Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_ČJ. 8.07_Jan Werich, prezentace Název šablony : Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zaměření VM :Jazyk a jazyková komunikace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_ČJ. 8.07_Jan Werich, prezentace Název šablony : Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zaměření VM :Jazyk a jazyková komunikace."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_ČJ. 8.07_Jan Werich, prezentace Název šablony : Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zaměření VM :Jazyk a jazyková komunikace - Český jazyk a literatura ročník – Jan Werich, prezentace Autor VM : Magdaléna Bošková Období vytvoření VM : květen 2012 Anotace : Žáci se seznámí s základními životními daty a dílem autora

2 Jan Werich Narození: 6. února 1905 Rakousko – Uhersko Praha
Úmrtí: 31. října 1980Československo Praha

3 Život do 2. světové války Jan Werich, pokřtěn jako Jan Křtitel František Serafinský, vystudoval gymnázium v Praze v Křemencově ulici, kde se také seznámil se svým pozdějším divadelním partnerem Jiřím Voskovcem. Po maturitě studoval práva na Karlově univerzitě. V roce 1926 vytvořili s J. Voskovcem dvojici. Nejprve spolupracovali v redakci časopisu Přerod a brzo na to začala i jejich divadelní spolupráce v Osvobozeném divadle. Ta vyústila do jejich první hry Vest pocket revue – názvem mysleli malou revui do kapsičky u vesty. Werich byl na plakátech uveden jako J. W. Rich. V letech 1927–1938 jejich divadelní spolupráce pokračovala, do roku 1935 působili v Osvobozeném divadle, v letech 1935–1937 působili pod hlavičkou tzv. Spoutaného divadla, kde uvedli jednu ze svých nejodvážnějších her Balada z hadrů. V roce 1937 se vrátili k Osvobozenému divadlu, které bylo o rok později (1938) uzavřeno a J. Werich, J. Voskovec a jejich dlouholetý hudební autor Jaroslav Ježek byli nuceni opustit Československo. Druhou světovou válku strávili spolu v USA, kde se živili jako herci; především mezi tamní českou komunitou.

4 Život po 2. světové válce V roce 1945 spolu s J. Voskovcem obnovili Osvobozené divadlo, vzhledem k politické situaci ale už nebylo možné dělat politickou satiru. V roce 1948 Werichův partner Jiří Voskovec emigroval do Francie (a v roce 1950 do USA). Po roce 1948 Jan Werich působil v řadě pražských divadel. V letech 1956–1961 byl ředitelem Divadla ABC. J. Werich založil Divadlo Voskovce a Wericha, kde se jeho novým partnerem stal Miroslav Horníček. Z jejich divadelní tvorby této doby se staly nejznámější tzv. forbíny, tj. předscény. Roku 1963 mu byl udělen titul národní umělec. V roce 1977 vyšel v Rudém právu seznam signatářů Anticharty s Werichovým jménem. Televize vysílala dlouhé záběry J.Wericha, sedícího mezi ostatními shromážděnými umělci, poslouchajícími projevy J.Švorcové a Karla Gotta. Obránci legendy "moudrého klauna Wericha" tvrdí, že Werich prý žádal komunistické úřady o vyškrtnutí svého jména ze seznamu signatářů, protože prý podepsal pouze prezenční listinu. Ale nebylo mu vyhověno a jeho protesty nebyly zveřejněny.Dnes toto tvrzení nelze ověřit.

5 Díla Dílo pro děti Finfárum Dílo pro dospělé Italské prázdniny Potlach
Korespondence s Voskovcem I -III

6 Kontrolní otázky 1)V jakém divadle hrál J.Werich před válkou
a)Osvobozené b)Honzlovo c)ABC 2)S kým spolupracoval J.W. před válkou a)Horníček b)Ježek c)Voskovec 3)Jak se jmenovala první hra Osvob.div. a)Těžká Barbora b)West pocket revue c)balada z hadrů 4)kolika let se Werich dožil a) b) c)80

7 Správné odpovědi 1)a 2)c 3)b 4)b

8 Citace


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_ČJ. 8.07_Jan Werich, prezentace Název šablony : Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Zaměření VM :Jazyk a jazyková komunikace."

Podobné prezentace


Reklamy Google