Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Praktické cvičení č. 2 Kardiovaskulární soustava.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Praktické cvičení č. 2 Kardiovaskulární soustava."— Transkript prezentace:

1 Praktické cvičení č. 2 Kardiovaskulární soustava

2 Fetální (placentární) oběh Zdroj: ŠMARDA, J. a KOL.: Biologie pro psychology a pedagogy. Praha: Portál, 2004. 1. vyd., 420 str. ISBN 80-7178-924-0 Horní dutá žíla (vena cava superior) Oválný otvor (foramen ovale) Dolní dutá žíla (vena cava inferior) Břišní aorta (aorta abdominalis ) Játra (hepar) Vrátnicová žíla (vena portae) Botallova dučej (ductus arteriosus - Botalli) Hrudní aorta (aorta thoracica) Pupečníkové tepny (arterie umbilicales) Pupečníková žíla (vena umbilicalis) Pupečník Močový měchýř (vesica urinaria)

3 Fetální oběh Spojuje plod s placentou. Okysličenou krev s živinami přivádí do jater plodu nepárová pupečníková žíla. Z pravé síně plodu proudí většina krve otevřeným oválným otvorem do levé síně a dále přes levou komoru do aorty. Okysličená krev z placenty a odkysličená krev plodu se tedy mísí a plicním oběhem plodu protéká jen malá část krve. Navíc z plicního kmene proudí krev do aorty tepennou spojkou – Botallovou dučejí. Smíšená krev jde zpět do placenty cestou dvou větví pupečníkových tepen.

4 Návrat krve zpět do srdce prostřednictvím kapsovitých chlopní a činnosti svalstva. TROJAN, S., SCHREIBER, M.: Atlas biologie člověka. Praha: Scientia, 2002. ISBN: 80-7183-257-X. www.highcare-fm.cz/images/lymf03.jpg

5 CévyLatinský název Funkce TepnyArteriePřívod okysličené krve s živinami do tkání. ŽílyVenyOdvod odkysličené krve a odpadních látek z tkání. VlásečniceKapilárySpojnice mezi tepnami a žilami umožňující transport kyslíku a živin ke tkáním a odvod oxidu uhličitého a odpadních látek z nich.

6 Fonendoskop Tonometr www.omniprax.cz/obr/hs-30c-blue.jpg www.szo.cz/webset_html/webset_graphics/19681.jpg

7 Popis tonometru Skleněná trubice Stupnice Balónek s vypouštěcím ventilkem Hadičky Manžeta na suchý zip Páčka pro vypínání rtuti www.mediset.cz/.../omron/Tonometr_Mercurio.jpg

8 P – depolarizace síní (síň byla v systole) – 0,2 s Q, R, S – depolarizace komor – 0,1 s T – diastola, depolarizace komor (0,5 – 1,6 s)


Stáhnout ppt "Praktické cvičení č. 2 Kardiovaskulární soustava."

Podobné prezentace


Reklamy Google