Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dvaadvacet let poté – jsme tam, kde jsme chtěli být? Obrazová a slovní reportáž z oslav 17. listopadu v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dvaadvacet let poté – jsme tam, kde jsme chtěli být? Obrazová a slovní reportáž z oslav 17. listopadu v Praze."— Transkript prezentace:

1

2 Dvaadvacet let poté – jsme tam, kde jsme chtěli být? Obrazová a slovní reportáž z oslav 17. listopadu v Praze

3 Pamětní místo na Národní třídě (byla tam spousta kytek i dětí, a od svíček příjemné teplo v té listopadové morně)

4

5 Studentský happening u zdi Staroměstské radnice

6

7 Praha, České noviny 17.11.2011 - Na Václavském náměstí se dnes odpoledne konala demonstrace iniciativy ProAlt a dalších občanských hnutí proti podobě vládních reforem. Kromě jiných řečníků k protestujícím promluvil známý slovinský filosof Slavoj Žižek. Demonstraci vyjádřily podporu i odbory. Účastníci zaplnili i vozovku, takže policie musela odklánět dopravu do Krakovské ulice. Údaje o počtu demonstrantů shromážděných pod sochou sv. Václava se rozcházejí. Zatímco policejní mluvčí uvedl, že se protestu zúčastnilo asi tisíc lidí, organizátoři a policisté, kteří byli na místě, hovořili až o čtyřech tisících. Část lidí se na akci přesunula z protivládního mítinku na Staroměstském náměstí. Demonstranti vyzývali vládu k demisi, mnozí si přinesli prapory a transparenty. Objevily se také rudé vlajky se srpem a kladivem či s portrétem revolucionáře Che Guevary. Na transparentech byla například hesla: „S delší vládou Kalousků nezbude nám na housku“ či „Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást a bude dost pro všechny!“ Českého světce a patrona vyzývali účastníci transparentem s nápisem: „Svatý Václave, zažeň vše zlé a dnešní Nečasy. A taky Klause“.

8

9

10 Jiří Dienstbier v neformální přátelské diskusi se studenty

11

12

13

14 Kontroverzní slovinský filosof Slavoj Žižek mluvil anglicky Video z akce: www.youtube.com/watch?v=gGkEa7Og95owww.youtube.com/watch?v=gGkEa7Og95o

15 Slavoj Žižek (*21. března 1949 je slovinský filosof a kulturní teoretik čerpající z filosofických tradic Marxe a Hegela a také z psychoanalytické teorie Jacquese Lacana. Narodil se v Lublani, na jejíž universitě v Lublani vystudoval filosofii a na universitě v Paříži psychoanalýzu. V roce 1990 kandidoval za Liberální demokracii Slovinska na presidenta, nicméně neuspěl. Od roku 2005 je členem Slovinské akademie věd a umění. Ve svých textech často používá příklady z pop-kultury. Má také přínos k filmové teorii, jeho názory jsou shrnuty v rámci filmu Perverzní průvodce filmem. Přednáší po celém světě, kde se vyjadřuje k aktuálním sociálním a politickým problémům. V těchto přednáškách a rozhovorech se často prezentuje jako marxista a komunista. Pro svůj nekonvenční přístup je považován za jednoho z nejobjevnějších filosofů současnosti, byl o něm již natočen dokumentární film Žižek! Píše o celé řadě témat: o válce v Iráku, toleranci, fundamentalismu, kapitalismu, politické korektnosti, globalizaci, subjektivitě, lidských právech, mýtech, kyberprostoru, postmodernismu, marxismu, multikulturalismu, Davidu Lynchovi, Hitchcockovi aj.

16 Slavoj Žižek je autorem celé řady knih psaných převážně anglicky. V češtině byla vydána čtyři jeho díla: Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška* ) (Socialismus selhal, kapitalismus krachuje. Co bude následovat?) Nakladatel: Rybka Publishers, 2011 Podkova nade dveřmi (výběr z textů), nakladatel: Akademie výtvarných umění, 2009 Nepolapitelný subjekt. Chybějící střed politické ontologie, nakladatel: Luboš MAREK - 3K, 2007 Mluvil tu někdo o totalitarismu?, nakladatel: Tranzit.cz, 2007 * ) Podívejte se na velmi zajímavé video na toto téma na www.youtube.com/watch?v=4bpcMfA9RHcwww.youtube.com/watch?v=4bpcMfA9RHc

17 Podle něj si tradiční demokracie neumí poradit s nadnárodním kapitálem, protože jej nemůže kontrolovat. „Pamatujete si, že v mládí se bojovalo za socialismus s lidskou tváří, ale to se nepovedlo. Fungovat nebude ani globální kapitalismus s lidskou tváří“. Žižek ve svých teoriích mimo jiné vychází z filozofických tradic Marxe a Hegela. Ironií podle něj je to, že kapitalismus funguje stále lépe bez demokracie a že kapitalismus bez demokracie je nejefektivnější. Jako příklad uvedl Čínu, kde kapitalistické podnikání řídí komunisté. Největší ohlas a potlesk shromážděných vyvolal, když řekl, že demokracie existuje, ale platí jen pro bohaté.

18 Policie jde s vámi, občany této republiky (mluví zástupce nezávislých odborů Policie ČR)

19 Václavské náměstí – pochod Prahou

20 Po skončení protestu akce pokračovala pochodem přes Staroměstské na Palachovo náměstí. Jeho účastníci provolávali například hesla „Vláda proti lidu, lid proti vládě!“ nebo „Máme toho dost!“ Po celou dobu je provázela policie, zasahovat však nemusela. Na Palachově náměstí se lidé shromáždili kolem 17:00, řečníci se střídali. Jejich posluchači obsadili okolní prostranství včetně schodů blízké budovy Rudolfina. Dnes se v Praze uskutečnilo více demonstrací. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana se při nich dosud nestaly žádné závažné výtržnosti, a tak policie nemusela zasahovat, sdělil ČTK. V Česku se konaly demonstrace i v jiných městech. Nevěřte oficiálním údajům o počtu účastníků, jsou podhodnoceny.

21 Foto i text dílem vlastní, dílem internet Hudba: © www.adastra.estranky.czwww.adastra.estranky.cz Prezident Václav Klaus k protestům a nespokojenosti ve společnosti řekl, že patří k lidské povaze. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, „tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat. /…/ Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného, a to se stoprocentně podařilo“. (Když se mu to povedlo, tak proč ten pesimistický výraz v obličeji?  )


Stáhnout ppt "Dvaadvacet let poté – jsme tam, kde jsme chtěli být? Obrazová a slovní reportáž z oslav 17. listopadu v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google