Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Duté (konkávní) zrcadlo

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Duté (konkávní) zrcadlo"— Transkript prezentace:

1 Duté (konkávní) zrcadlo
Jakub Kobza, Martin Klimeš

2 Při zobrazení dutým zrcadlem závisí vlastnosti obrazu na vzdálenosti předmětu od vrcholu zrcadla. Odraz nastává od vnitřní duté plochy.U dutého zrcadla je ohnisková vzdálenost rovna polovině poloměru křivosti. Při zobrazení na dutém zrcadle platí, že jestliže je předmět mezi ohniskem a středem křivosti je jeho obraz skutečný, převrácený a zvětšený. Obraz předmětu ve větší vzdálenosti než je poloměr křivosti zrcadla je skutečný, převrácený a zmenšený.

3 Zobrazování dutým zrcadlem:

4 Střed křivosti (C) zrcadla je střed kulové zrccadlicí plochy.
Poloměr křivosti (r) je poloměr křivosti optické kulové plochy zrcadla. Vrchol zrcadla (V) je zvolený bod na jeho povrchu, kterým prochází optická osa zrcadla. Optická osa (o) je přímka procházející středem křivosti (C) a vrcholem (V) zrcadla. Ohnisko dutého zrcadla (F) je bod na optické ose, v němž se rovnoběžné paprsky s optickou osou protínají po odrazu od zrcadla. Ohnisková vzdálenost (f = r/2) je vzdálenost mezi ohniskem a vrcholem zrcadla.

5 Zobrazovací rovnice kulového zrcadla má tvar: 1/a + 1/a' = 1/f = 2/r
Pro příčné zvětšení platí Z = y'/y = - a'/a a - předmětová vzdálenost - vzdálenost od vrcholu (V) k bodu A zobrazovaného předmětu a' - obrazová vzdálenost - vzdálenost od vrcholu (V) k bodu A' obrazu ležícího na opt. ose y - výška předmětu y' - výška obrazu Výsledný obraz může být přímý či převrácený, zvětšený nebo zmenšený a skutečný nebo zdánlivý.

6 Znázornění odrazu

7 Duté zrcadlo má skutečné ohnisko, tj
Duté zrcadlo má skutečné ohnisko, tj. paprsky rovnoběžné s optickou osou se od zrcadla odrazí a sbíhají se skutečně v bodě F.

8 Využití Reflektory automobilů.
Když se podíváme do kovové zběračky, je to vlastně také duté zrcadlo. Můžeme se s ním také setkat v zrcadlovém bludišti, nebo v zábavném parku.

9 Zajímavosti: Konkávní zrcadla se používají také v experimentálních slunečních elektrárnách, kde sluneční světlo soustředěné do jednoho malého ohniska z většího množství konkávních zrcadel slouží jakožto zdroj levné tepelné energie pro ohřívání vodní páry, která je pak použita pro pohon parní turbíny (tzv. solární resp. sluneční elektrárna - zvláštní typ tepelné elektrárny) Konkávní zrcadla prý byla použita i během bitvy u Salaminy, kdy s jejich pomocí Řekové úspěšně zapalovali perské válečné lodě. Historicky to ale není doloženo, ačkoliv technicky to tehdy možné bylo.

10 Zdroje informací: Internet Encyklopedie Učebnice


Stáhnout ppt "Duté (konkávní) zrcadlo"

Podobné prezentace


Reklamy Google