Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Projekt spolufinancován ze státní rozpočtu ČR a Evropským sociálním fondem Název projektu: Živá příroda ve škole Číslo projektu : CZ.1.07/1.1.20/02.0055.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Projekt spolufinancován ze státní rozpočtu ČR a Evropským sociálním fondem Název projektu: Živá příroda ve škole Číslo projektu : CZ.1.07/1.1.20/02.0055."— Transkript prezentace:

1 projekt spolufinancován ze státní rozpočtu ČR a Evropským sociálním fondem Název projektu: Živá příroda ve škole Číslo projektu : CZ.1.07/1.1.20/ Datum : Téma : Savci Název : Potkan laboratorní Ročník : Autor : Mgr. Dagmar Rolencová

2 Anotace Materiál může být použit jako doplněk učiva ČaJS 2. a 3. ročníku – domácí mazlíčci, obratlovci či učiva Přírodovědy 4. ročníku – ekosystém lidských obydlí.

3 Potkan laboratorní Rattus norvergicus var. alba

4 Zařazení v živočišné říši Kmen: obratlovciobratlovci Třída: savcisavci Řád: hlodavcihlodavci Čeleď: myšovitímyšovití Rod: Rattus Rattus

5 Hlodavci Nejpočetnější řád z třídy savců. Společný znak je uspořádání a tvar zubů. Nemají špičáky. Řezáky jsou přeměněny v hlodáky – neustále dorůstají. Musí se obrušovat, aby nepřerostly. Jeden pár hlodáků je v horní i dolní čelisti. Mezi hlodavce patří např. veverka, křeček, zajíc, pískomil, osmák, myši a hraboši atd.

6 Původ Domestikovaná varieta potkana obecného, používaná k laboratorním,neboli pokusným účelům od 50. let 20. století. V 80. – 90. letech se potkan rozšířil i do domácností jako mazlíček. Na rozdíl od potkana obecného nemá laboratorní potkan schopnost hostit nebezpečné nemoci. Potkan obecný je nejvíce rozšířený poddruh ve volné přírodě a ve světě.

7 Barevné variety Rattus norvergicus var. alba – toto je označení pro šlechtěnou variantu bílé barvy, určenou pro laboratorní účely. Křížením a šlechtěním vznikly další variety s odlišnou barvou srsti a tvarem těla (hlavně uší). Varieta s velkýma ušima – dumboPotkan albín

8 Vzhled Oči – barva černá, červená, rubínová, růžová, každé oko jiné. Srst – barva bílá, šedá, hnědá stříbrná, světle béžová, skořicová, zlato-oranžová, černá a jejich kombinace. - rovná, jemná a řídká, zvlněná, srst drsná jako vousy a vypadávající. Bezsrstí – holí Bezocasí S velkýma ušima

9 Výskyt potkana v ČR V Čechách se vyskytuje prakticky na celém území ve všech nadmořských výškách. V Krkonoších byl objeven i na horské chatě v nadmořské výšce m. n. m.

10 Popis Myšovitý hlodavec Délka těla 16 – 27cm Délka ocasu 13 – 20cm – lysý a šupinatý Hmotnost v zajetí až 900g Samice bývají o 1/3 menší Délka života v zajetí 3 – 4 roky, v přírodě 2 roky

11 Porovnání krysy a potkana Často se zaměňují. Potkan vyhledává vlhčí oblasti, krysa sušší.

12 Potrava Všežravec Základ – směs zrní Tvrdý chléb na obrušování zubů Zelenina syrová i vařená Ovoce Živočišné bílkoviny – vejce, vařené libové maso, jogurt Ne – salám, párky, chipsy, arašídy, uzené apod.

13 Domácí bydlení Klec pro hlodavce nebo ptáky Domeček na spaní – nejlépe keramický Stelivo – hobliny, kukuřičná vřetena, kočkolit Miska nebo napáječka na vodu Miska na jídlo Větvičky na ohlodávání Něco pro zábavu – prolézačky, ruličky, běhací kolo

14 Rozmnožování Březost – 21 – 25 dní V jednom vrhu mívá 4 – 7 mláďat. Mláďata se rodí holá a slepá a začínají sát. Kolem šestého dne začínají slyšet Kolem desátého dne začíná růst srst den začínají vidět. Samostatná jsou mláďata asi od jednoho měsíce.

15 Píseň

16 Pracovní list 1. čeleď potkanů 2. Potkan nemá zubů 3. Můžeme si ho splést s 4. Tvrdý chléb slouží k obrušování 5. Kvůli uspořádání zubů patří mezi – 20 cm je délka t č r ů h c

17 Řešení Myšovití špičáky krysou zubů hlodavci ocasu

18 Citace obrázků: Slide 2: REG MCKENNA. wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 3 Slide 4: KALUMET AT DE.WIKIPEDIA. wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Kalumet at de.wikipedia Slide 6: varieta s velkýma ušima: OSKILA. wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: : potkan bílý: ORIGINAL UPLOADER WAS DEBAUCHERY AT DE.WIKIPEDIA. wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Slide 7: STEVE JURVETSON. wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Slide 9: CZECH WIKIPEDIA USER PACKA. wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Slide 10 : ILLUSTRATION BY KARIM-PIERRE MAALEJ. wikipedia.cz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

19 Citace obrázků Slide 11: ALEXK100. wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: kolečkohttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Husky_rat.jpg Slide 13: ALEXEY KRASAVIN. wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: : INGE HABEX. wikimedia.org [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Projekt spolufinancován ze státní rozpočtu ČR a Evropským sociálním fondem Název projektu: Živá příroda ve škole Číslo projektu : CZ.1.07/1.1.20/02.0055."

Podobné prezentace


Reklamy Google