Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PUTOVÁNÍ PO HORÁCH KRAKONOŠOVÝCH 18. – 20. ZÁŘÍ 2015.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PUTOVÁNÍ PO HORÁCH KRAKONOŠOVÝCH 18. – 20. ZÁŘÍ 2015."— Transkript prezentace:

1 PUTOVÁNÍ PO HORÁCH KRAKONOŠOVÝCH 18. – 20. ZÁŘÍ 2015

2 Náš základní tábor. Penzion U Mlýna. Zde se sejdeme všichni v pátek večer. Na páteční den je naplánován výlet do Karpacze a výstup na Sněžku s procházkou kolem jezírek Wielky a Maly Staw. Hlavní expedice vyráží v sobotu po snídani z nedaleké autobusové zastávky přesně v 8.40 hod. místního času směr Temný důl. Kdo nemá rád cestování busem a lanovkou, vyráží po zelené směr Portášovy boudy.

3 V 8.50 v Temným dole přestoupíme do 107. V Temným dole přestoupíme do 107 a zahrajme si hru „ Na sardinky“. Vítězem bude každý, kdo se nacpe do busu !!! Poražení to vezmou poklusem k lanovce ve Velké Úpě a přidají si k dnešní tůře 4 km.

4

5 Náskákat na lanovku, bude to za PŮLKU. Podle délky fronty stihneme i nějaké pivní osvěžení, ale pozor, v 10 hod. vyrážíme z Portášek. Kdo chce, může, sem dojít přímo ze Spálenýho mlejna.Je to sem pěšky cca. 3 km a 1h a 20 min do kopce.

6 Utáhnout tkaničky a pochodem vchod !!! Po žluté stále do kopce směr Růžohorky. Nejvyšší převýšení dne, 191 m. Cílem první etapy jsou prověřené borůvkové knedlíky a Plzíňka.

7

8 Po občerstvení nejkratší etapa dne s cílem u lanovky na Růžové hoře. Kdo chce, může si nastoupit – pokud bude místo Kdo odolá, vyhrává panáka poctivé slivovičky. Výhra bude předána neprodleně.

9

10 Koho nezlákalo pohodlí lanovky, pokračuje dále po žluté až po rozcestník Nad Růžohorským sedlem.

11

12 V únoru 1945 Rudá armáda obklíčila Wróclaw, proto odtud Němci letecky rychle evakuovali raněné vojáky. Po půlnoci 23. února při přistávání vojenské dopravní letadlo Junkers 52 s číslem trupu 7759 na letišti ve Wróclawi havarovalo. Stroj se úplně rozbil, ale čtyřčlenná posádka i s pilotem Ottou Kloppmannem vyvázla bez úhony. Hned přesedla do druhého Junkerse typu JU-52/3m g4e, pilotovaného Emilem Hannemannem a druhým pilotem Albertem Linkem. Kromě obou kompletních posádek bylo v letadle ještě 20 raněných vojáků, celkem 28 lidí. Jejich cílem bylo pravděpodobně letiště a lazaret v Mladé Boleslavi nebo v Hradci Králové. Nad Krkonošemi se letadlo dostalo do silné sněhové bouře. Meteorologická stanice na Sněžce údajně naměřila rychlost větru přes 110 kilometrů za hodinu. Horský nosič Robert Hofer tehdy na Sněžce nocoval a velmi špatné počasí potvrdil. Ve čtyři hodiny ráno slyšel silný hluk leteckých motorů, který náhle ustal. To ještě netušil, že letadlo narazilo do Sněžky na úbočí Obřího hřebene jen těsně pod Traversem. Podle rozbitého prostředního motoru letadlo pravděpodobně narazilo čelně do svahu. Už asi nikdy nezjistíme, kolik lidí bylo bezprostředně po havárii naživu. Víme jen, že se asi pět či šest mužů dokázalo vyprostit z trosek. Nejspíš mezi nimi nebyl nikdo z obou posádek. Zranění vojáci se jen v nemocničním oblečení ocitli ve sněhové vánici na jednom z nejodlehlejších krkonošských míst. Jen náhodou našli ve tmě tyčové značení na Traversu, podél kterého se čtyři kilometry prošlapávali směrem k Růžové hoře a k Růžohorkám. Zbědovaní sem dorazili o půl osmé. Jeden z nich, asi Siegfried Szewezyk, hned zemřel. V tu chvíli se o neštěstí dozvěděli lidé na Sněžce a vypravili záchrannou skupinu. I přesto, že je vedl místní znalec Robert Hofer, nemohli ve vánici dlouho havarované letadlo nalézt. Když k němu dorazili, byli i zranění vojáci, kteří pád údajně přežili, mrtví.

13 Po zelený jsem zelenej, a tak se ji budeme držet až na Jelenku. Projdeme kolem místa, kam to napasoval na konci války chudák Junkers a pak se napijeme z Emmina pramene. Lepší ale bude pivko na Jelence a malé občerstvení, že by slivovička?

14

15

16 Poslední etapa dne s cílem na Pomezkách. Pokud nepojede autobus, je tato etapa předposlední a večeři si sníme ráno. Snad bude ještě otevřená pekárna.

17

18 Pokud vše půjde jak má, nejpozději v 17. hod. jsme doma v základním táboře. A pak už může začít kulturní program. Kdo zaváhá, nejede. Těšíme se na vás!!! Aeroklub Náchod – letiště Vysokov


Stáhnout ppt "PUTOVÁNÍ PO HORÁCH KRAKONOŠOVÝCH 18. – 20. ZÁŘÍ 2015."

Podobné prezentace


Reklamy Google