Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Domácnost David Mazel budoucnosti Sci-fi realitou?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Domácnost David Mazel budoucnosti Sci-fi realitou?"— Transkript prezentace:

1 Domácnost David Mazel budoucnosti Sci-fi realitou?

2

3 Dnes, v době dostupné a už i rozšířené výkonné výpočetní techniky a bezdrátových technologií, přestává být vize domácnosti vybavené inteligentní spotřební elektronikou hudbou z oblasti holywoodských sci-fi filmů, ale takřka realitou. Centrem veškerého digitálního dění v domě nebo bytě je výkonný počítač, který již netvoří nevzhledná krabice v barvě kancelářské šedi, ale moderním designem se pyšnící přístroj elegantně zapadající do harmonie našeho obývacího pokoje a vhodně se doplňující s ostatními přístroji. Základním kamenem je bezdrátová síť. Jejím srdcem pak aktivní prvek v podobě wi-fi směrovače s přístupovým bodem. Tato „krabička“ nám umožní přístup k internetu a zprostředkuje veškerý digitální obsah všem připojeným zařízením. Je poháněn výkonným vícejádrovým procesorem, obsahuje dostatek operační paměti, „bezedný“ pevný disk, kde jsou uloženy všechny naše digitální fotografie, hudba, videa, které máme zpřístupněny nejen na lokálním monitoru, ale třeba na svém oblíbeném přehrávači ve vedlejší místnosti, v patře nebo i v altánku na zahradě.

4 Moderní kuchyně Lednička vybavená čtečkou čárových kódů nebo technologií RFID (Radio Frequency Identification) sama kontroluje a informuje majitele o tom, jaké potraviny jsou v ní uloženy a v jakém stádiu trvanlivosti. Na mobilní telefon pak pošle zprávu, co je potřeba Cestou ze zaměstnání dokoupit, případně sama informuje servis v případě poruchy Chladícího systému. Mikrovlnná trouba vyhledává a stahuje z internetu nové recepty a kontroluje naši stravu. Chce-li někdo hubnout, nastaví mikrovlnku tak, že když do ní dá třeba kuře, tak mu ho odmítne v rámci diety upéct. Moderní pečící trouby s velkým přehledným displejem komunikují se svými majiteli a to včetně návrhů receptů. Jsou naprogramovány tak, aby samy zvolily nejvhodnější teplotu a přístup vzduchu pro každý specifický pokrm. Mají funkci automatického rychlého čištění bez chemických prostředků. Kávovar, který signálem vašeho mobilního telefonu zjistí, že přicházíte a jakmile vejdete domů nebo do práce, budete mít uvařenou kávu.

5 Chytrá automatická pračka je velmi výkonnou pomocnicí nejen pro osamělé muže. S uživatelem hovoří v podobě krátkých frází v několika světových jazycích. Kromě toho, že měří hmotnost prádla a volí optimální program, upozorní uživatele na případné problémy a navrhne další postup. Digitální systém kontroly nerovnováhy automaticky odstraňuje problémy spojené s nerovnoměrně rozloženým prádlem v bubnu, což pomáhá vypočítat optimální rychlost odstřeďování pro jakékoliv prádlo. Moderní myčka je vybavena speciálními senzory, které umožňují rozpoznat typ špíny a míru zakalenosti vody. Podle těchto parametrů myčka automaticky zvolí správný program a dobu mytí tak, aby bylo mytí co nejúčinnější a přitom stále ekonomické. Vykazuje vysokou účinnost mytí a sušení. Malé robotické vysavače poháněné akumulátory, které se samy tiše a systematicky pohybují jako motorová myš po celém bytě a díky soustavě čidel nejen že nenarážejí do zdí ani do nábytku, ale dokážou spolehlivě rozeznat i takový typ překážky, jako je schodiště a vyhnout se tak možnému poškození následkem pádu. Nebo může být navigován jako netopýr pomocí ultrazvuku.

6 Hi – Tech obývací pokoj Dominantou moderního obývacího pokoje je širokoúhlá LCD nebo plazma obrazovka s dotykovým dysplejem, samozřejmě high definition ready. Na ní je nám distribuován digitální obsah z centrálního počítače a také z tohoto místa ovládáme Celý systém domácnosti. Digitální kniha je jako tisíc knih v jednom, nebo rovnou celá knihovna? Umožňuje vše, co digitální technologie nabízí. Snadná čitelnost, vyhledávání, vysvětlivky, psaní poznámek apod. E-papír bez problému nahradí obyčejné noviny, učebnice, časopisy nebo informační tabule, které se mohou pravidelně měnit na dálku.

7 Úžasnou věc, kterou zaručeně ohromíme každou návštěvu je LCD rámeček zavěšený na zdi jako obraz. Jeho obsah se samozřejmě aktualizuje v čase bezdrátově z centrálního počítače. A tak není o udivenou návštěvu nouze. Maličko vzdálenější hudbou budoucnosti jsou holografické displeje a rukavice ve stylu Minority report, kdy pohybem rukou v prostoru ovládáme počítač. Již mnohem využitelnější je speciální lžíce s teploměrem informující nás o teplotě Právě konzumovaného pokrmu.

8 Vychytávky Ve velkých domech bude mít každý digitální mini přijímač a vysílač, pomocí kterého počítač zjistí, kde se daná osoba nachází. Pomocí tohoto přístroje, se mohou samovolně otvírat dveře, rozsvěcet světlo. Jakmile daná osoba bude poblíž nebo v nějaké části místnosti, jejíž poloha a všechny úkony na tomto místě budou naprogramovány a uložené v centrálním počítači domu nebo bytu. Řídící systém bude automaticky zapínat a vypínat různé elektrické spotřebiče, zajistí stmívání světel včetně naprogramování různých světelných scén, nebo ovládá motorový pohon žaluzií. Řídící systémy umožňují i naprogramování složitějších činností, jako je např. centrální vypnutí spotřebičů a zpožděné zhasnutí světel při opuštění budovy. Zároveň systém hlídá a ovládá chod některých spotřebičů, např. zavlažovacího čerpadla. V případě poruchy, prasknutí vodovodu nebo dlouhodobějšího výpadku elektřiny, kdy hrozí např. rozmražení lednice a mrazničky, je majitel neprodleně informován řídícím systémem pomocí krátké textové zprávy a může tak zorganizovat záchrannou akci prostřednictvím příbuzných či sousedů.

9 Závěrem nutno dodat: Dostatek peněz na to všechno !!!


Stáhnout ppt "Domácnost David Mazel budoucnosti Sci-fi realitou?"

Podobné prezentace


Reklamy Google