Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

R OVNICE A NEROVNICE Kvadratické rovnice – Algebraické způsoby řešení III. – Viètovy vzorce VY_32_INOVACE_M1r0110 Mgr. Jakub Němec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "R OVNICE A NEROVNICE Kvadratické rovnice – Algebraické způsoby řešení III. – Viètovy vzorce VY_32_INOVACE_M1r0110 Mgr. Jakub Němec."— Transkript prezentace:

1 R OVNICE A NEROVNICE Kvadratické rovnice – Algebraické způsoby řešení III. – Viètovy vzorce VY_32_INOVACE_M1r0110 Mgr. Jakub Němec

2 Ř EŠENÍ KVADRATICKÉ ROVNICE

3 V IÈTOVY VZORCE Viètovy vzorce Druhým široce užívaným způsobem pro řešení kvadratických rovnic, které lze využít u všech jejich typů, jsou tzv. Viètovy vzorce (jmenují se podle francouzského matematika Françoise Vièta). Viètovy vzorce využívají vzájemných vztahů mezi kořeny a koeficienty kvadratické rovnice. Stručně se dají pravidla shrnout do dvou vztahů, díky kterým lze vyřešit jakoukoliv kvadratickou rovnici.

4

5 Určete kořeny dané rovnice a své řešení ověřte zkouškou. Upravíme rovnici. V tomto případě použijeme Viètovy vzorce. Známe vztahy mezi kořeny rovnice, do nichž dosadíme naše koeficienty. Součet kořenů je roven osmi a součin kořenů je roven dvanácti. Pokusíme se určit možné součiny, kterými dostaneme číslo 12. Ze stejných čísel se pokusíme získat součtem číslo osm. Vzhledem ke skutečnosti, že součin je kladný (čísla musí mít stejné znaménko) a součet je taktéž kladný, je zřejmé, že kořeny budou oba kladné. Vhodná kombinace kořenů je 6 a 2, což je naše řešení, které zapíšeme do množiny kořenů rovnice.

6 Obdobně řešte danou rovnici. Proveďte zkoušku. Upravíme rovnici. Využijeme Viètových vzorců. Určíme možné kombinace součinu kořenů (jde nám o absolutní hodnotu, prozatím znaménka neřešíme). Vzhledem ke skutečnosti, že součin je záporný a součet kladný, víme, že kořeny mají opačné znaménko a větší kořen je kladný. Oběma podmínkám odpovídá kombinace čísel -2 a 14. Řešení zapíšeme do množiny kořenů rovnice.

7 Ú KOL ZÁVĚREM

8 Z DROJE Literatura: CHARVÁT, Jura; ZHOUF, Jaroslav; BOČEK, Leo. Matematika pro gymnázia: Rovnice a nerovnice. 4. vydání. Praha: Prometheus, 2010, 223 s. ISBN 987-80-7196-362-2.


Stáhnout ppt "R OVNICE A NEROVNICE Kvadratické rovnice – Algebraické způsoby řešení III. – Viètovy vzorce VY_32_INOVACE_M1r0110 Mgr. Jakub Němec."

Podobné prezentace


Reklamy Google