Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Antibiogram bakteriálního kmene. Pomůcky: Sterilní vatová tyčinka Bakteriální kolonie na agaru Disky s antibiotiky Mueller Hintonovo kultivační médium.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Antibiogram bakteriálního kmene. Pomůcky: Sterilní vatová tyčinka Bakteriální kolonie na agaru Disky s antibiotiky Mueller Hintonovo kultivační médium."— Transkript prezentace:

1 Antibiogram bakteriálního kmene

2 Pomůcky: Sterilní vatová tyčinka Bakteriální kolonie na agaru Disky s antibiotiky Mueller Hintonovo kultivační médium Nákres rozložení Sterilní fyziologický roztok ve zkumavce

3 1.Příprava inokula „I“

4 1.1. Z Petriho misky odeberte sterilní očkovací kličkou jednu bakteriální kolonii. POZOR! Manipulaci provádějte v aseptickém prostředí kolem Bunsenova hořáku.

5 1.2. Ponořte očkovací kličku do zkumavky s 5 ml fyziologického roztoku. Opatrně otřete kličku o stěnu zkumavky pod hladinou roztoku. POZOR! Pracujte v aseptickém prostředí kolem Bunsenova hořáku. 1.3. Opakujte 4x, do zkumavky tak nanesete 5 bakteriálních kolonií

6 1.4 Promíchejte obsah zkumavky krouživými pohyby a napište na ni « I ». I

7 2.Očkování Mueller Hintonova media pro antibiogram

8 2.1. Do zkumavky “I” ponořte výtěrovou tyčinku. POZOR! Pracujte v aseptickém prostředí Kolem Bunsenova hořáku. Namočte tampon v inokulu a poté jemným tlakem o stěnu zkumavky odstraňte přebytečný roztok.

9 2.2. Naočkujte Mueller Hintonův agar by vatovým tamponem. Očkovací čáry vedeme těsně vedle sebe. 2.3. Otočte misku o 60°proveďte znovu předchozí krok. Celé zopakujte ještě 1x, aby bylo jisté, že je inokulum rozprostřeno po celé ploše misky. 60° = Streaks in 3 passes

10 2.Umístění disků s antibiotiky

11 3.1. Umístěte Mueller Hintonovo médium na nákres rozložení antibiotik. 3.2. Sterilní pinzetou přeneste disky s antibiotiky na povrch média dle nákresu. Disky umístěte opatrně! Mírným tlakem zajistíte přilnutí disku s antibiotiky k médiu. Netlačte moc, abyste nepoškodili agar.

12 4.Inkubace média Médium inkubujte dnem vzhůru po dobu 16 h při min. 37°C.

13 5.Analyzujte výsledky

14 5.1. Druhý den po inkubaci změřte průměr inhibičních zón kolem disků s antibiotiky.

15 5.2. Pomocí této tabulky stanovte senzitivitu či rezistenci bakteriálního kmene vůči různým testovaným antibiotikům. Antibiotic testedResistance if the diameter of inhibition is less than : Sensitive if the diameter of inhibition is greater than : Ampicillin14 mm19 mm SXT10 mm16 mm Erythromycin17 mm22 mm Gentamicin14 mm16 mm

16 6.Závěr Navrhněte nejvhodnější antibiotika pro léčbu nozokomiální infekce způsobené vaší bakterií.


Stáhnout ppt "Antibiogram bakteriálního kmene. Pomůcky: Sterilní vatová tyčinka Bakteriální kolonie na agaru Disky s antibiotiky Mueller Hintonovo kultivační médium."

Podobné prezentace


Reklamy Google