Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plíce vypracoval-Martin Vítů https://sites.google.com/site/referatya/plice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plíce vypracoval-Martin Vítů https://sites.google.com/site/referatya/plice."— Transkript prezentace:

1 Plíce vypracoval-Martin Vítů https://sites.google.com/site/referatya/plice

2 Rakovina plic  Nejčastějším příznakem rakoviny plic je kašel.  Může být více dráždivý, hemoptýza.  Výpotek provází však i jiné nádory (prsu, žaludku), srdeční selhání nebo plicní embolii.  Rostoucí nádor může začít utlačovat cévní stěnu horní duté žíly a tím bránit dostatečnému průtoku krve do pravé síně srdeční.  Pak se otokem obličeje a paže, kašlem a záchvatovitou, zpravidla noční, dušností projeví tzv. syndrom horní duté žíly.  Způsobuje také bolest hlavy, dysfagii (porucha polykání) nebo synkopu (náhlá a krátkodobá ztráta vědomí).

3 onemocnění plic  Azbestóza - Zjizvení plic způsobené vdechováním azbestových vláken, způsobuje dušnost a nakonec vede ke smrti.  Bronchitida - Zánět průdušek, spojujících plíce s prů  Emfyzém - Těžká dušnicí, způsobuje kašel s hojným vykašláváním. Častější u kuřáků a lidí žijících ve znečištěných oblastech.  Emfyzém - Těžká dušnost způsobená nevratným poškozením plicních sklípků kouřením.  Plicní edém - Těžká dušnost způsobená tekutinou v plicích.  Pneumokonióza - Těžké poškození plic u horníků, způsobené zjizvením plicních sklípků po vdechování uhelného prachu.

4 Transplantace plic  Transplantace plic je přenesení celého orgánu, nebo jeho části z těla dárce do těla příjemce.  Plíce se někdy, společně se srdcem a mozkem, řadí k životně důležitým orgánům, bez kterých není možné přežívat.  Jsou místem, kde dochází k výměně dýchacích plynů mezi vzduchem a krví a zajišťují tak zásobování organismu kyslíkem a odstraňování škodlivého oxidu uhličitého.  V některých případech je však již poškození plicní tkáně tak rozsáhlé, že se nepodaří plíce žádnou dostupnou léčbou zachránit a je třeba přistoupit k jejich náhradě.

5 Konec


Stáhnout ppt "Plíce vypracoval-Martin Vítů https://sites.google.com/site/referatya/plice."

Podobné prezentace


Reklamy Google