Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Předmět: Ročník: Název: Označení: DUM vytvořen: Mgr. Hana Němcová Matematika, seminář diferenciální a integrální počet Osmý ročník víceletého gymnázia.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Předmět: Ročník: Název: Označení: DUM vytvořen: Mgr. Hana Němcová Matematika, seminář diferenciální a integrální počet Osmý ročník víceletého gymnázia."— Transkript prezentace:

1 Autor: Předmět: Ročník: Název: Označení: DUM vytvořen: Mgr. Hana Němcová Matematika, seminář diferenciální a integrální počet Osmý ročník víceletého gymnázia Limita funkce-definice NemM116 Listopad 2013 Číslo klíčové aktivity:III/2 Anotace:Definice limity funkce, pochopení limity funkce z grafů funkcí

2 Limita funkce slouží k přesnějšímu popisu funkce a to i v bodech, ve kterých funkce není definována nebo spojitá. Limita představuje funkční hodnotu, ke které se nějaká proměnná veličina neomezeně blíží. Funkce F má v bodě a nejvýše jednu limitu. V bodě a nemusí být funkce definována. Funkce f má bodě a limitu L, jestliže k libovolně zvolenému okolí bodu L existuje takové okolí bodu a tak, že pro všechna x ≠a z tohoto okolí náleží hodnoty f(x) zvolenému okolí bodu L.

3 Rozlišujeme limity: Vlastní limita ve vlastním bodě

4 Rozlišujeme limity: Nevlastní limita ve vlastním bodě

5 Rozlišujeme limity: Vlastní limita v nevlastním bodě

6 Rozlišujeme limity: Nevlastní limita v nevlastním bodě

7 Jednostranné limity v bodě a Limita v bodě zlevaLimita v bodě zprava Funkce má limitu v bodě a, jestliže Otázka: Má daná funkce limitu v bodě 0? Limita dané funkce v bodě 0 neexistuje.

8 Z grafu funkce určete limity:

9 Řešení:

10 Z grafu funkce určete limity:

11 Petáková, J. Matematika – příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Dotisk 1. vydání. Praha: Prometheus,spol.s r. o.,1998. 303 stran. ISBN 80-7196-099-3 RNDr. Hrubý, D., RNDr. Kubát, J. Matematika pro gymnázia – diferenciální počet. 1. vydání. Praha: Prometheus,spol.s r. o.,1997. 195 stran. ISBN 80-7196-063-2 RNDr. Čermák, P. Odmaturuj z matematiky 2 – Základy diferenciální ho a integralního počtu. Opravený dotisk prvního vydání. Brno: Nakladatelství DIDAKTIS spol s r. o., 2004. 48 stran. ISBN 80-96285-84-7 Grafická znázornění vytvořená pomocí programu geogebra Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech základních i středních škol. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Autor: Předmět: Ročník: Název: Označení: DUM vytvořen: Mgr. Hana Němcová Matematika, seminář diferenciální a integrální počet Osmý ročník víceletého gymnázia."

Podobné prezentace


Reklamy Google