Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Akreditace SAK MUDr. Roman Vanžura

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Akreditace SAK MUDr. Roman Vanžura"— Transkript prezentace:

1 Akreditace SAK MUDr. Roman Vanžura

2 Akreditace SAK V roce 1998 jsem se zúčastnil první akreditace dle standardů ISO v nejmenované české obchodní a servisní organizaci. Certifikaci nám tehdy zaváděla česká firma, která nám vypracovala všechny potřebné dokumenty, směrnice a podklady, provedla proškolení zaměstnanců, předakreditační audit a zprostředkovala návštěvu akreditační komise, která nám po krátkém společenském setkání vystavila certifikát. Celý proces trval cca 2 měsíce, stál tehdy něco kolem 0,75 mil. Kč a ve všech, kteří jsme se ho zúčastnili, zanechal pocit totální zbytečnosti, formalizmu a byrokracie.

3 Akreditace SAK V roce 2007 jsem akreditaci dle
standardů ISO zažil ve firmě Carl Zeiss. Celý proces byl organizován z Německa, všechny materiály jsme si museli překládat a pracovníci z centrály dbali přísně na to, abychom vše dělali stejně jako v Německu. Vysvětlit jim, že u nás třeba platí jiné předpisy nebo zákony, a že nemůžeme otrocky přebírat jejich směrnice a postupy bylo někdy nad lidské síly. Celý proces trval asi půl roku, firmu to stálo cca 1,5 mil. Kč a výsledný dojem byl podobný jako v prvním případě. Nebylo však zbytí, bez certifikátu se firma nemohla ucházet o zakázky ve veřejných soutěžích.

4 Akreditace SAK Leden 2013 – byl jsem jmenován provozním ředitelem
nemocnice Sedlčany Únor akreditace sedlčanské nemocnice se předpokládá v roce 2014 Duben 2013 – co kdyby nemocnice akreditovala již v roce 2013 ? Na základě předešlých zkušeností s akreditacemi ISO jsem v tom neviděl problém a moji kolegové ve vedení - paní Groulíková a dr. Jurčenko – měli s akreditací ještě méně zkušeností než já. Takže jsme na to kývli. Květen 2013 – termín akreditace stanoven na prosinec 2013 Červen 2013 – začíná se pracovat na směrnicích – díky spolupráci ve skupině VAMED-MEDITERRA nám pomohly nemocnice, které již akreditaci absolvovaly.

5 Akreditace SAK Září 2013 – začíná intenzivní příprava na předakreditační audit nemocnice Sedlčany A zde přichází vystřízlivění. Teprve v tuto chvíli jsem si uvědomil, že akreditace SAKu je něco zcela jiného než to, co jsem zažil s akreditací ISO 2001. Na tomto místě bych chtěl poděkovat těm, kteří se nejvíce zasloužili o to, že jsme totálně nevyhořeli a naopak prošli předauditem a následným auditem se ctí : Zdeňka Groulíková MUDr. Sergej Jurčenko Miroslava Kudrnová Nesmíme zapomenout ani na Mgr. Zuzanu Jardekyovou z holdingu VAMED-MEDITERRA, která nás celým procesem provázela, povzbuzovala nás, pomáhala a podporovala.

6 Akreditace SAK Současně bych se chtěl poklonit a poděkovat i všem ostatním „bezejmenným„ , kteří se museli v neuvěřitelně krátké době naučit velké množství procesů, zapamatovat si plno nových informací, změnit svoje zaběhané postupy a zvyklosti. Týká se to bez výjimky jak sester a lékařů, tak i ošetřovatelek, sanitářů, fyzioterapeutů, laborantů, ale i řidičů, uklízeček, pracovnic v kuchyni, údržbářů i administrativy. A to vše nad rámec svých denních povinností, tak aby nedošlo ke zhoršení péče o pacienty nebo narušení hladkého fungování nemocnice. Děkuji !!!

7 Akreditace SAK Vlastní akreditace z pohledu provozního
ředitele nemocnice: Předakreditační šetření proběhlo ve dnech Zpráva má celkem osm stran a obsahuje na padesát kritických připomínek a doporučení. Přesto k nám byla komise milostivá a doporučila naši nemocnici k auditu – termín byl stanoven na 10. –

8 Akreditace SAK Na základě předauditu byl vytvořen
Seznam úkolů, který jen pro údržbu a správu budov obsahoval více než 60 položek. Náklady na odstranění nedostatků a doplnění potřebného vybavení, tak abychom splnili všechny požadavky auditorů, dosáhly cca 1,5 mil. Kč.

9 Akreditace SAK Začátkem listopadu 2013 nás zastihla další „jobovka“ – termín akreditace se posunul na 26. – a nám tak na přípravu zůstalo o 2 týdny méně. A navíc jsme se dozvěděli, že v komisi bude i předseda SAKu dr. David Marx, který SAK zakládal a který je hlavním propagátorek hodnocení kvality ve zdravotnických zařízeních v Česku. Dva měsíce mezi předakreditačním šetřením a vlastní akreditací byly pro všechny v nemocnici asi jedny z nejnáročnějších měsíců v jejich pracovním životě.

10 Akreditace SAK Hodnocení jednotlivých kapitol : Kapitola
Průměr hodnocení Neaplikované indikátory Standardy řízení kvality a péče 7,86 6 Standardy diagnostické péče 9,5 Standardy péče o pacienty 9,28 1 Standardy kontinuity zdravotní péče 9,1 2 Standardy dodržování práv pacientů 9,61 Standardy podmínek poskytované péče 8,6 Standardy managementu 9,67 Standardy řízení lidských zdrojů 9,34 Standardy pro sběr a zpracování informací 9,72 Standardy protiepidemických opatření 8,58 Celkový průměr všech standardů : 9,13

11 Akreditace

12 Akreditace SAK Závěry : 1) Celkové přímé náklady na akreditaci sedlčanské nemocnice přesáhly částku 2 mil. Kč 2) Celková doba přípravy na akreditaci kolem 6 měsíců (z toho 2 měsíce prázdniny a doba dovolených a 2 měsíce velmi intenzivní práce ) byla velmi krátká a úspěch byl dosažen jen za mimořádného zapojení všech zaměstnanců 3) Optimální doba přípravy na akreditaci dle našich zkušeností je cca 1rok, záleží i na velikosti zařízení 4) I v dobře fungujícím a vedeném zdravotnickém zařízení představuje příprava a vlastní akreditace významný kvalitativní posun ve všech oblastech – především v nastavení mnohem vyšších standardů bezpečnosti pacientů, ale i personálu ! 5) Ve srovnání s akreditací dle standardů ISO je akreditace zdravotnických zařízení SAK mnohem méně formální a přináší sebou významný kvalitativní posun ve fungování nemocnice

13 Akreditace SAK

14 Akreditace Děkuji za pozornost !


Stáhnout ppt "Akreditace SAK MUDr. Roman Vanžura"

Podobné prezentace


Reklamy Google