Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SKUPENSTVÍ LÁTKY Mgr. Kamil Kučera. Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Materiál je určen pro bezplatné používání pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SKUPENSTVÍ LÁTKY Mgr. Kamil Kučera. Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Materiál je určen pro bezplatné používání pro."— Transkript prezentace:

1 SKUPENSTVÍ LÁTKY Mgr. Kamil Kučera

2 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízeních. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. ANOTACE 1.Kód EVM: K_INOVACE_1.FY.05 2.Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.28/01.0050 3.Vytvořeno: srpen 2012 4.Ročník: 2. ročník – čtyřleté gymnázium, 6. ročník – osmileté gymnázium (RVP-G), 5.Anotace: Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika Tematický okruhZákladní poznatky molekulové fyziky a termiky Materiál slouží k zopakování skupenství látky. Obrazový materiál je vhodný pro popis a srovnání jednotlivých skupenství. Učivo je kontrolováno pomocí přiložených otázek. Materiál se využije v závěru hodiny. Pomůcky: interaktivní tabule.

3 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Skupenství látky je konkrétní forma látky charakterizovaná především uspořádáním částic v látce a projevující se typickými vlastnostmi. Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma.

4 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Pevné látky vyznačují se pevným uspořádáním látek dělíme je na: krystalické a amorfní látky přitažlivé síly způsobují, že těleso má svůj tvar i objem částice chaoticky kmitají kolem rovnovážných poloh (závisí na teplotě) hodnota celkové potenciální energie je větší než celková kinetická energie částic [ 1 ][ 1 ] [ 2 ][ 2 ] [ 3 ]

5 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Kapalné látky částice relativně blízko sebe, ale nejsou vázány v pevných polohách a mohou se pohybovat v celém objemu nezachovávají svůj tvar, ale zachovávají svůj objem téměř nestlačitelné, dělitelné na menší části, vytváří volný povrch jsou tekuté (společně s plyny se nazývají tekutiny) celková pontenciální energie částic je srovnatelná s celkovou kinetickou energií částic [ 4 ]

6 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Plynné látky částice se pohybují v celém objemu, ovlivňují se vzájemnými srážkami nezachovávají svůj tvar ani svůj objem dobře stlačitelné, dělitelné na menší části jsou tekuté (společně s kapalinami se nazývají tekutiny) hodnota celkové potenciální energie je menší než celková kinetická energie částic [ 5 ] [ 6 ]

7 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Plazma soustava elektricky nabitých částic (iontů, volných elektronů) a neutrálních částic při velmi vysokých teplotách tvořena volnými jádry atomů a elektrony 99% viditelné hmoty vesmíru př.: blesk, plamen, plazma hvězd, plazma mezihvězdného prostoru, obloukový výboj [ 7 ] [ 8 ]

8 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Trocha opakování 1. Jaké mají společné vlastnosti kapaliny a plyny? 2. Jak dělíme pevné látky podle vnitřního uspořádání? 3. Jaké mají rozdílné vlastnosti kapaliny a plyny? 4. Porovnejte skupenství látek podle velikosti celkové potenciální a celkové kinetické energie částic. 5. Jmenujte příklad látek v plazmatickém stavu.

9 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízeních. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Zdroje a použitá literatura [ 1 ] ANDREAS TILLE. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 2 ] ALCHEMIST-HP (TALK) (WWW.PSE-MENDELEJEW.DE). wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 3 ] OIMEL. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 4 ] MU6. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 5 ] SO TASK. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 6 ] U. VAINIO. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 7 ] FIRE_BREATHING_2_LUC_VIATOUR.JPG: LUC VIATOUR. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 8 ] NASA GODDARD LABORATORY FOR ATMOSPHERES. wikipedie [online]. [cit. 6.8.2012]. Dostupný na WWW:. [ 9 ] SVOBODA, Emanuel a kol. Přehled středoškolské fyziky. Praha: SPN, 1990, ISBN 80-04-22435-0.


Stáhnout ppt "SKUPENSTVÍ LÁTKY Mgr. Kamil Kučera. Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy Materiál je určen pro bezplatné používání pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google