Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INDUKČNÍ ČÁRY MAGNETICKÉHO POLE Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INDUKČNÍ ČÁRY MAGNETICKÉHO POLE Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 INDUKČNÍ ČÁRY MAGNETICKÉHO POLE Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Ukázka pokusu Nad pólem svisle postaveného tyčového magnetu přidržíme papír a posypeme ho pilinami z magneticky měkké oceli.

3 Výsledek pokusu V magnetickém poli se každá pilina stane dočasným magnetem. Zmagnetované piliny se natáčejí svými nesouhlasnými póly k pólu magnetu. Také navzájem se piliny uspořádají tak, že se k sobě co nejvíce přiblíží nesouhlasnými póly. Takto se piliny seřadí do řetězců.

4 Řetězce pilin nám zobrazují magnetické pole v rovině papíru. Čáry proložené řetězci pilin se nazývají indukční čáry magnetického pole. Jsou to myšlené čáry, kterými znázorňujeme silové působení magnetického pole.

5 Ukázka pokusu Nad pólem vodorovně postaveného tyčového magnetu přidržíme papír a posypeme ho pilinami z magneticky měkké oceli.

6 Výsledek pokusu Piliny se opět seskupí do řetězců. Podle seřazených pilin znázorníme indukční čáry magnetického pole tyčového magnetu v rovině papíru. Zakreslete!

7 Podrobnější pohled na indukční čáry

8 Otázky 1.Jakým pokusem je možné získat představu o silovém působení magnetického pole v mnoha bodech jedné roviny? 2.Co jsou indukční čáry magnetického pole? 3.Proč se piliny z magneticky měkké oceli nasypané na papíru, který umístíme nad tyčový magnet, uspořádají do řetězců? 4.Jak vypadají indukční čáry magnetického pole magnetu tvaru podkovy?

9 Použité obrázky – autor.


Stáhnout ppt "INDUKČNÍ ČÁRY MAGNETICKÉHO POLE Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google