Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jan Hus a jeho předchůdci Základní pojmy  Husitství – hnutí v Čechách 1419- 1434, reprezentované stoupenci reformních snah Jana Husa.  Kacíř – člověk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jan Hus a jeho předchůdci Základní pojmy  Husitství – hnutí v Čechách 1419- 1434, reprezentované stoupenci reformních snah Jana Husa.  Kacíř – člověk."— Transkript prezentace:

1

2 Jan Hus a jeho předchůdci

3 Základní pojmy  Husitství – hnutí v Čechách 1419- 1434, reprezentované stoupenci reformních snah Jana Husa.  Kacíř – člověk odporující církevnímu učení.  Postila – sbírka kázání.  Traktát – středověké pojednání náboženského, později filozofického charakteru.

4 Základní pojmy  Koncil – církevní sněm.  Odpustek – způsob odpouštění hříchů v katolické církvi ve středověku. Podoba listiny.  Polemika – spor dvou či více názorů. Žánr odborné, publicistické někdy i umělecké literatury.  Přijímání pod obojí způsobou (sub utraque speciae) – při mši se má podávat nejen tělo Krista (hostie), ale i jeho krev (víno).

5 Odpustek

6 Předchůdci Jana Husa  Konrád Waldhauser – Němec. Vyučoval na Karlově univerzitě.  Jan Viklef – Angličan. Hus přejal většinu jeho názorů na reformu církve.  Tomáš Štítný ze Štítného – Knížky šestery o obecných věcech křesťanských.  Matěj z Janova  Jan Milíč z Kroměříže

7 Jan Hus

8 Jan Hus (asi 1371-1415)  Vystudoval pražskou univerzitu, kde působil jako profesor a rektor.  Od roku 1402 kázal v Betlémské kapli.  Kritizoval poměry v církvi, šířil Viklefovy názory.  1412 ho dal papež do klatby.  1414 byl pozván císařem Zikmundem do Kostnice, aby hájil své názory.  6. 7. 1415 upálen v Kostnici.

9 Hus na církvi kritizoval:  Odklon od Kristova učení  Bohatství a prostopášnost  Hlavou církve není podle Husa papež, ale sám Kristus  Členem církve má být pouze ten, kdo nespáchal těžký hřích  Věřící nemusí poslouchat papeže, pokud jsou jeho názory v rozporu s Biblí

10 Husova díla  O církvi (1413)  Výklad Viery, Desatera a Páteře (1412)  Knížky o svatokupectví (1413)  Postila, to jest výklad svatých čtení nedělních (1413)  O šesti bludiech (1413)  Dcerka (1412)

11 Husova postila  W Ten cžas Weden ge∫t pan Geži∫s na pu∫∫t od Ducha, aby byl poku∫∫ien od diabla. A když ∫e po∫til čtyrzidceti dnij a cžtyrzidceti nocy, potom ge∫t zlaežniel. A przi∫tupiw poku∫∫itel, rzekl gemu: G∫y-li ∫yn božij, rezyž, at kamenie toto chlebowe budu.

12 Hus v Martinické bibli

13 Husův přínos českému jazyku  Zjednodušil psanou podobu češtiny.  Zavedl diakritický pravopis – spřežkový pravopis nahradil rozlišovacími znaménky (např. nabodeníčko krátké a nabodeníčko dlouhé).  O českém pravopise – traktát. Autorství Jana Husa však není spolehlivě doloženo.

14 Jan Hus a Václav IV.


Stáhnout ppt "Jan Hus a jeho předchůdci Základní pojmy  Husitství – hnutí v Čechách 1419- 1434, reprezentované stoupenci reformních snah Jana Husa.  Kacíř – člověk."

Podobné prezentace


Reklamy Google