nebo se skupinou Wings. Mezi nejznámější patří Ram, Venus and Mars či McCartney.

21 Paul McCartney - Biografie
Zpět Paul McCartney - Biografie V polovině 80. let spolupracoval se Stevie Wonderem nebo Michaelem Jacksonem. S manželkou se stávají vegetariány a stávají se bojovníky za práva zvířat. V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996). V roce 1997 byl McCartney pasován na titul Sir a je dosud považován za jednoho z nejlepších hudebníků všech dob. V roce 1998 zemřela Paulova žena Linda na rakovinu prsu. Nicméně se McCartney v roce 2002 podruhé oženil s modelkou Heather Millsovou a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Paul se věnuje i vážná hudbě, složil několik klasických děl (např. Liverpoolské Oratorium nebo Standing Stone). V roce 1999 byl uveden do síně slávy, uspořádal koncert na počest Lindě a také první výstavu svých obrazů. V roce 2005 vydal novou desku s názvem Chaos And Creation on the Backyard. Dne6. června 2004, jako první člen skupiny Beatles, vystoupil na koncertě v Praze.

22 Paul McCartney - Diskografie mimo Beatles
Zpět Paul McCartney - Diskografie mimo Beatles McCartney (1970) Ram (1971) Band on the Run (1973) Thrillington (1977) McCartney II (1980) Tug of War (1982) Pipes of Peace (1983) Press to Play (1986) Снова в СССР (1991) Flowers in the Dirt (1989) Off the Ground (1993) Flaming Pie (1997) Run Devil Run (1999) A Garland for Linda (2000) Driving Rain (2001) Chaos and Creation in the Backyard (2005)

23 Zpět George Harrison Základní údaje Biografie Diskografie mimo Beatles

24 George Harrison – základní údaje
Zpět George Harrison – základní údaje George Harold Harrison (* 25. února 1943 v Liverpoolu – 29. listopadu 2001 v Los Angeles) byl populární britský kytarista, zpěvák, skladatel a hudební i filmový producent, známý především jako člen kapely Beatles

25 George Harrison - Biografie
Zpět Další George Harrison - Biografie George vyrůstal v harmonické rodině (matka Louisa Harrisonová, otec Harold Harrison) v britském Liverpoolu společně se třemi sourozenci (sestra Louise, bratři Harold ml. a Peter). Nejmladší člen skupiny Beatles chodil na stejnou základní školu jako John Lennon, ale neznali se. Na gymnáziu v Quarry Bank poznal Paula McCartneyho. V jeho třinácti letech mu rodiče koupili první kytaru, přes počáteční nezájem začal George pravidelně cvičit a dělat pokroky, poslouchal nahrávky a snažil se je napodobovat. Paul McCartney ho učil hrát první akordy. Po čase mu matka koupila pořádnou kytaru. Aby jí George splatil částku, již na koupi nástroje vydala, nastoupil jako poslíček u řezníka. Po absolvování gymnázia v roce 1953 postoupil George na Liverpool Institute. Školu po čase opustil a stal se elektrikářským učněm v obchodním domě. V té době založil svou první hudební skupinu The Rebels (česky povstalci). Jeho velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly. Od roku 1958 začal George hrát na kytaru v kapele Quarrymen, kam ho přivedl McCartney. Na podzim roku 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovala na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostala angažmá v německém Hamburku. George v té době ještě něbyl plnoletý a neměl pracovní povolení a tak byl předčasně vyhoštěn zpět do Anglie. Nicméně po odchodu původního basového kytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebírá Paul McCartney a McCartneyova sólovou kytaru může převzít George. George Harrison byl výtečný kytarista, ale během působení ve skupině Beatles nedostal mnoho příležitostí k prosazení vlastních skladeb. Až do alba Revolver se jeho písně objevovaly na deskách Beatles výjimečně (vždy max. dvě).

26 George Harrison - Biografie
Zpět Další George Harrison - Biografie V roce 1964 poznal George při natáčení filmu Perný den modelku Pattie Boyd. Oddáni byli 21. ledna 1966. V letech 1966 až 1969 se George potýkal s drogovou závislostí. Užíval LSD, marihuanu... V roce 1965 na albu Rubber Soul jsou zaznamenány první Georgeovy pokusy o hru na indický strunný nástroj sitar. V té době se setkal s indickým hudebním skladatelem a především vynikajícím sitáristou Ravim Shankarem, který se stal jeho přítelem a učitelem. George se začal zajímat o indickou kulturu i meditaci a v roce 1969 se stal význačným příznivcem hnutí Hare Krišna, odpoutal se tak od drog, ale zároveň to narušilo jeho soukromý život a manželka Pattie Boyd po osobních neshodách odchází k Eriku Claptonovi. Ještě za působení v Beatles vydává Harrison dvě alba - Wonderwall Music (1968) a Electronic Sound (1969), která však kritiky nebyla příliš přijata. V prvním případě se jedná o hudbu k filmu, v druhém o experimentální syntezátorovou desku. V roce 1970 však vychází velmi úspěšné album All Things Must Pass se slavnou písní My Sweet Lord (opěvující Krišnu), kvůli které se Harrison dostal v roce 1976 k soudu a byl obviněn z plagiátorství (pro podobnost s písní He's So Fine z roku 1962 newyorské skupiny Chiffons). 1. srpna 1971 uspořádal George Harrison v newyorské Madison Square Garden dobročinný koncert pro válkou zmítaný Bangladéš (Concert for Bangladesh), na kterém vystoupilo mnoho slavných hudebníků, např.: Bob Dylan, Eric Clapton, Ringo Starr, Billy Preston, Ravi Shankar... Z koncertu vzniklo úspěšné hudební album i celovečerní film. Po dalším vynikajícím albu Living in the Material World zakládá George v roce 1974 vlastní gramofonovou firmu Dark Horse, stejnojmenné album však není úspěšné a jeho sólové turné po USA není kritikou dobře přijato. V roce 1974 žil George nějaký čas s modelkou Kathy Simmons, bývalou přítelkyní Roda Stewarta. Pak se zamiloval do Mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, sekretářky firmy A&M, jež distribuovala desky jeho společnosti. Měsíc před svatbou, 1. srpna 1978, se jim narodil syn Dhani.

27 George Harrison - Biografie
Zpět George Harrison - Biografie V mezidobí vydával Harrison i nadále sólová alba (výborné 33 & 1/3 či George Harrison) - tu s větším, tu s menším úspěchem. Vždy se však jednalo o melodicky silné a textově zajímavé počiny, přestože se George držel svého stylu a odmítal jakkoli přijímat nastalé trendy v hudbě. Snad i proto poptávka po jeho tvorbě poněkud poklesla. Po smrti Johna Lennona (8. prosince 1980) se uzavřel před okolním světem a věnoval se většinou jen filmové produkci v nově založené společnosti HandMade Films a své rodině. Až v roce 1985 se vrací na koncertní pódium (vzpomínkový pořad Carla Perkinse). Vystoupil i na charitativním koncertu ve Wembley. V roce 1987 mu pak vyšlo nové album Cloud Nine, které se dostalo do první desítky žebříčků hitparád a z alba vyšel i hitový singl Got My Mind Set on You. V roce 1988 se Harrison spojil s hudebníky Royem Orbisonem, Jeffem Lynneem, Bobem Dylanem a Tomem Pettym a natáčejí dvě alba pod společným názvem Traveling Wilburys. 29. listopadu 2001 George Harrison podlehl rakovině plic v Los Angeles v Kalifornii. Podle dostupných informací byl jeho popel nasypán do indické posvátné řeky Gangy. Krátce před smrtí vytvořil nové album, které pak dle jeho instrukcí dokončili Jeff Lynne, syn Dhani a bubeník Jim Keltner. Bylo vydáno pod názvem Brainwashed v roce 2002.

28 George Harrison - Diskografie mimo Beatles
Zpět George Harrison - Diskografie mimo Beatles Wonderwall Music (1968) Electronic Sound (1969) All Things Must Pass (1970) Living in the Material World (1973) Dark Horse (1974) Extra Texture (Read All About It) (1975) Thirty Three & 1/3 (1976) George Harrison (1979) Somewhere in England (1981) Gone Troppo (1982) Cloud Nine (1987) Brainwashed (2002)

29 Zpět Ringo Starr Základní údaje Biografie Diskografie mimo Beatles

30 Ringo Starr – základní údaje
Zpět Ringo Starr – základní údaje Ringo Starr (* 7. července 1940 v Liverpoolu, Anglie) je britský bubeník, zpěvák a herec známý především jako bývalý člen skupiny The Beatles

31 Ringo Starr - Biografie
Zpět Další Ringo Starr - Biografie Ringo Starr, vlastním jménem Richard Starkey, pochází z dělnického prostředí. Rodiče se rozvedli, když byly Richardovi tři roky. V dětství prodělal řadu nemocí s dlouhodobou hospitalizací, kvůli čemuž měl časté výpadky ve školní docházce. Střední školu nedokončil. Od mládí byl manulně zručný, hudební kariéru začal v roce 1957, kdy si pořídil bicí soupravu a se svým kamarádem Eddiem Milesem založil skifflovou skupinu The Eddie Clayton Skiffle Group. V roce 1959 začal hrát se tehdejší nejúspěšnějí amatérskou rock'n'rollovou kapelou Rory Storm and the Hurricanes. Jeho vlastní jméno se pro hudebníka příliš nehodilo a tak si příjmení zkrátil na Starr a jeho spoluhráči mu, díky lásce k prstenům začali přezdívat Ringo (česky ring znamená prsten). V srpnu 1962 nahrazuje bubeníka Peta Besta ve skupině Beatles a jejich členem zůstává až do oficiálního rozpadu skupiny v dubnu V září s Beatles nahrává jejich první singl s názvem Love Me Do (na druhé straně píseň P.S. I Love You), který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Ve skupině Beatles zastával vždy pozici bubeníka, jako zpěvák se příliš neuplatnil (na každém LP má 1-2 nazpívané písně). Nejvýrazněji zazářil v písních Honey Don't na albu Beatles For Sale nebo ve slavné Yellow Submarine. Po rozpadu Beatles se Ringo Starr vrhl na vydávání sólových desek, které však nebyly příliš úspěšné. Jako vynikajícího bubeníka jej obšem i v dalších letech vyhledávali osobnosti rockového světa včetně jeho bývalých spoluhráčů. Jeho bubnování zůstává vrcholnou školou jednoduché brilantnosti, jako zpěvák je pouze průměrný.

32 Ringo Starr - Biografie
Zpět Ringo Starr - Biografie V roce 1970 vydal album Sentimental Journey plné swingových evergreenů. Album Beaucoups Of Blues (1970) je prozměnu ve stylu country. V 1. pol. 70. let má i několik hitů, např. It Don´t Come Easy (1971), Back Off Boogaloo (1972) a Photograph (1973). Album Ringo (1973) bylo dokonce velmi úspěšným a podíleli se na něm všichni bývalí členové Beatles. Dva singly z tohoto alba se umístili na 1. místě v americké hitparádě (Photograph a You're Sixteen). V oblasti pop music jeho popularita od poloviny 70. let poklesla, o to více se začal prosazovat jako herec. V roce 1969 se Ringo Starr objevuje ve filmu Candy, v roce 1970 ve filmu The Magic Christian, v 1975 film Lizstomania a v roce 1981 získal hlavní roli ve snímku Caveman. V dalších letech natáčí mnoho filmů a TV seriálů. Jako jediný ex-Beatle se také objevil v reklamě, když propagoval v USA značkovou vodku. V roce 1976 se přestěhoval do Monte Carla. Po překonání drogové a alkoholové závislosti se v roce 1989 Ringo Starr objevuje na turné se svou doprovodnou skupinou All-Starrs Band. V roce 1995 se spojil s bývalými členy Beatles Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem u příležitosti práce na projektu Anthology (v roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996)). V roce 1998 natočil album Vertical Man s řadou pozoruhodných hostů (Ozzy Osbourne, Steven Tyler, Alanis Morissette).

33 Ringo Starr - Diskografie mimo Beatles
Zpět Ringo Starr - Diskografie mimo Beatles Sentimental Journey (1970) Beaucoups of Blues (1970) Ringo (1973) Goodnight Vienna (1974) Ringo's Rotogravure (1976) Ringo the 4th (1977) Bad Boy (1978) Stop and Smell the Roses (1981) Old Wave (1983) Time Takes Time (1992) Vertical Man (1998) I Wanna Be Santa Claus (1999) Ringo Rama (2003) Choose Love (2005) Liverpool 8 (2007)

34 Brian Epstein (manažer)
Zpět Brian Epstein (manažer) Základní údaje Život Brian Epstein v Beatles Úspěchy a neúspěchy Osobní život Smrt Spekulace o sebevraždě Důsledky

35 Brian Epstein – základní údaje
Zpět Brian Epstein – základní údaje Brian Epstein (celým jménem Brian Samuel Epstein, 19. září 1934 Liverpool – 27. srpna 1967 Londýn) byl manažerem několika hudebních skupin a zpěváků, z nichž nejznámějšími se stali britští The Beatles. Díky Brianu Epsteinovi se z kapely The Beatles stala jedna z nejúspěšnějších hudebních skupin své doby. Manažerem byl od roku 1962 do roku 1967, kdy ve věku 32 let zemřel.

36 Brian Epstein - život Zpět
Brian Epstein byl Žid. Jeho otec, Harry Epstein, vedl rodinný podnik, obchod s nábytkem, který založil Brianův děda, polský imigrant Isaac Epstein. Brianova matka Malka byla nazývána Queenie, protože Malka znamená hebrejsky královna. Epsteinovi měli ještě jednoho mladšího syna, Clive. V dětství vystřídal Brian hodně škol, ať už kvůli stěhování (Liverpool byl za války bombardován) nebo kvůli své nepřizpůsobivosti. Těžko si hledal kamarády a byl často terčem antisemitismu. Měl sen stát se módním návrhářem. Jeho otec však od něj, jako od nejstaršího syna, očekával pokračování v rodinné tradici. Když bylo Brianovi 16 let, v roce 1950, začal v rodinném obchodě s nábytkem pracovat. O dva roky později byl odveden na vojnu, kde ale sloužil jen 10 měsíců. Podnik opustil také v době, kdy se rozhodl studovat herectví. Školu však nedokončil a vrátil se zpět do firmy, která v té době dobře prosperovala. Harry Epstein koupil obchod, který se nacházel hned vedle jejich prodejny nábytku. Jednalo se o NEMS (The North End Road Music Stores), Epsteinovi zde prodávali např. piána, pračky nebo rádia. Brzy si otevřeli novou pobočku a nabídku rozšířili na gramofonové desky. Brianovi bylo tehdy svěřeno oddělení hudebních novinek. Nová pobočka stála shodou okolností nedaleko klubu Cavern Club, ve kterém se později setkal Brian s Beatles (přitom zjistil, že členové skupiny byli jeho zákazníci). Brianovi záleželo hodně na tom, aby měl vždy na skladě všechny nahrávky, i ty od neznámých skupin a hudebníků. Zajímal o místní hudební scénu a v roce 1961 začal psát články o hudebních nahrávkách do časopisu Mersey Beat.

37 Brian Epstein v Beatles
Zpět Další Brian Epstein v Beatles Existuje mnoho legend o tom, jak se Brian s Beatles seznámil. Poměrně rozšířená je verze, že 28. října 1961 přišel do NEMS chlapec jménem Raymond Jones a požadoval singl My Bonnie, který měli Beatles nahrát spolu s Tonym Sheridanem za svého působení v Hamburku. Pár dní na to měli nahrávku požadovat i další zákazníci a Brian tehdy začal zjišťovat, o jakou skupinu se vlastně jedná. Tato historka je popsána i v Brianově knize A Cellarful of Noise. Brianův asistent, Allistair Taylor, stejně jako Paul McCartney, však později řekli, že s verzí o Raymondovi někdo přišel v době, kdy vznikala hysterie okolo Beatles. To, že se tato legenda dostala do Brianovy autobiografie, měl mít na svědomí spěch, ve kterém kniha vznikala. Ve skutečnosti totiž v roce 1961 již vycházely články o Beatles v místním časopise , do kterého Brian přispíval a který prodával (Mersey Beat). O Beatles tedy již musel vědět. Jisté je, že poprvé viděl Brian skupinu hrát v Cavern Clubu, kam se přišel podívat na jejich vystoupení se svým asistentem. Stalo se tak 9. listopadu Přestože měl Brian jiný hudební vkus, jejich styl hudby i vystupování ho zaujali natolik, že se rozhodl nabídnout jim své služby jako manažer. Definitivní rozhodnutí padlo v prosinci roku 1961 a pětiletá smlouva byla podepsána 24. ledna 1962 (Brianův podíl byl 10 % z příjmů do 1500 liber a 15 % z příjmů nad tuto částku). Tehdy byla skupina ještě ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Pete Best. Zajímavostí je, že z právního hlediska byla tato první smlouva neplatná - Brian sám se na ni nepodepsal a McCartney s Harrisonem v té době ještě neměli 21 let, takže by stejně byl nutný podpis jejich právního zástupce.

38 Brian Epstein v Beatles
Zpět Brian Epstein v Beatles Prvním Brianovým úkolem bylo sehnat společnost, která by umožnila Beatles nahrávat. Poté, co několik producentů skupinu odmítlo (nikdo je neznal a dokonce se vyskytl názor, že kytarové skupiny už vyšly z módy), uspěl Brian u Parlophone, dceřiné společnost EMI. Smlouvu uzavřel s producentem Georgem Martinem. V té době také Beatles vyměnili bubeníka - na místo Pete Besta nastoupil Ringo Starr. Brian již tehdy tvrdil, že Beatles budou jednou větší než Elvis. Brian hned na začátku zavedl určité změny - přiměl členy skupiny, aby na vystoupení nenosili kožené bundy, jak byli do té doby zvyklí, a nechal jim ušít jejich typické šedé obleky. Jejich vystupování se stalo oproti dřívějšku celkově upravenější a uhlazenější a tento nový styl byl přístupnější širší veřejnosti. S dřívějším popíjením nebo dokonce pojídáním na scéně byl teď konec, stejně jako s jejich kouřením a pokřikováním na publikum. Brian také navrhl, aby se Beatles na konci každého vystoupení společně uklonili.

39 Brian Epstein – úspěchy a neúspěchy
Zpět Brian Epstein – úspěchy a neúspěchy Brian neměl s prací manažera žádné předchozí zkušenosti, přesto se mu podařilo vytvořit z neznámé liverpoolské kapely, kterých bylo tehdy spousta, skupinu světového formátu. Byl to on, kdo je objevil a vytáhl z Liverpoolu a s jehož vlivem a podporou dosáhli The Beatles vrcholu. Na druhé straně mu bylo vyčítáno, že nedostatečně chránil jejich autorská práva. Měl výborné organizační schopnosti, ale neuvědomoval si, jak obrovské peníze se mohou v této oblasti točit. Podcenil hodnotu Beatles a uzavřel několik velmi nevýhodných smluv.

40 Brian Epstein – osobní život
Zpět Brian Epstein – osobní život Brian Epstein byl homosexuál. V té době však ještě byla v Británii homosexualita trestná. Ironií osudu byl dotyčný zákon zrušen nedlouho po Brianově smrti. Odlišná sexuální orientace byla zdrojem jeho frustrace, trápil se a trpěl depresemi. Začal experimentovat s drogami. V době vzrůstající slávy Beatles čelil stále většímu tlaku a byl terčem vydírání. Neustále se bál, že jeho soukromý život by mohl ohrozit jeho svěřence. V roce 1966 se Beatles rozhodli přestat s živým vystupováním a Brian měl pocit, že ho Beatles chtějí vytěsnit, navíc jeho manažerská smlouva s nimi pomalu končila. Brian byl nemocný a ke konci svého života potřeboval stále větší počet prášků na to, aby mohl spát i na to, aby zůstal vzhůru. I nadále však měl smělé plány do budoucna a přemýšlel o nových projektech.

41 Zpět Brian Epstein - smrt Brian Epstein zemřel ve svém domě v Londýně dne 27. srpna 1967 ve věku 32 let. Když jeho přátelé vylomili dveře od ložnice, protože se Brian celý den neozýval, našli ho už mrtvého. Přivolaná policie uzavřela vyšetřování události s tím, že se jednalo o nešťastnou náhodu. Předávkoval se barbituráty. Pohřben je na židovském hřbitově v Liverpoolu.

42 Brian Epstein – spekulace o sebevraždě
Zpět Brian Epstein – spekulace o sebevraždě I v současné době existují spekulace, a to zejména s ohledem na Brianovy časté deprese, že se jednalo o sebevraždu nebo o demonstrativní sebevraždu. Ve svých depresivních stavech Brian často volal svým přátelům a o sebevraždě mluvil, někdy se prý o ni dokonce pokusil, pak se ale vždy vše uklidnilo. Po jeho smrti byl také nalezen dopis, ve kterém se o sebevraždě zmiňuje. Dopis byl už ale hodně starý. Proti sebevraždě mluví fakt, že Brianova matka nedlouho před jeho smrtí ovdověla - Brian byl velmi zodpovědný a podle jeho blízkých by svou matku, ke které měl velmi silné pouto, nenechal v této těžké situaci samotnou. Jeho matka na Briana velmi spoléhala a on by jí nemohl způsobit další bolest, uvědomoval si, jak moc ho potřebuje. Navíc pro ni právě zařizoval byt v Londýně, aby jí mohl být nablízku.

43 Brian Epstein – důsledky
Zpět Brian Epstein – důsledky Po Brianově smrti Beatles pocítili, jak moc je Eppy, jak mu říkali, držel pohromadě a jak silným spojovacím článkem byl. Představoval pro ně jistotu a zázemí, byl to “pátý Beatle”. Beatles hráli a zpívali a o všechno ostatní se staral Brian. Po jeho smrti si ale každý začal dělat, co chtěl. Nikomu jinému jako manažerovi už Beatles nedůvěřovali. Řešili stále častější názorové neshody a osobní konflikty a skupina se pomalu rozpadala. Definitivní rozchod nastal v roce Následovaly soudní spory mezi jednotlivými členy.

44 George Martin (producent)
Zpět George Martin (producent) Základní údaje Biografie

45 George Martin – základní údaje
Zpět George Martin – základní údaje George Martin (* 3. ledna 1926 v Londýně), britský hudební producent, hudební skladatel a hudebník.

46 George Martin - Biografie
Zpět Další George Martin - Biografie George Martin se od dětství zajímal o hudbu, naučil se hrál na klavír. V šestnácti letech hrával po tanečních klubech. Po studiu v hudební škole se naučil hrát i na hoboj. Po II. druhé světové válce, kdy sloužil jako poručík u námořnictva pracoval v hudebním archívu rozhlasové stanice BBC, občas zastával pozici hlasatele. V roce 1948 se oženil (manželka Sheena) a narodili se jim dvě děti, Bundy a Gregory. Později se manželé rozvedli a George Martin se v roce 1967 oženil se svou sekretářkou Judy Flockhart-Smithovou, se kterou měl děti Lucy a Gilese. Označení londýnské ulice Abbey Road popsaná fanoušky Beatles V roce 1950 se Martin stal zástupcem hlavního referenta pro umělce a repertoár u firmy náležející ke gramofonovému impériu EMI sídlící na slavné londýnské ulici Abbey Road. Její jméno Parlophone i etiketa s písmenem L odkazují až k samé prehistorii gramofonového průmyslu na evropském kontinentu (L podle jména vynálezce „parlophonů“ Carla Lindströma). O čtyři roky později se stal nejmladším manažerem EMI. Koncem 50. let produkoval pod značkou Parlophone zejména desky komiků. Na začátku 60. let slavila jiná značka firmy EMI - Columbia úspěch s rock'n'rollovými zpěváky a skupinami (např. Cliff Richard nebo Shadows). Martin dostal za úkol nalézt hudební skupinu podobného ražení. Jednoho dne se proto sešel s manažer začínající skupiny The Beatles Brianem Epsteinem, který mu přinesl demosnímky. Martina moc nenadchly, ale vyvolaly jeho zájem. A tak navrhl na 6. června 1962 první zvukovou zkoušku se začínající skupinou. Údajně na jeho návrh byl vyměněn bubeník The Beatles Pete Best a byl nahrazen Ringo Starrem.

47 George Martin - Biografie
Zpět George Martin - Biografie V říjnu 1962 vydávají The Beatles u společnosti EMI první SP singl s názvem Love Me Do (na druhé straně píseň P.S. I Love You), který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády. George Martin se stal producentem i dalších hudebních skupin (Cilly Black, Gerry & the Pacemakers, Billy J. Kramer), ale nejdůležitějšími zůstali The Beatles. Podílel se na nahrávání skladeb In My Life, Michelle, Yesterday, For No One a hudebních alb Revolver či Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. V polovině 60. let začal být Martin u EMI nespokojen a proto založil vlastní produkční společnost AIR, kde pokračovali s nahráváním i Beatles. Martin pro ně napsal několik orchestrálních melodií k jejich filmům A Hard Day's Night, Help! a Yellow Submarine. Po zániku Beatles v roce 1970 pracoval na albu Ringo Starra Sentimental Journey a produkoval alba Paula McCartneyho Tug Of The War a Pipes Of Piece. V roce 1996 si získal popularitou produkování singlu Eltona Johna Candle In The Wind, podílel se také na přípravě projektu objevených nahrávek The Beatles Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996). V roce 1998 vydal vzpomínkové album věnované právě Beatles na kterém se interpretačně podíleli Robin Williams, Bobby McFerrin, Celine Dion, Vanessa Mae, Jeff Beck, Jim Carrey, Phil Collins a Sean Connery. V roce 1999 získal George Martin titul Sir. V roce 2002 se podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn.

48 Zpět Další Beatles

49 Zpět Další Beatles

50 Zpět Hlavní stránka Beatles

51 Vypracoval: Marian Stejskal 9.D


Stáhnout ppt "The Beatles Beatles Členové skupiny Historie skupiny Diskografie"

Podobné prezentace


Reklamy Google