Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výrobky Z KERAMIKY – metodický postup Vytvoření výukové pomůcky pomocí ICT techniky (příklad –Andílek) Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výrobky Z KERAMIKY – metodický postup Vytvoření výukové pomůcky pomocí ICT techniky (příklad –Andílek) Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov,"— Transkript prezentace:

1 Výrobky Z KERAMIKY – metodický postup Vytvoření výukové pomůcky pomocí ICT techniky (příklad –Andílek) Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov, příspěvková organizace Autor: Jaromír Janout

2 Využití ICT techniky při vytváření šablon
Využití grafického tablet pro návrh šablony dle zájmu a potřeby pro děti, které nemají zkušenosti s výrobky s keramiky, je vhodné promítnout nejprve na interaktivní tabuli možné hotové výrobky, aby měly představu jaké výrobky je možné vytvořit z hlediska velikosti a podoby. Každý z promítaných obrázků je vhodné okomentovat a uvést např. úskalí při jeho výrobě (složité tvarování, křehkost atp.) autor šablony položí grafický tablet na lavici popř. pevnou podložku na klíně a perem kreslí šablonu. U děti s problematickou motorikou je možné část šablony předkreslit a nechat dokreslit např. jen určité části. V okamžiku dosažení konečné podoby je šablona uložena jako soubor. Tento soubor je poté vytištěn. Pokud to tiskárna umožňuje doporučujeme tisk na tvrdší papír (čtvrtku), popř. je možné tento tisk na tvrdší papír zrealizovat na kopírovacím stroji. Doporučujeme vytisknout min. 2 předlohy pro každé dítě s ohledem na možnost chyby při vystřihování. po vytištění děti šablonu vystřihnou běžným způsobem. v průběhu vlastní práce je pak podoba šablony promítána dataprojektorem na plátno popř. na interaktivní tabuli pro možnost lepší kontroly postupu práce. Po dokončení výroby je možné provést srovnání nakolik je výsledná podoba výrobku šabloně podobná.

3 Vytvoření šablony bez grafického tabletu:
pro děti, které nemají zkušenosti s výrobky s keramiky, je vhodné promítnout nejprve na interaktivní tabuli možné hotové výrobky, aby měly představu jaké výrobky je možné vytvořit z hlediska velikosti a podoby. Každý z promítaných obrázků je vhodné okomentovat a uvést např. úskalí při jeho výrobě (složité tvarování, křehkost atp.) Děti samy nakreslí žádanou podobu výrobku. U děti s problematickou motorikou je možné část šablony předkreslit a nechat dokreslit např. jen určité části. Doporučujeme volit měkkou tužku. V okamžiku dosažení konečné podoby je šablona oscanována a uložena jako soubor. Tento soubor je poté vytištěn. Pokud to tiskárna umožňuje doporučujeme tisk na tvrdší papír (čtvrtku), popř. je možné tento tisk na tvrdší papír zrealizovat na kopírovacím stroji. Doporučujeme vytisknout min. 2 předlohy pro každé dítě. Po vytištění děti šablonu vystřihnou běžným způsobem. V průběh práce je nascanová a zvětšená podoba (funkce zoom) šablony promítána dataprojektorem na plátno popř. na interkativní tabuli pro možnost lepší kontroly postupu práce.

4 Využití ICT techniky pro dokumentaci výrobního postupu
Postup prací je dokumentován pomocí fotoaparátu či kamery, a to v jednotlivých etapách (např. obdobně, jako dále je komentován výrobní postup vybraného výrobku). Pokud je to možné, doporučujeme umístit fotoaparát na stativ popř. volit stále stejné místo pro focení a umístění výrobku na stále stejné místo na pracovní ploše. Každý snímek doporučujeme udělat 2-3 v obdobné pozici a fázi, pro možnost výběru nejkvalitnějšího snímku. V případě, že jsou součástí snímku i děti při práci je nutné mít souhlas zákonných zástupců s uveřejněním jejich podoby ve vzdělávacích materiálech. Při zpracování fotografií je vhodné si jednotlivé snímky očíslovat vzestupnou řadou dle technologie výroby pro možnost pozdější zpracování. Doporučujeme vybrat fotografie a vytvořit si např. „podskupiny“ fotografií, které spolu úzce souvisí a budou využity na 1 listu/stránce/slide. Pro vytvoření materiálů pro výuku doporučujeme použít prezentační software, které umožní jednoduché vkládání obrázků, textů a umožní vytváření jednotlivých stránek s etapami postupu. Na počátku prezentace je vhodné uvést kromě označení výrobního postupu např. i již fotografii jeho finální podoby. Na dalším listě bude přehled potřebného vybavení, pokud je to možné též včetně fotografií s příklady zejména nástrojů či pomůcek, které nejsou zcela běžné. U jednotlivých fází tvorbu je vhodné okomentovat části postupu či využití jednotlivých pomůcek, jakož i např. časy, rozměry atp. V případě očekávaného úskalí v určitém bodě, je vhodné na něj upozornit např. pozor na příliš silnou placku pro vykrajování. Na závěr prezentace je vhodné též přiložit grafickou šablonu výrobku, kterou mohou žáci poté např. využít, pokud nejsou schopni sami si šablonu vyrobit. V samotném průběhu výroby je pak vytvořená prezentace promítána žákům na interaktivní tabuli či prostřednictvím dataprojektu na plátno a ve zvětšené podobě je možné žákům ukazovat dílčí postupy. Po dokončení výroby doporučujeme výrobky žáků vyfotografovat a přidat do prezentace jako konkrétní ukázky pro možnost opakovaného využití v jiných třídách či skupinách.

5 Příklad vytvořeného vzdělávacího materiálů pro žáky
Konkrétní příklad vzdělávacího materiálu pro žáky – výroba keramického andělíčka – viz. dále. Tématicky je vhodné tuto výrobu začlenit do předvánočního období. V závěru prezentace jsou další možné šablony, které mohou sloužit jako podklad pro vytvoření dalších vzdělávacích materiálů Žáci se mohou podílet též na pořizování fotografií z výroby a pokud jsou toho schopni sami vytvořit za dopomoci učitele svou prezentaci (např. využití vlastních fotografií).

6 POMŮCKY 1) keramická hlína 2) šablona 3) štětec 4) škrábátko 5) nůžky
6) nožík 7) silonová ponožka 8) miska na vodu (šlikr) 9) zásobník na vajíčka 10) miska na vodu 11) špachtli 12) jehlici na pletení 13) podélné latě 14) váleček 15) hadřík

7 PŘÍPRAVA Připravíme si papírovou šablonu.

8 Ukrojíme plátek hlíny cca 1,5 cm široký.

9 Hlínu pořádně propracujeme, nesmí obsahovat žádné bubliny.
Zpracovanou hlínu položíme na navlhčený hadr.

10 Položíme dvě dřevěné latě, pomohou nám udržet stejnou tloušťku vyváleného plátu.
Položíme hadr na hlínu.

11 Pomocí válečku začneme válet hlínu.
Odstraníme hadr, hlínu otočíme a opět uválíme.

12 Vezmeme šablonu, přiložíme na hlínu.
Jehlicí, případně jehlou, vykrojíme tvar dle přiložené šablony (můžeme použít i nůž).

13 Odebereme přebytečnou hlínu tak, aby nám zůstal pouze vykrojený tvar.

14 Sundáme papírovou šablonu.
Hrubý výsledek podle šablony.

15 Použitím jehlice, jehly nebo nožíku začistíme okraje andělíčka
Použitím jehlice, jehly nebo nožíku začistíme okraje andělíčka. Práci nám usnadní i použití vody a hadříku. Okraje pečlivě zahladíme.

16 Ustřihneme silonovou ponožku a položíme ji na zásobník na vajíčka.

17 Vezmeme kousek hlíny, zatlačíme ji do zásobníku.

18 Jehlicí ořízneme přebytečnou hlínu a pomocí vody a rukou ji začistíme.

19 Vytáhneme silon a opět hlínu zahladíme.

20 VÝROBA ŠLIKRU Šlikr je lepidlo vytvořené z vody a hlíny.

21 Vzniklou hlavičku poškrábeme, aby se lepidlo lépe přichytilo.
Poškrábeme i tělo andělíčka.

22 Vzniklou hlavičku namažeme šlikrem (lepidlem).
Namazanou hlavičku přichytíme na tělíčko.

23 Zahladíme nerovnosti (pomocí šlikru a vody).

24 Použijeme šablonu na křídla
Ze zbytku hlíny vyřízneme křídla (možná bude potřeba hlínu znovu vyválet).

25 Přebytečnou hlínu odřízneme.
Pečlivě, pomocí vody a špendlíku, začistíme.

26 Následuje zdobení dle vlastní fantazie
Následuje zdobení dle vlastní fantazie. Pro zdobení použijeme libovolné nástroje, podle potřeby.

27 OBLIČEJ Na hlavičce vyznačíme obličejovou část

28 Pomocí špachtle vyrobíme oční důlky, do kterých poté vložíme uválenou keramickou kuličku. Pomocí špendlíku uděláme dvě malé dírky, jako zorničky.

29 O něco větší vyválená kulička poslouží jako nos.
Vyryjeme pusinku.

30 VLASY Vytvoříme válečky z keramické hlíny (záleží na fantazii, můžeme použít i lis na česnek).

31 Poškrábeme hlavičku a naneseme šlikr.

32 Opatrně přikládáme válečky na namazanou část hlavy
Opatrně přikládáme válečky na namazanou část hlavy. Postup opakujeme i na druhé straně. Prostřední část našlikrujeme a přidáme další váleček, tím vytvoříme pěšinku.

33 Můžeme vytvořit i mašličku z válečku hlíny.
Vytvoříme dvě kuličky v průměru cca 1cm na ruce.

34 Poškrábeme ruku, naneseme šlikr a kuličky připevníme.
Ruce dále nazdobíme dle vlastní fantazie. Vyznačíme okraje rukávů.

35 Část zad, kde budou připevněna křídla, poškrábeme a naneseme šlikr.

36 Křídla umístíme na připravené místo.
Vytvoříme kuličku z papíru a vložíme ji pod křidélko. Stejný proces následuje i pro křídlo druhé.

37 Hotový proces s křidélky.
Dále ozdobíme šaty, dle vlastní fantazie.

38 Vyznačíme obě boty. Vytvoříme tkaničky pomocí malých válečků.

39 Andělíčka necháme 14 dní schnout na volném vzduchu.

40 Po vysušení vložíme andělíčka do keramické pece
Po vysušení vložíme andělíčka do keramické pece. Pečeme na 1100°C /40 minut. Samotný proces pečení trvá i několik hodin. Po vypečení můžeme andělíčka naglazurovat (nabarvit pomocí glazur). Výrobek lze však nechat přirozený.

41 HOTOVÝ VÝROBEK

42 MOŽNÉ VYUŽITÍ

43 ZDROJE Tvůrcem metodického postupu tj. prezentace a fotografií je Jaromír Janout. Tento produkt je podpořen v rámci projektu ESF, který je spolufinancován EU a státním rozpočtem ČR.


Stáhnout ppt "Výrobky Z KERAMIKY – metodický postup Vytvoření výukové pomůcky pomocí ICT techniky (příklad –Andílek) Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov,"

Podobné prezentace


Reklamy Google