Název školy: ZŠ a MŠ Zvole Autor: Mgr. Lucie Strejcová

Prezentace na téma: "Název školy: ZŠ a MŠ Zvole Autor: Mgr. Lucie Strejcová"— Transkript prezentace:

1 Název školy: ZŠ a MŠ Zvole Autor: Mgr. Lucie Strejcová
Název: VY_32_INOVACE_05_ II Vyvození číslovek určitých a neurčitých Téma: Jazyk a jazyková komunikace – Český jazyk Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/

2 Podtrhni číslovky Bylo to v roce devatenáct set devadesát osm. Tenkrát vyjelo dvacet šest českých hokejistů do japonského města Nagano reprezentovat nás na osmnácté zimní olympijské hry. S nimi odjelo mnoho českých fanoušků a další miliony se dívaly doma. Jen málo lidí tenkrát nesedělo u televizí a pláten. První zápas byl rozehřívací, druhý a třetí nám dal naději na postup do čtvrtfinále. Při čtvrtém zápase se již rozhodovalo, kdo s koho. Pátý mač před nás postavil mnohonásobného vítěze olympijských her – Kanadu. Způsobil jistě několik infarktových stavů, protože skončil remízou a rozhodovalo se penaltovým rozstřelem. Brankářská jednička-Dominik Hašek- byl úspěšný třikrát z pěti kanadských nájezdů a zmařil tím Kanadě několikerý pokus o získání titulu. Kanadští hráči ho jistě mnohokrát prokleli. Ve finále na nás čekal, jako už po několikáté, soupeř z nejtěžších. Mužstvo Ruska. Naši začali v první třetině zostra, ale ruský gólman nám zhatil hned trojí velkou šanci ke skórování. Avšak i soupeři ohrozili několikanásobně Haškovu branku. K obrovské radosti celého národa se však podařilo našemu hráči Svobodovi jedinkrát vsítit puk za záda ruského brankaře. České mužstvo tak přivezlo historicky první zlatou medaili z OH.

3 Bylo to v roce devatenáct set devadesát osm
Bylo to v roce devatenáct set devadesát osm. Tenkrát vyjelo dvacet šest českých hokejistů do japonského města Nagano reprezentovat nás na osmnácté zimní olympijské hry. S nimi odjelo mnoho českých fanoušků a další miliony se dívaly doma. Jen málo lidí tenkrát nesedělo u televizí a pláten. První zápas byl rozehřívací, druhý a třetí nám dal naději na postup do čtvrtfinále. Při čtvrtém zápase se již rozhodovalo, kdo z koho. Pátý mač před nás postavil mnohonásobného vítěze olympijských her – Kanadu. Způsobil jistě několik infarktových stavů, protože skončil remízou a rozhodovalo se penaltovým rozstřelem. Brankářská jednička-Dominik Hašek- byl úspěšný třikrát z pěti kanadských nájezdů a zmařil tím Kanadě několikerý pokus o získání titulu. Kanadští hráči ho jistě mnohokrát prokleli. Ve finále na nás čekal, jako už po několikáté, soupeř z nejtěžších. Mužstvo Ruska. Naši začali v první třetině zostra, ale ruský gólman nám zhatil hned trojí velkou šanci ke skórování. Avšak i soupeři ohrozili několikanásobně Haškovu branku. K obrovské radosti celého národa se však podařilo našemu hráči Svobodovi jedinkrát vsítit puk za záda ruského brankaře. České mužstvo tak přivezlo historicky první zlatou medaili z OH.

4 Napiš číslovky číslicí
devatenáct set devadesát osm dvacet šest třikrát osmnácté pěti mnoho několikerý miliony mnohokrát málo několikáté první první druhý trojí třetí několikanásobně čtvrtém jedinkrát pátý první mnohonásobného několik

5 Šlo to vždy? Rozděl číslovky podle toho, zda je lze nebo nelze napsat číslicí.
Určité - lze napsat číslicí Neurčité – nelze napsat číslicí 1998 mnoho 26 málo 18. mnohonásobného několik 1. několikerý 2. mnohokrát 3. několikáté 4. několikanásobně 5. 3x 5 3 1x