Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře"— Transkript prezentace:

1 Vypracováno v rámci projektu „Zavádění ŠVP na gymnázium – projekt GOTIKA“ CZ.1.07/1.1.10/03.0007

2 Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Stavitelé Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt Rozdíl mezi gotikou vrcholovou a pozdní CHUDÝ,Vít,Gymnázium Jírovcova,1.B,2012

3 Matyáš Rejsek Narozen 1450 nebo 1445 nebo 1449 v Prostějově
Zemřel 1.července 1506 v Kutné Hoře Uložen ve chrámu sv.Barbory Český sochař,stavitel,člen kamenického cechu,bakalář svobodných umění Od roku 1470 působil jako správce Týnské školy na Starém Městě Z jeho staveb je to především chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, kde se projevil jako tvůrčí architekt a navázal směle na mistra Jana, syna Petra Parléře, a na Petra Parléře.

4 Matyáš REJSEK - DÍLO Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře – pokračování v letech 1489 až do smrti Stavba byla zahájena již roku 1388 pravděpodobně Janem Parléřem, synem Petra Parléře. Prašná brána za vlády krále Vladislava Jagellonského, dokončení až po roce 1592 Při pruském obléhání Prahy roku 1757 původní Rejskova výzdoba na Prašné bráně značně utrpěla a roku 1799 byla sejmuta. Obnoveno

5 MATYÁŠ REJSEK – DALŠÍ DÍLO
Baldachýn v pražském kostele Panny Marie před Týnem Kazatelny v kostele sv.Vavřince v Kaňku u Kutné Hory a v kostele sv.Bartoloměje v Rakovníku Několik domů v Praze a Kutné Hoře Socha Rolanda (Bruncvíka) na Karlově mostě Kamenná kašna v Kutné Hoře

6 Benedikt Rejt z Pístova
Zvaný též Rieth,Ried,Reyd,Rotta,Reta,Beneš z Loun (zemřel v Lounech). Český fortifikační stavitel a architekt, projektant německého původu. Povolán králem Vladislavem II. ze sousedního Saska. Činný převážně v Čechách, od roku 1489. Znalec techniky budování pevností. S jeho jménem je spjata velkorysá přestavba Pražského hradu (věž Daliborka a hradby se střeleckým ochozem lemující Zlatou uličku).

7 Benedikt REJT - DÍLO V jeho díle se poprvé objevily renesanční prvky
Pražský hrad – věž Daliborka, hradby, Vladislavský sál, jezdecké schody, Ludvíkovo křídlo, projekt na dostavbu katedrály sv.Víta Čechy – renesanční palác na Blatné, návrh kostela sv.Mikuláše v Lounech, opevnění hradů Švihov a Blatná Pokračování stavby chrámu sv.Barbory v Kutné Hoře (od roku 1512).

8 SEZNAM LITERATURY Kolektiv autorů-Encyklopedie Larousse – umění a literatura Kolektiv autorů-Dějiny českých zemí v obrazech POCHE, Emanuel: Encyklopedie českého výtvarného umění,Praha,Academia,1975 VLČEK,Pavel a kol.-Encyklopedie architektů, stavitelů,zedníků a kameníků v Čechách, Academia, Praha 2004

9 Gotická architektura v česku
Tři základní období gotické architektury: raná gotika, vrcholná gotika, pozdní gotika Nejvýznamnější stavby jsou svázány s činností královské (dvorní) huti, s činností předních šlechtických rodů (Rožmberkové, Pernštejnové) a se stavebními podniky nově zakládaných měst. Zpočátku byly významné vlivy cisterciáckých staveb a klasické francouzské gotiky, postupně vlivy umění saského a podunajského.

10 Nástup české vrcholné gotiky za václava II.
Kolem roku 1290 jsou dosavadní hmotné stavby vystřídány stavbami s výrazným vertikalismem a hloubkovým rytmem. Okna se rozšiřují, dříve oblé laloky kružeb se zaostřují. Opěráky dosahují nahoru až k hlavní římse. Střední Evropa se stává centrem stavitelství cisterciáckého řádu (klášter ve Vyšším Brodě, Zlatá Koruna, Sedlec u Kutné Hory, Zbraslav a Staré Brno). Hrady (Bezděz,Kokořín), kostely.

11 Vrcholná gotika v době Karla a václava IV.
Portály, plaménkové kružby, nové klenební vzorce. Mizí bazilikální stavby, rozšíření staveb síňových. Petr Parléř - budování nové katedrály na pražském hradě, Karlův most, Staroměstská mostecká věž, zahájení stavby katedrály v Kutné Hoře. Další stavby – pražské městské kostely, mimopražské městské kostely, klášterní stavby. Kostely byly trojlodní, dvoulodní a jednolodní, se síťovou klenbou. Hrady, domy.

12 Pozdní gotika v Čechách
Rozkvět stavební činnosti za vlády Jagellonců. Vladislav II.Jagellonský se pustil do dostavby neobývaného pražského hradu – audienční síň, Stará sněmovna, Ludvíkovo křídlo, Jezdecké schody, Vladislavský sál s krouženou klenbou. Od roku 1512 dostavba chrámu sv.Barbory v Kutné Hoře.Další stavby: kamenné domy, kašna v Kutné Hoře, obranné systémy hradů Švihov, Rabí a Blatná. V čele hradní huti významní umělci z německých zemí, jako Hans Spiess a Benedikt Ried.

13 Charakteristické prvky pozdní České gotické architektury
Sjednocení kostelního prostoru Složité klenby – hvězdová, sítová,sklípková či diamantová Plynulé rytmické obrazce. Významní představitelé: Matěj Rejsek, Benedikt Ried, Hanuš Spiess – např. hrad Křivoklát, Pražský hrad, Antonín Pilgram – např. portál brněnské radnice, Jakub Heilmann – např. děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

14 Seznam použité literatury
BENEŠOVSKÁ, Klára, a kol. Velké dějiny zemí Koruny české. Architektura. Praha 2009  ISBN MACEK,Josef: Jagellonský věk v českých zemích  ISBN X STAŇKOVÁ,Jaroslava, VODĚRA,Svatopluk: Praha gotická a barokní, Praha – Academia, 2009 ISBN


Stáhnout ppt "Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře"

Podobné prezentace


Reklamy Google