Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sestavení kombinační logické funkce

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sestavení kombinační logické funkce"— Transkript prezentace:

1 Sestavení kombinační logické funkce
opakování Sestavení kombinační logické funkce Trocha opakování – základní logické funkce: logická negace schématická značka: logická negace (NOT) obrací hodnotu – tzn. z log.0 dělá log.1 a naopak zapisuje se (třeba) čarou nad proměnnou: ā ve schématické značce (jazyk FBD) se značí kolečkem v kontaktním schématu (jazyk LAD) se značí rozpínacím kontaktem 1 ā a logický součin logický součin (AND) se chová podobně jako normální algebraický: pokud je kterákoliv proměnná log.0, výsledkem součinu je log.0 tzn. logický součin dává log.1 jen tehdy, pokud všechny vstupy jsou ve stavu log.1 (tzn. když násobíme jen samé logické jedničky) ve schématické značce (jazyk FBD) se značí & v kontaktním schématu se vytváří sériovým zapojením kontaktů schématická značka: a & a·b b logický součet schématická značka: logický součet dává log.1 tehdy, pokud je alespoň jeden vstup ve stavu log.1 ve schématické značce (jazyk FBD) se značí ≥1 v kontaktním schématu se vytváří paralelním zapojením kontaktů a ≥1 a+b b

2 Postup sestavení kombinační logické funkce
1) v pravdivostní tabulce najdeme řádky, kde je na výstupu log.1 2) pro tyto řádky zapíšeme součin všech vstupů 3) pokud je na daném řádku vstup log.0, zapíše se s negací 4) součiny z jednotlivých řádků sečteme 5) takto získáme první tzv. kanonický tvar funkce sestavení funkce - FBD Příklad: y = a·b·c + a·b·c + a·b·c a b c y 1 a můžeme sestavit blokové schéma (FBD): a·b·c a·b·c a 1 & a·b·c a·b·c b 1 & ≥1 y a·b·c a·b·c c 1 & V pravdivostní tabulce jsou všechny kombinace vstupů a, b, c. Hodnoty výstupu y jsou dány konkrétním příkladem.

3 Vytvoření kontaktního schématu:
kontaktní schéma Vytvoření kontaktního schématu: y = a·b·c + a·b·c + a·b·c v „elektrické“ podobě: v podobě LAD: Unap GND Unap GND c c a b a b y y kontaktní schéma lze také jednoduše vytvořit rovnou podle pravdivostní tabulky: paralelní větve odpovídají řádkům s log.1, v místech kde je vstup ve stavu log.0 je rozpínací (negovaný) kontakt.

4


Stáhnout ppt "Sestavení kombinační logické funkce"

Podobné prezentace


Reklamy Google