Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sopky Miloslav Klíma.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sopky Miloslav Klíma."— Transkript prezentace:

1 Sopky Miloslav Klíma

2 Vznik Velká část sopek vzniká v hraničních oblastech zemských desek. K největším erupcím dochází na místech, kde se desky srážejí. Hornina, která je stlačována do země se roztaví po cestě k zemskému povrchu, zhoustne a vyvolá sopečnou činnost. V místech, kde se desky rozestupují, se nacházejí podmořské sopky, jejichž magma uniká do vody.

3 Vznik 5 až 30 kilometrů pod povrchem se nachází magmatický krb, místo odkud magma expanduje kráterem na povrch. Po prudkém sopečném výbuchu může tento magmatický krb vyhasnout, čímž se vytvoří ohromná podzemní jeskyně. Velmi často se stává, že se vrchol sopky zřítí právě do těchto míst, pak se vytvoří rozsáhlý kráter zvaný kaldera. Kaldery se často zaplňují vodou a vytvářejí kráterové jezero. Kráterová jezera mohou mít průměr mnoha kilometrů.

4 Magmatický krb oblast v zemském nitru, v níž je nahromaděna magmatická tavenina, která odtud proniká do vyšších částí zemské kůry, kde vytváří intruzívní nebo proniková tělesa, popřípadě proniká až na zemský povrch, kde vytváří výlevy a sopky.

5 Láva a erupce Teplota lávy, která vytéká ze sopky dosahuje až 1000 °C a její rychlost může přesáhnout 165 metrů za vteřinu.

6 Typy erupcí Havajský typ – jedná se o nejklidnější erupce, kdy se řídká tekutá láva valí z kráteru a vytvoří velkou kopuli. Strombolský typ – při jeho výbuchu jsou kusy lávy vypuzovány na povrch sérií mírných výbuchů. Vulkanický typ – jde o silnější erupci, kdy klidné období skončí velkým výbuchem. Pelejský typ – nejsilnější sopečné výbuchy, kdy erupci provází rozžhavené plyny a popel.

7 Zajímavosti Zatím k nejsilnější erupci došlo při výbuchu Krakatau v Indonésii. Exploze byla slyšet až do vzdálenosti 4,6 km a zhroucená sopka vyvolala 30 metrů vysoké přílivové vlny. Výbuch způsobil v následujícím roce celosvětový pokles teploty asi o 1,2 °C a vyvolával barvité západy slunce po celém světě.

8 Zajímavosti Podle historických pramenů vybuchl asi 1500 let př. n. l. sopečný ostrov Santorini v dnešním Egejském moři. Dnes je Santorini oblíbený cíl mnoha turistů, nicméně po tomto výbuchu se vytvořila vlna tsunami, která mířila přímo na Krétu. Podle vzorků sedimentů se dnes vyvozuje, že vzniklá vlna byla vysoká přibližně 150 metrů a její zaplavení Kréty zničilo vyspělou minojskou civilizaci.

9 Zajímavosti Aktivní vulkanismus byl v současnosti pozorován také na Jupiterově měsíci Io, který je silně deformován slapovými silami. Z planet je předpokládán vulkanismus také na Venuši, ačkoliv ještě nebyl přístroji sond pozorován. Na planetě Mars jsou pozorovány geologicky nedávné (mladší než 100 miliónů let) lávové výlevy, které naznačují pokračující vulkanickou aktivitu i tohoto tělesa.

10 Nejvýznamnější sopky světa
Název hory – Výška – Poslední výbuch Etna (Sicílie) – 3350 m – 2006 Vesuv (Apeninský poloostrov) – 1277 m – 1944 Hekla (Island) – 1491 m – 1991 Pico de Teide (Tenerife) – 3718 m – 1909 Kamerunská hora (Kamerun) – 4070 m – 1982 Kerinci (Sumatra) – 3800 m – 1987 Semeru (Jáva) – 3676 m – 1989 Ključevskaja (Kamčatka) – 4750 m – 1994 Colima (Mexiko) – 3984 m – 1988 Fuego (Guatemala) – 3835 m – 1988

11 Vlivy erupcí na prostředí
Dostatečně mohutná sopečná erupce může silně zasáhnout nejen do života lidí žijících na svazích sopky a v jejím blízkém okolí, může ovlivnit i oblasti mnohem vzdálenější. Velké množství do vzduchu vymrštěného popela a nečistot totiž může vést k rozsáhlým podnebným změnám přetrvávajícím rok i déle na celé polokouli. Nebo exploze sopečných ostrovů, které mohou být doprovázeny obrovskými tsunami.

12 Konec


Stáhnout ppt "Sopky Miloslav Klíma."

Podobné prezentace


Reklamy Google