Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vývoj rostlin POSPÍŠILOVÁ Veronika BAXANTOVÁ Irena Učitelství pro 1. stupeň ZŠ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vývoj rostlin POSPÍŠILOVÁ Veronika BAXANTOVÁ Irena Učitelství pro 1. stupeň ZŠ."— Transkript prezentace:

1 Vývoj rostlin POSPÍŠILOVÁ Veronika BAXANTOVÁ Irena Učitelství pro 1. stupeň ZŠ

2 Přehled období  Prahory- před 4 500 mil.let – 2 000 mil.let  Starohory- před 1 500 mil. let -1 000 mil.l.  Prvohory- před 500 mil. let -300 mil.l. -karbrium,ordovik, silur- 600-400 mil.l. -karbrium,ordovik, silur- 600-400 mil.l. -devon-400-300 mil.l. -devon-400-300 mil.l. -karbon, perm-300-200 mil.l. -karbon, perm-300-200 mil.l.  Druhohory-trias, jura, křída-200-100 mil.l.  Třetíhory-(knozoikum)plaocén, eocén, oligocén, miocén, pliocén, pleistocén, holocén miocén, pliocén, pleistocén, holocén  Čtvrtohory

3 Před 2 mld. let… Řasy  Fylogeneze řas-před více než dvěma miliardami let stromatolity- jednoduchá článkovaná i nečlánkovaná vlákna, shluky drobných buněk-odpovídají spíše dnešním bakteriím a sinicím  -před jednou miliardou let-vyšší samostatné jednobuň. Organismy se zbytky jader. Už je lze považovat za řasy.  -velkého rozvoje dosáhly v mořích starších prvohor-vláknité a trubicovité stélky i masivní těla složená ze spleti vláken  -silur- planktonní řasy -formy planktonu opatřené nerozpustnými schránkami (prekambium-třetihory)  -kambrium-vápenité řasy, které se podílejí na tvorbě korálových útesů-ruduchy  -křída a třetihory-zlativky,zlatožluté řasy (rozsivky)- měli křemičité schránky.Chaluhy-nevytvářejí mineralizované schránky  -prvohory-parožnatky-složitá stavba stélky a pokročilé pohlavní rozmnožování-rozmnožovací tělíska, chráněná zvápenatělým pancířkem-i dnes jich několik málo přežívá.  Osvojily si již dokonalý přenos genetické informace-pohlavním rozmnožováním. Svými pochody obohatily zemské ovzduší volným kyslíkem a tak připravily podmínky k rozvoji života na souši.

4 Fylogeneze vyšších rostlin Vyšší rostliny -vznikly ze zelených řas. Dokázaly se nejlépe přizpůsobit podmínkám na souši, kde postupně převládaly. Ordovická moře-střídání vodní hladiny- nucení rostlin k obojživelnému způsobu života-první spóry a úlomky pletiv-(silur, devon) Mechorosty-prorůstali vlhká místa. Od karbonu mají podobný vzhled dnešním zástupcům Rostliny cévnaté, obstály na souši nejlépe, Vytvořen systém nových pletiv na obranu proti suchu (silur, devon) Ryniofyty-nejjednodušší cévnaté s výtrusnicemi Zosterophyllophyta-předchůdce rostlin plavuňovitých Už drobné listy Trimerophytophyta-z nich rostliny kapradinovité Plavuňovité-výtrusy na stonku, drobných listech (devon),později do šištic a mohut. Vzrůst-stromy-hlavní uhlotvorná složka-v močálech. Jejich rozkvět ukončila uhlotvorná složka-v močálech. Jejich rozkvět ukončila vlna sucha ke konci prvohor. V druhohorách zbyly sotva dvoumetrové. Dodnes bylinné plavuně, šídlatky, vranečky. vranečky.

5

6 Přesličkovité-první zástupce až ve svrchním devonu. Od ostatních výtrusných rostlin se liší článkovaným stonkem. Na konci každého článku drobné listy. Výtrusy sestavené do šištic. Spóry pak klíčí dohromady vhodném místě-snadněji tak probíhá pohlavní proces Calamites (stromové přesličkovité) místě-snadněji tak probíhá pohlavní proces Calamites (stromové přesličkovité) dutékmeny,výška20m.Sphenophyllum (bylinné typy)- s plným stonkem. V druhohorách přesličkovité rychle vymírají. Z třetihor dodnes přežívá Equisetum (přeslička) Kapradinovité-mezi výtrusnými rostlinami vyniká složitými vějířovitými listy-na spodu výtrusy.Polypodiophyta, Profilicinae, Cladoxylon, Pseudosporochnus. Karbonské kapraqdiny-dosahovaly stromovitého vzrůstu, kmen tlustý obal ze spleti vzdušných kořenů Předci semenných rostlin- (Progymnospermophyta) –cévnaté rostliny s neobvyklým vyspělým typem hustého Dřeva-známé u dnešních jehličňanů. Bylo potřeba vytvořit způsob rozmnožování, nezávislý na půdní vlhkosti. Spory se mění na megaspóry a z nich vzniká semeno->zpočátku málo chráněné, potom více chráněná v orgánu připomínající semeník->Cordaitopsida-vysoké stromy s chůdovitými kořeny a pentlicovými listy-podobné dnešním blahočetům blahočetům 1.-Pseudosporochnus (střední devon)2.-Psaronius (karbon)3.-Medeulosa (karbon)4.-Caytonia (druhohory)5.-Palaeocycas (trias)6.-Cacadeoidea (křída)

7

8 První jehličnany- (Pinopsida, Coniferopsida)-vzhled dnešních blahočetů. Na koncích větví drobné šištice se šupinami pokrytými prašníky. Samičí orgány s vajíčky tvoří primitivní šišky.Sekvoje, tisovce, pasitovce (křída, třetihory-hl. uhlotvorná složka) uhlotvorná složka) Borovicovité—(druhohory) rozvíjely se až do křídy. Jinany-Gynkgophyta-vyvíjely se souběžně s jehličnany. Jejich listy poznáme podle vějířovité žilnatiny. Dodnes přežil jediný druh „žijící fosílie“-jinan dvoulaločný Cykasy-Cycadopsida-vznikly z rostlin lyginodendrových již v permokarbonu. V druhohorách dosáhly hlavního rozvoje, během třetihor do dneška jich ubývá. Vzrůstem připomínají během třetihor do dneška jich ubývá. Vzrůstem připomínají malé palmy. Jsou dvoudomé. Semena na samičích rostlinách, samčí nesou kompaktní šištice s prašníky. Benetity-Cycadeoideopsida-podobné cykasům. Poprvé se zde sbližují vajíčka a tyčinky do jedné šištice. Krytosemenné r.- nejdokonalejší ochrana vejíček poprvé ve spodní křídě, vodivá pletiva lépe přenášela živé roztoky, ve květech vajíčka uzavřená do semeníků, pyl se zachycuje na Blizně, prorůstá láčkou k vajíčkům-dvojí oplození.Během křídy velký rozvoj listových tvarů. Obzvlášť dobré podmínky k rozvoji krytosem. rostl. nastaly v třetihorách-většina dnes žijících zástupců. Rozvoj listnatých pralesů. Na konci třetihor- -zalednění a periodní sucha-rozpad souvislých lesů. Bouřlivý rozmach bylinných krytosem. Rostlin-trvá dodnes.

9 Použitá literatura:  ROF. RNDr. Stanislav ROSYPAL, DrSc. a kol., Přehled biologie. Praha: Scientia 1994. Přehled biologie. Praha: Scientia 1994. ISBN 80-85827-32-8 ISBN 80-85827-32-8  Jill BAILEYOVÁ, Prehistorický svět. Oxford 1994, Svojtka a Vašut 1996. ISBN 80-7180-071-6 ISBN 80-7180-071-6  Richard E. LEAKEY, Darwinův původ druhů v ilustracích. Ltd, London 1979, Panorama1989 ISBN 80-7038-023-3 ISBN 80-7038-023-3


Stáhnout ppt "Vývoj rostlin POSPÍŠILOVÁ Veronika BAXANTOVÁ Irena Učitelství pro 1. stupeň ZŠ."

Podobné prezentace


Reklamy Google