Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST."— Transkript prezentace:

1 Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST Roman, HLAVÁČEK Miroslav Vytvořeno dne:24. září 2012 Metodický popis, (anotace): Podpora hodiny strojírenské technologie a DIC lze použít názornému vysvětlení a testování

2 Výukový materiál Číslo projektu : CZ. 1.07/1.5.00/ Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: VY 32 INOVACE STT 1018

3 Postup při řezání vnějších závitů Stanovit průměr obrobku na němž bude závit vyříznut. Stanovit průměr obrobku na němž bude závit vyříznut. Osoustružit vnější povrch obrobku na požadovaný průměr a srazit hranu. Osoustružit vnější povrch obrobku na požadovaný průměr a srazit hranu. Vložit a upravit závitové očko do vratidla. Vložit a upravit závitové očko do vratidla. Čelní plochu pinoly opřít o vratidlo, přičemž rukojeť se opírá o nožovou hlavu. Čelní plochu pinoly opřít o vratidlo, přičemž rukojeť se opírá o nožovou hlavu. Spustit stroj a mírně tlačit na očko, až se samo začne posouvat. Spustit stroj a mírně tlačit na očko, až se samo začne posouvat. Při řezání závitu očko mazat a chladit. Při řezání závitu očko mazat a chladit.

4 Postup při řezání vnitřních závitů Do obrobku se vyvrtá díra o velikosti malého průměru závitu a srazí se hrana. Do obrobku se vyvrtá díra o velikosti malého průměru závitu a srazí se hrana. Závitník se nasadí řezným kuželem do a podepře se hrotem koníku. Závitník se nasadí řezným kuželem do a podepře se hrotem koníku. Proti otáčení se závitník posune do upínacího pouzdra vloženého do pinoly koníka. Proti otáčení se závitník posune do upínacího pouzdra vloženého do pinoly koníka. Nastavíme otáčky a otáčením ručního kola koníku se závitník mírně tlačí do záběru. Nastavíme otáčky a otáčením ručního kola koníku se závitník mírně tlačí do záběru.

5 Koník přitom musí být upnut. Koník přitom musí být upnut. Když se závitník již sám posouvá (zašroubovává), otáčí se ručním kolem pinoly tak, aby závitník nevyjel z upínacího pouzdra. Když se závitník již sám posouvá (zašroubovává), otáčí se ručním kolem pinoly tak, aby závitník nevyjel z upínacího pouzdra. Při řezání slepých děr se stroj musí včas zastavit a závit doříznout ručně. Při řezání slepých děr se stroj musí včas zastavit a závit doříznout ručně. Je možno použit přípravku s konstrukci na principu třecí spojky. Je možno použit přípravku s konstrukci na principu třecí spojky. Břity závitníku se musí mazat. Břity závitníku se musí mazat.

6 VNĚJŠÍ ZÁVITY

7 VNITŘNÍ ZÁVITY

8 Kontrolní otázky - k čemu se používá závitových oček - k čemu se používá závitových oček - popiš postup řezání vnějšího závitu - popiš postup řezání vnějšího závitu - jakými nástroji se řežou vnitřní závity - jakými nástroji se řežou vnitřní závity

9 Zdroje Bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje na kovy ČSN , Bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje na kovy ČSN , Video je autorův vlastní záznam. Video je autorův vlastní záznam.


Stáhnout ppt "Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST."

Podobné prezentace


Reklamy Google