Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Léčivé rostliny na Vysočině

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Léčivé rostliny na Vysočině"— Transkript prezentace:

1 Léčivé rostliny na Vysočině

2 Výuka Kontryhel obecný Maliník obecný Přeslička rolní Hluchavka bílá
Smetanka lékařská Bříza bradavičnatá Heřmánek pravý Jahodník obecný Mateřídouška obecná Řebříček obecný Podběl obecný Jitrocel kopinatý Bez černý Třezalka tečkovaná Kopřiva dvoudomá Prvosenka jarní Lípa srdčitá

3 Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris L. Popis: Vytrvalá rostlina,která má při povrchu statný oddenek,listy jsou tuhé dalnitě 7-11 laločné, na okraji vroubkované. Drobné žlutozelené kvítky tvoří květenství,složené z vidlanů Sbíráme: Na(,květen-září)

4 Přeslička rolní Equisetum arvense L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhání z oddenku lodyhy dvojího druhu.Jarní lodyhy jsou plodné a tvoří výtrusy.Letní neplodné lodyhy jsou zelené,10-50 cm vysoké Sbíráme: Nať(letní lodyha,květen-září)

5 Maliník obecný Rubus idaeus L. Popis: Keř přímý nebo s převislými větvemi, cm vysokými.Listy jsou střídavé, lichozpeřené s 3(5-7) lístky,jež jsou vejčité až kopinaté. Plodem je červené souplodí,tzv. malina Sbíráme: List(květen-září)

6 Hluchavka bílá Lamium album L. Popis: Vytrvalá rostlina s lodyhami cm vysokými.Jsou porostlé listy, které jsou vejčité, dlouze zašpičatělé.Postavení listu na stonku je vstřícné.V úžlabí listů vyrůstají květní bílé lichopřesleny. Sbíráme: Květ(květen-srpen)

7 Smetanka lékařská Taraxacum officinale Popis: Vytrvalá rostlina s tlustým kořenem,bohatou růžicí přízemních listů,jež jsou kracovitě laločnaté.Stonek se nazývá stvol,5-50 cm vysoký. Na konci je žlutý květ, květenství úbor.Plodem jsou ochmýřené nažky. Sbíráme List(květen-říjen)

8 Bříza bradavičnatá Betula verrucosa L. Popis: Strom 10 až 20 m vysoký,s bílou borkou na kmeni, Květy jsou v jehnědách,samčí jehnědy po odkvětu opadávají, samičí se ve zralosti rozpadají Sbíráme: List(duben-červen)

9 Heřmánek pravý Matricaria chamomilla L. Popis: Jednoletá vonná rostlina,15-50 cm vysoká lodyha,listy střídavé a přisedlé,květ je tzv. úbor,který má žlutý terč a kuželovité ,duté lůžko Sbíráme: Květ(květen-září)

10 Jahodník obecný Fragaria vesca L. Popis: Vytrvalá rostlina se šikmým a větvitým oodenkem,10-20 cm vysoká lodyha, listy jsou trojčetné, dlouze řapíkaté Sbíráme: List (květen-srpen)

11 Mateřídouška obecná Thymus serpyllum L. Popis: Rostlina se slabě zdřevnatělými výběžky, lodyha je vzpřímená nebo plazivá cm dlouhá, listy vstřícné,drobný fialovočervený květ Sbíráme: Kvetoucí nať(duben-září)

12 Řebříček obecný Achillea millefolium L. Popis: vytrvalá rostlina s cm dlouhou lodyhou,listy střídavé,v obrysu podlouhle kopinaté,květy v terči špinavě bílé Sbíráme Květ i nať(červen-listopad)

13 Podběl lékařský Tussilago farfara L. Popis: Vytrvalá rostlina vyhánějící z výběžkatého oddenku na jaře(březen až duben) přímé, nevětvené květní lodyhy, zakončené žlutým květem, lodyhy jsou 10-15cm dlouhé Sbíráme: květ(březen-duben) list(květen-červenec)

14 Jitrocel kopinatý Plantago lanceolata L. Popis: Vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem.listy tvoří přízemní růžici a jsou vzpřímené kopinaté.Drobné kvítky skládají kulovitý klas. Sbíráme: List(červen-srpen)

15 Bez černý Sambucus vulgaris L. Popis: Vytrvalý,obvykle 1,5-5 m vysoký keř, občas i 10 m vysoký strom.Listy vstřícné,řapíkaté,lichozpeřené s 3 až 7 lístky, jež jsou kopinaté. Květy bílé,plodem jsou 5 až 8 mm velké černé bobule. Sbíráme květ (červen-červenec) plod

16 Třezalka tečkovaná Hypericum perforatum L. Popis: Vytrvalá,průměrně 60 cm vysoká bylina s přímými, nahoře větvenými,bohatě olistěnými lodyhami.Listy prosvítavě tečkované,zlatožluté květy ve vrcholových květenstvích. Sbíráme: Nať(červen-srpen)

17 Kopřiva dvoudomá Urtica dioica L. Popis: Vytrvalá bylina s čtyřhranou až 1m vysokou lodyhou.Listy jsou vstřícné,vejčité až podlouhlé.Celá rostlina je porostlá žahavými chlupy. Květenství je zelené a dvojí, samčí a samičí. Sbíráme: List,nať(červen-září)

18 Prvosenka jarní(Petrklíč)
Primula veris L. Popis: Vytrvalá bylina s listy v přízemní růžici,listy jsou vejčité .Žluté květy skládají okolík na konci bezlistého, cm dlouhého stvolu. Sbíráme: Květí(duben-květen)

19 Lípa srdčitá Tillia cordata Popis: Mohutný strom s rozložitou korunou s typicky okrouhle srdčitými listy. Květenství je tvořeno z 5-10 srůstajících kvítků. Je to náš národní strom. Sbíráme: Květ(červen-srpen)

20 1/Urči název rostliny 2/Která část rostliny se sbírá
Test 1/Urči název rostliny 2/Která část rostliny se sbírá

21 1 2

22 3 4

23 5 6

24 7 8

25 9 10

26 11 12

27 13 14

28 15 16

29 17

30 Vyhodnocení 2. Kopřiva dvoudomá-list,nať 3. Kontryhel obecný-nať
Bez černý-květ,plod Kopřiva dvoudomá-list,nať Kontryhel obecný-nať Prvosenka jarní- květ Bříza bradavičnatá- list Maliník obecný-list Smetanka lékařská-list Přeslička rolní- nať 9. Jahodník obecný-list 10. Heřmánek pravý-květ 11. Mateřídouška obecná-kvetoucí nať 12. Řebříček obecný-květ,nať 13. Podběl lékařský-květ,list 14. Hluchavka bílá-květ 15. Jitrocel obecný-list 16. Třezalka tečkovaná-nať 17. Lípa srdčitá-květ


Stáhnout ppt "Léčivé rostliny na Vysočině"

Podobné prezentace


Reklamy Google