Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak se správně ustrojit do ostrožského lidového kroje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak se správně ustrojit do ostrožského lidového kroje."— Transkript prezentace:

1

2 Jak se správně ustrojit do ostrožského lidového kroje

3 Nejprve se podívejme z jakých částí se dívčí kroj skládá - vysoké kožené boty - vysoké kožené boty - rukávce, sametová vesta - rukávce, sametová vesta - 3 x spodnice - 3 x spodnice - tkanice, obojek - tkanice, obojek

4 - fěrtůšek - fěrtůšek - šorec - šorec - čepení - čepení

5 Jako první si dívka obleče bílou košilku, černé silonové punčochy, poté si nazuje boty a může začít strojení. Dívce se uváží tři spodnice. První spodnici oblečeme ze předu, druhou ze zadu a třetí spodnici opět ze předu. Jako první si dívka obleče bílou košilku, černé silonové punčochy, poté si nazuje boty a může začít strojení. Dívce se uváží tři spodnice. První spodnici oblečeme ze předu, druhou ze zadu a třetí spodnici opět ze předu.

6 Nyní dívce oblečeme rukávce s vestou. Rukávce zavážeme nad lokty a mírně stočíme k hrudi dívky. Nyní dívce oblečeme rukávce s vestou. Rukávce zavážeme nad lokty a mírně stočíme k hrudi dívky.

7 Teď už můžeme dívce obléct šorec. Ten se obléká ze zadu. Nejprve utáhneme vrchní šňůrku, poté spodní. Šňůrky se utahují ve předu. Šorec se ve vrchní části mírně zalomí tak, aby vytvořil malý hrbolek. Teď už můžeme dívce obléct šorec. Ten se obléká ze zadu. Nejprve utáhneme vrchní šňůrku, poté spodní. Šňůrky se utahují ve předu. Šorec se ve vrchní části mírně zalomí tak, aby vytvořil malý hrbolek.

8 Nyní dívce oblečeme fěrtůšek. Ten oblečeme dívce ze předu. Výšku, kde fěrtůšek uvážeme, přizpůsobíme krajkám ze spodnic. Ty by měly jít skrze tkaničky vidět. Nyní dívce oblečeme fěrtůšek. Ten oblečeme dívce ze předu. Výšku, kde fěrtůšek uvážeme, přizpůsobíme krajkám ze spodnic. Ty by měly jít skrze tkaničky vidět.

9 Dívce nesmí chybět obojek a tkanice. Tkanice uvážeme jako velkou mašli, jejich konec musí být souběžný s tkaničkami. Dívce nesmí chybět obojek a tkanice. Tkanice uvážeme jako velkou mašli, jejich konec musí být souběžný s tkaničkami.

10 A nyní přišel hřeb strojení. Dívce nasadíme čepení tak, aby jí z pod čepení vyčnívalo minimum vlasů. Čepení připevníme šňůrkami, které podle potřeby utáhneme a ty poté podstrčíme pod čepení k zátylku. Čepení ze předu zafixujeme sponkami do vlasů. A nyní přišel hřeb strojení. Dívce nasadíme čepení tak, aby jí z pod čepení vyčnívalo minimum vlasů. Čepení připevníme šňůrkami, které podle potřeby utáhneme a ty poté podstrčíme pod čepení k zátylku. Čepení ze předu zafixujeme sponkami do vlasů.

11 VIDEO

12 Na závěr krátký test :

13 33 Kolik spodnic si obleče dívka? 2222

14 Ano, máte pravdu. Ano, máte pravdu.

15 Bohužel, to není správná odpověď. Bohužel, to není správná odpověď.

16 Kde se uvazují dívce rukávce? nad lokty nad lokty nad lokty nad lokty pod lokty pod lokty pod lokty pod lokty

17 Ano, máte pravdu. Ano, máte pravdu.

18 Bohužel, to není správná odpověď. Bohužel, to není správná odpověď.

19 Jakou největší ozdobu oblékáme dívce na závěr? kožené boty kožené boty kožené boty kožené boty čepení čepení čepení

20 Bohužel, to není správná odpověď. Bohužel, to není správná odpověď.

21 Ano, máte pravdu. Ano, máte pravdu.

22 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Jak se správně ustrojit do ostrožského lidového kroje."

Podobné prezentace


Reklamy Google