Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tvorba internetových stánek V programu Microsoft FrontPage Petr Neterda10.4.2005.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tvorba internetových stánek V programu Microsoft FrontPage Petr Neterda10.4.2005."— Transkript prezentace:

1 Tvorba internetových stánek V programu Microsoft FrontPage Petr Neterda10.4.2005

2 Jak správně "postavit" dobré stránky ? 1. Před jejich vytvářením si rozmyslete obsah a konečnou strukturu stránky. 1. Před jejich vytvářením si rozmyslete obsah a konečnou strukturu stránky. 2. Vzhled a provedení stránky přizpůsobte účelu (komerční, informační, osobní atd.). 2. Vzhled a provedení stránky přizpůsobte účelu (komerční, informační, osobní atd.). 3. Stránky by měly být přehledné, čtenář se musí dobře a rychle orientovat. 3. Stránky by měly být přehledné, čtenář se musí dobře a rychle orientovat. 4. Uveďte potřebné kontaktní údaje (např. e-mailovou adresu). 4. Uveďte potřebné kontaktní údaje (např. e-mailovou adresu). 5. Oživte stránky (např. animacemi - dnes se moc nepoužívají), ale pozor - v jednoduchosti je síla ! 5. Oživte stránky (např. animacemi - dnes se moc nepoužívají), ale pozor - v jednoduchosti je síla ! 6. Vtiskněte stránkám společný vzhled (jednotný podklad, písmo) - zlepšíte tak orientaci čtenáře. 6. Vtiskněte stránkám společný vzhled (jednotný podklad, písmo) - zlepšíte tak orientaci čtenáře. 7. Nedělejte prázdné nebo vstupní stránky stylu "Vstupte", první stránka (index, home) by měla být maximálně informační. 7. Nedělejte prázdné nebo vstupní stránky stylu "Vstupte", první stránka (index, home) by měla být maximálně informační. 8. Před umístěním stránek na Internet zkontrolujte jejich správnou funkčnost. Není nic horšího než stránky s chybami. 8. Před umístěním stránek na Internet zkontrolujte jejich správnou funkčnost. Není nic horšího než stránky s chybami. 9. Stránky, které se velmi pomalu načítají (objemné obrázky, pozadí) odrazují. 9. Stránky, které se velmi pomalu načítají (objemné obrázky, pozadí) odrazují.

3 Seznámení s jazykem HTML Každá stránka je napsaná ve zdrojovém kódu. Ten vypadá na první pohled nesrozumitelně. Ale ve skutečnosti je to obyčejný text doplněný o další znaky, jako jsou závorky a lomítka. Každá stránka je napsaná ve zdrojovém kódu. Ten vypadá na první pohled nesrozumitelně. Ale ve skutečnosti je to obyčejný text doplněný o další znaky, jako jsou závorky a lomítka. To je zkratka pro hypertext markup language, tedy hypertextový značkový jazyk. Hypertextový znamená, že základem webových stránek je jejich provázanost navzájem právě skrze "klikací" odkazy. Tenhle zdrojový kód je taková kuchařka, podle které internetový prohlížeč vyrobí stránku přesně tak, jak ji potom uvidíš na monitoru. To je zkratka pro hypertext markup language, tedy hypertextový značkový jazyk. Hypertextový znamená, že základem webových stránek je jejich provázanost navzájem právě skrze "klikací" odkazy. Tenhle zdrojový kód je taková kuchařka, podle které internetový prohlížeč vyrobí stránku přesně tak, jak ji potom uvidíš na monitoru.

4 Vytvoření jednoduché tabulky pro vkládání textů a obrázků Můžete vytvořit jednoduchou tabulku pouhým zadáním počtu řádků a sloupců. Pro takovou tabulku budou použity výchozí vlastnosti. Můžete vytvořit jednoduchou tabulku pouhým zadáním počtu řádků a sloupců. Pro takovou tabulku budou použity výchozí vlastnosti. Přesuňte kurzor na místo, kam chcete vložit tabulku. Přesuňte kurzor na místo, kam chcete vložit tabulku. Klepněte na tlačítko Vložit tabulku a poté táhněte myší dolů a vpravo, dokud nebude zobrazen požadovaný počet řádků a sloupců. Klepněte na tlačítko Vložit tabulku a poté táhněte myší dolů a vpravo, dokud nebude zobrazen požadovaný počet řádků a sloupců. Podaří-li se vám vložit tabulku můžete vkládat uspořádaně a přehledně jakékoli obrázky a texty. Podaří-li se vám vložit tabulku můžete vkládat uspořádaně a přehledně jakékoli obrázky a texty.

5 Kam a jak umístit hotovou stránku na Internet ? Počítač, na kterém budou stránky umístěny, musí být stále připojen k internetu, musí mít výkonný hardware (zvládne nápory návštěvníků) a program nazvaný webový server, který bude na jiný počítač posílat vaše stránky. Není tedy ekonomické provozovat Internetový server doma. Na Internet se většina lidí připojuje přes tzv. poskytovatele připojení (volny, tiscali, quick atd.), který vám kromě e-mailové schránky nabízí často i místo pro umístění vašich webových stránek. Počítač, na kterém budou stránky umístěny, musí být stále připojen k internetu, musí mít výkonný hardware (zvládne nápory návštěvníků) a program nazvaný webový server, který bude na jiný počítač posílat vaše stránky. Není tedy ekonomické provozovat Internetový server doma. Na Internet se většina lidí připojuje přes tzv. poskytovatele připojení (volny, tiscali, quick atd.), který vám kromě e-mailové schránky nabízí často i místo pro umístění vašich webových stránek. Přístup k tomuto místu na disku počítače poskytovatele je většinou umožněn pomocí FTP (File Transfer Protokol - speciální protokol, který slouží pro přenos souborů mezi počítači). K přenosu("nahrání" stránek a jejich údržbě) je nutné si nainstalovat program - klienta FTP (např. Cute FTP, Leech FTP atd.). S těmito programy se pracuje podobně jako s Průzkumníkem Windows. Některé servery mají pro správu a údržbu webových stránek svoje vlastní aplikace, které běží přímo v počítači - nemusíte si tedy instalovat žádného klienta FTP. Přístup k tomuto místu na disku počítače poskytovatele je většinou umožněn pomocí FTP (File Transfer Protokol - speciální protokol, který slouží pro přenos souborů mezi počítači). K přenosu("nahrání" stránek a jejich údržbě) je nutné si nainstalovat program - klienta FTP (např. Cute FTP, Leech FTP atd.). S těmito programy se pracuje podobně jako s Průzkumníkem Windows. Některé servery mají pro správu a údržbu webových stránek svoje vlastní aplikace, které běží přímo v počítači - nemusíte si tedy instalovat žádného klienta FTP. Pokud nemáte svůj účet (poštovní e-mailovou schránku) u poskytovatele Internetu, nabízí vám vytvoření webového místa zdarma různá místa na internetu, např. adresy www.webpark.cz, www.webzdarma.cz a jiné ! Pokud nemáte svůj účet (poštovní e-mailovou schránku) u poskytovatele Internetu, nabízí vám vytvoření webového místa zdarma různá místa na internetu, např. adresy www.webpark.cz, www.webzdarma.cz a jiné ! www.webpark.cz www.webzdarma.czwww.webpark.cz www.webzdarma.cz

6 Jak dát o vaší stránce vědět ? Nyní již máte na Internetu svoji stránku, kromě vás ale nikdo neví, že existuje. Musíte ji "inzerovat" na místech, která navštěvuje většina uživatelů Internetu. Těmito místy jsou např. tzv. vyhledávače (specializované servery sloužící pro hledání webových stránek na Internetu). Nejdříve si na daném vyhledávači vyberete vhodnou kategorii (v případě naší školy např. školy - základní - zlínský kraj), kde klepnete na tlačítko přidat odkaz a dále postupujete podle pokynů na obrazovce. Doporučuji stránky zaregistrovat na více místech, všichni nepoužívají stejný vyhledávač. Registraci vaší stránky většinou nabízí i domény, na kterou jste vaši stránku umístili, např. www.webzdarma.cz. Nyní již máte na Internetu svoji stránku, kromě vás ale nikdo neví, že existuje. Musíte ji "inzerovat" na místech, která navštěvuje většina uživatelů Internetu. Těmito místy jsou např. tzv. vyhledávače (specializované servery sloužící pro hledání webových stránek na Internetu). Nejdříve si na daném vyhledávači vyberete vhodnou kategorii (v případě naší školy např. školy - základní - zlínský kraj), kde klepnete na tlačítko přidat odkaz a dále postupujete podle pokynů na obrazovce. Doporučuji stránky zaregistrovat na více místech, všichni nepoužívají stejný vyhledávač. Registraci vaší stránky většinou nabízí i domény, na kterou jste vaši stránku umístili, např. www.webzdarma.cz. www.webzdarma.cz

7 Podrobnější informace o tvorbě webových stránek ? Určitě je objevíte třeba na Internetu. Většina poskytovatelů připojení vám nabízí nejen místo pro vaše webové stránky, ale i podrobný postup při jejich vytváření. Existuje také celá řada knih o tvorbě www stránek, které koupíte v každém knihkupectví. Určitě je objevíte třeba na Internetu. Většina poskytovatelů připojení vám nabízí nejen místo pro vaše webové stránky, ale i podrobný postup při jejich vytváření. Existuje také celá řada knih o tvorbě www stránek, které koupíte v každém knihkupectví.

8 Přeji vám hodně úspěchů a hodně nových stránek Případné konzultace a dotazy posílejte na adresu neterdap@seznam.cz


Stáhnout ppt "Tvorba internetových stánek V programu Microsoft FrontPage Petr Neterda10.4.2005."

Podobné prezentace


Reklamy Google