Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Filip Turkovský VIII.B STAROVĚKÁ SPARTA.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Filip Turkovský VIII.B STAROVĚKÁ SPARTA."— Transkript prezentace:

1 Filip Turkovský VIII.B STAROVĚKÁ SPARTA

2 Území starověké Sparty

3 SPARTA Peloponéský poloostrov.
Jak se jmenuje poloostrov, na němž se nachází Sparta? Peloponéský poloostrov. Jak se nazývá oblast, v níž se Sparta nachází? Oblast Lakónie. Které území ve svém sousedství Sparťané ovládli? Messénii. Původní obyvatelstvo bylo podmaněno.

4 Jak se nazývalo původní podmaněné obyvatelstvo?
HEILÓTI = otroci, byli majetkem státu. Jak Sparťané udržovali heilóty v poslušnosti? Válkami, které se nazývali KRYPTEIA. Jaké práce museli heilóti vykonávat? Zemědělské práce.

5 Obyvatelstvo Sparty PLNOPRÁVNÍ OBČANÉ – Sparťané, Dórové
- nepracovali, jen válčili. PERIOIKOVÉ – příbuzní Sparťanů - svobodní, měli jen některá práva, - zemědělství, řemeslo, obchod, - neměli nárok na půdu ani na řízení státu, - vojenská služba. HEILÓTI – otroci, tj. bezprávné obyvatelstvo.

6 Výchova spartské mládeže
Muži Do sedmi let byli chlapci vychováváni v rodině. Od sedmi let se o jejich výchovu staral stát. Byli cvičeni podle fyzických dovednosti a zákonů boje. V patnácti letech měly dovoleno zůčasnit se hostiny s dospělými muži. Od osmnácti do dvaceti let absolvovali vojenský výcvik a v aktivní službě byli až do svých šedesáti let. Ženy Dívky byly rovněž vychovávány k fyzické zdatnosti. Fyzická síla a kondice u dívek nebyla dostatečná. Dívky museli bránit město, když byly muži na válečné výpravě.

7 Vojenský způsob života

8 HOPLÍTÉ (těžkooděnci)
Řecká pěchota byla striktně zaměřena na boj muže proti muži. V Řecku se používala tzv. falanga. Byla to sevřená obdélníková formace pěchoty. POUŽÍVALY - Kopí, meč, přilbu, pancíř, náholenice a štít Hoplon - podle něho se řečtí pěšáci nazývali HOPLITÉ.

9 Státní zřízení Rada starších 2 králové
- vojenští velitelé s náboženskou a soudní mocí, již byli voleni na doživotí. 28 starců - muži nad 60 let, rovněž voleni na doživotí. 5 eforů – měli dozor nad králi, byli voleni na jeden rok. Sněm – členy byli muži nad 30 let, volili úředníky, schvalovali zákony, rozhodovali o válce a míru. Rada starších

10 Peloponéský spolek ■ Sparta a spojenci ■ Athény a spojenci ■ neutrální státy

11 Poděkování Děkuji za shlédnutí mé PREZENTACE !
Historie o Spartě je velice zajímavá. Filip Turkovský VIII.B


Stáhnout ppt "Filip Turkovský VIII.B STAROVĚKÁ SPARTA."

Podobné prezentace


Reklamy Google