Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST."— Transkript prezentace:

1 Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST Roman, HLAVÁČEK Miroslav Vytvořeno dne:24. září 2012 Metodický popis, (anotace): Podpora hodiny strojírenské technologie a DIC lze použít názornému vysvětlení a testování

2 Výukový materiál Číslo projektu : CZ. 1.07/1.5.00/34.0528 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: VY 32 INOVACE STT 1018

3 Postup při řezání vnějších závitů Stanovit průměr obrobku na němž bude závit vyříznut. Stanovit průměr obrobku na němž bude závit vyříznut. Osoustružit vnější povrch obrobku na požadovaný průměr a srazit hranu. Osoustružit vnější povrch obrobku na požadovaný průměr a srazit hranu. Vložit a upravit závitové očko do vratidla. Vložit a upravit závitové očko do vratidla. Čelní plochu pinoly opřít o vratidlo, přičemž rukojeť se opírá o nožovou hlavu. Čelní plochu pinoly opřít o vratidlo, přičemž rukojeť se opírá o nožovou hlavu. Spustit stroj a mírně tlačit na očko, až se samo začne posouvat. Spustit stroj a mírně tlačit na očko, až se samo začne posouvat. Při řezání závitu očko mazat a chladit. Při řezání závitu očko mazat a chladit.

4 Postup při řezání vnitřních závitů Do obrobku se vyvrtá díra o velikosti malého průměru závitu a srazí se hrana. Do obrobku se vyvrtá díra o velikosti malého průměru závitu a srazí se hrana. Závitník se nasadí řezným kuželem do a podepře se hrotem koníku. Závitník se nasadí řezným kuželem do a podepře se hrotem koníku. Proti otáčení se závitník posune do upínacího pouzdra vloženého do pinoly koníka. Proti otáčení se závitník posune do upínacího pouzdra vloženého do pinoly koníka. Nastavíme otáčky a otáčením ručního kola koníku se závitník mírně tlačí do záběru. Nastavíme otáčky a otáčením ručního kola koníku se závitník mírně tlačí do záběru.

5 Koník přitom musí být upnut. Koník přitom musí být upnut. Když se závitník již sám posouvá (zašroubovává), otáčí se ručním kolem pinoly tak, aby závitník nevyjel z upínacího pouzdra. Když se závitník již sám posouvá (zašroubovává), otáčí se ručním kolem pinoly tak, aby závitník nevyjel z upínacího pouzdra. Při řezání slepých děr se stroj musí včas zastavit a závit doříznout ručně. Při řezání slepých děr se stroj musí včas zastavit a závit doříznout ručně. Je možno použit přípravku s konstrukci na principu třecí spojky. Je možno použit přípravku s konstrukci na principu třecí spojky. Břity závitníku se musí mazat. Břity závitníku se musí mazat.

6 VNĚJŠÍ ZÁVITY

7 VNITŘNÍ ZÁVITY

8 Kontrolní otázky - k čemu se používá závitových oček - k čemu se používá závitových oček - popiš postup řezání vnějšího závitu - popiš postup řezání vnějšího závitu - jakými nástroji se řežou vnitřní závity - jakými nástroji se řežou vnitřní závity

9 Zdroje Bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje na kovy ČSN 20 0700, 20 0701. Bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje na kovy ČSN 20 0700, 20 0701. Video je autorův vlastní záznam. Video je autorův vlastní záznam.


Stáhnout ppt "Ročník: 2. a.3 Vzdělávací obor:Strojírenská technologie, DIC Tematický okruh: Obrábění - soustružení Téma:Řezání závitů závitníkem a očkem Jméno autora:FÜRST."

Podobné prezentace


Reklamy Google